Jak zamontować brodzik w łazience — najważniejsze porady
Strefa prysznicowa to jedno z ważniejszych miejsc w domu. Powinna być komfortowa i łatwa w utrzymaniu w czystości. Codzienne kąpiele mogą być w końcu przyjemne i szybkie. Czasem jednak trzeba zmierzyć się z wymianą brodzika w łazience. Bez względu na to, jaki typ brodzika wybierzesz, jego montaż wcale nie jest trudny. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować brodzik w łazience.
Planujesz remont? A może chcesz wymienić tylko brodzik? Sprawdź, jak szybko zamontować brodzik w łazience.
Spis treści:
- Brodzik w łazience, czyli co? Poznaj jego definicję i zastosowanie.
- Rodzaje brodzików do łazienki
- Montaż kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem — jak się za to zabrać?
- Montaż brodzika na klej głębokiego — jak to zrobić krok po kroku
- Sprawdź, jak zamontować wysoki brodzik do łazienki
- Kiedy warto wykonać samodzielny montaż brodzika w łazience?
- Podsumowanie: jak odpowiednio wybrać brodzik do łazienki?
Brodzik w łazience, czyli co? Poznaj jego definicję i zastosowanie.
Brodzik w łazience to niecka, do której najczęściej montuje się ścianki kabiny. W sklepach z akcesoriami sanitarnymi można znaleźć brodziki półokrągłe, prostokątne i kwadratowe. Brodziki do łazienki różnią się również pod względem wielkości. Można je dopasować w zasadzie do każdej łazienki. Bez względu na jej wielkości. Dużym zainteresowaniem cieszą się od wielu lat modele wykonane z akrylu lub konglomeratu. Są mocne i solidne oraz łatwe w utrzymaniu czystości.
Strefa prysznicowa to miejsce, które w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Być może dlatego, że są one znacznie bardziej oszczędne w porównaniu do tradycyjnych wanien. Ponadto prysznice umożliwiają zażywanie szybkich kąpieli, co w wannie jest niestety utrudnione.
Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jaki wybrać syfon do wanny?
Rodzaje brodzików do łazienki
Zróżnicowane potrzeby inwestorów sprawiają, że na rynku w sklepach z akcesoriami sanitarnymi jest ogromny wybór brodzików do łazienek. W zależności od modelu nieco inaczej będzie wyglądał także jego montaż. Do najczęściej wybieranych z pewnością można zaliczyć poniższe modele:
- Brodziki niskie — najczęściej mają maksymalnie 4 cm wysokości. Pozwalają na montaż na równi z posadzką lub trochę powyżej tej linii. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że odpływ powinien być maksymalnie ukryty w posadzce, dlatego warto uwzględnić model brodzika już na etapie wylewania posadzki. Jeśli w budynku jest cienki strop, to być może montaż takiego brodzika będzie niemożliwy.
- Brodziki głębokie — taki model często zastępuje klasyczną wannę. W małych łazienkach, w których inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na pełnowymiarową wannę obok prysznica, wybierają głęboki brodzik. Jest on praktyczny i niezwykle wygodny. Średnia wysokość ścianek wynosi ok. 30 cm, co pozwala na swobodną kąpiel małych dzieci lub np. wykonanie prania ręcznego.
- Brodziki wysokie — to jedne z najczęściej wybieranych modeli. W tym przypadku wysokość ścianek bocznych wynosi ok. 15 cm. Często mają one wbudowany specjalny stelaż, który ułatwia w znacznym stopniu sam montaż.
- Brodziki na nóżkach — są to modele wysokie lub głębokie, które ustawia się na specjalnych nóżkach. W ten sposób montaż przebiega szybko, a nawet wtedy, gdy posadzka nie jest równa, wypoziomowanie brodzika jest bardzo proste.
Montaż kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem — jak się za to zabrać?
Prace przygotowawcze należy rozpocząć w tym przypadku już w czasie budowy. Montaż brodzika na klej jest możliwy wtedy, gdy został wykonany w odpowiedni sposób odpływ. Jeśli znajdzie się poniżej poziomu posadzki, wówczas z montażem brodzika na klej nie będzie większego problemu. Prace należy poprzedzić montażem spłaszczonego syfonu. Jest to element zaprojektowany zgodnie z wymaganiami niskiego brodzika. Jeśli wybierzesz nieco większą średnicę, woda będzie swobodnie spływać do kanalizacji. Doświadczeni montażyści zwracają również uwagę na dostęp do syfonu — najlepsze są te otwierane od góry. Montaż brodzika niskiego z konglomeratu lub montaż brodzika slim na płytkach odbywa się przy użyciu kleju montażowego. Następnie szczelinę pomiędzy brodzikiem a posadzką wypełnia się sylikonem.
