Prysznic bez brodzika - wady i zalety
Prysznic bez brodzika to prosty dodatek, który potrafi stworzyć niebanalny efekt. Może być wyrazisty lub niemal przezroczysty. Ponadto idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy minimalistycznego urządzania wnętrz. Czy takie rozwiązanie ma same zalety? Gdzie nie sprawdzi się prysznic bez brodzika? Sprawdź, czy prysznic bez brodzika to praktyczne rozwiązanie i kiedy można ten trend wykorzystać we współczesnej łazience.
Spis treści:
- Prysznic bez brodzika. Sprawdź, jak wygląda i co daje użytkownikom.
- Prysznic bez brodzika czy prysznic bez kabiny — różnice i cechy charakterystyczne
- Prysznice z odpływem liniowym bez brodzika — poznaj ich rodzaje
- Jak prawidłowo dopasować rodzaj odpływu liniowego do łazienki?
- Prysznic bez brodzika we wnęce. Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie.
- Prysznic bez brodzika w bloku — czy to w ogóle możliwe?
- Wady i zalety korzystania z prysznica bez brodzika. Sprawdź, kiedy warto go wybrać.
- Podsumowanie: kiedy warto wybrać prysznic bez brodzika?
Prysznic bez brodzika. Sprawdź, jak wygląda i co daje użytkownikom.
Prysznic bez brodzika to model, który zamiast klasycznego brodzika daje możliwość stworzenia dowolnej przestrzeni, w której można zażywać codziennych kąpieli w nieco bardziej komfortowych warunkach. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania zalicza się przede wszystkim ogromną dowolność podczas aranżacji prysznica bez brodzika. W klasycznych rozwiązaniach w czasie remontu łazienki można było wybrać kabinę o konkretnej szerokości i w ten sposób dopasować ją do własnych potrzeb. Jednak prysznic bez brodzika daje znacznie więcej możliwości.
Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, które cenią rozwiązania „szyte na miarę”. Ponadto w przypadku osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