Montaż brodzika na klej głębokiego — jak to zrobić krok po kroku
Brodzik głęboki to model, który najczęściej ma wbudowany specjalny stelaż wzmacniający. Jego zadaniem jest podtrzymywanie boków brodzika. Są też modele, które mają umieszczone w dolnej części nóżki. W tym przypadku, bez względu na rodzaj spodu, montaż brodzika na posadzce nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy podłączyć odpływ, odpowiednio go uszczelnić i ustawić brodzik na posadzce. Następnie należy wypoziomować jego wysokość. Jeśli wybrany przez Ciebie model posiada boczną maskownicę, przyłóż ją we właściwe miejsce, by mieć pewność, że idealnie zakrywa wszystkie elementy montażowe a miejsce, w którym styka się z podłogą, wygląda estetycznie. Następnie, gdy masz już pewność, że brodzik znajduje się we właściwym miejscu i będzie stał tam, gdzie powinien, dolną część brodzika posmaruj klejem montażowym. Nie zapomnij także o nóżkach. W kolejnym kroku dociśnij brodzik dokładnie do podłogi i rozpocznij uszczelnianie krawędzi sylikonem sanitarnym.
Boczny panel można montować dopiero wtedy, gdy sylikon całkowicie wyschnie. Jak widzisz, montaż brodzika na klej jest prosty, a cały proces przebiega sprawnie.
Sprawdź, jak zamontować wysoki brodzik do łazienki
Montaż brodzika wysokiego wygląda podobnie do modeli głębokich. Bez względu na to, czy chcesz zamontować brodzik z konglomeratu na gresie, czy też musisz zamontować brodzik z konglomeratu na płytkach, wykonaj wszystkie kroki zgodnie z instrukcją obsługi. Możesz również wykorzystać informacje, które dotyczą brodzików głębokich.
Jeśli nie masz zbyt dobrze rozwiniętej wyobraźni, możesz skorzystać z porad, które pokazują, jak wygląda montaż brodzika na stelażu w filmie. Na wielu kanałach na platformach typu YouTube znajdziesz również wszystkie niezbędne informacje przekazane w jasny i klarowny sposób krok po kroku.
Kiedy warto wykonać samodzielny montaż brodzika w łazience?
Decydując się na samodzielny montaż brodzika niskiego na nóżkach lub montaż brodzika niskiego bez nóżek z pewnością musisz zarezerwować sobie wolne popołudnie. Taka praca wymaga dużej precyzyjności i choćby podstawowych umiejętności technicznych. Jeśli operowanie poziomicą i aplikacja sylikonu, to dla Ciebie zbyt trudne działania, zdecyduj się na skorzystanie usług fachowca. Jeśli powyższe czynności nie są Ci obce, przygotuj niezbędne narzędzia i do dzieła!
Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi w czasie montażu brodzików konglomeratowych lub akrylowych zaliczamy poziomicę, sylikon, klej montażowy oraz ołówek, wkrętarkę, wiertarkę i kołki, które czasem są dołączone do zestawu przez producenta.
Ponadto po ukończeniu pracy:
- zaoszczędzisz kilkaset złotych, które trzeba byłoby przeznaczyć na usługę takiego montażu przez fachowca,
- masz pewność, że brodzik jest szczelny, a woda będzie spływała bezpośrednio do odpływu bez zbędnych przestojów,
- wiesz, że brodzik jest dobrze wypoziomowany,
- odczuwasz satysfakcję z wykonanej pracy.
Może Cię zainteresować również ten artykuł: Prysznic bez brodzika — wady i zalety
Podsumowanie: jak odpowiednio wybrać brodzik do łazienki?
Czy wiesz, w jaki sposób można przygotować się do montażu brodzika? Wszystkie prace warto rozpocząć od zapoznania się z instrukcją obsługi. Dzięki temu szybko zgromadzisz niezbędne narzędzia oraz świetnie zorganizujesz swoją pracę. Sposób montażu brodzika głębokiego lub podpłytkowego to z pewnością kwestia bardzo indywidualna. Metody poszczególnych fachowców mogą się od siebie różnić. Często zależą od możliwości wykonania szczelnego podłączenia odpływu. Montaż brodzika na klej w warunkach domowych może wyglądać również nieco inaczej. Jednak nie jest to czynność ani trudna, ani też skomplikowana. Nawet z posiadaniem przeciętnych umiejętności technicznych można sobie z nim poradzić samodzielnie.
Model brodzika dobierz do własnych preferencji oraz do wielkości łazienki. Dokonaj analizy własnych potrzeb i zamów model, który spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na wykonywanie drobnych prac naprawczych lub remontowych w łazience, lub w kuchni przejrzyj nasze pozostałe wpisy na firmowym blogu sklepu Łazienki Online.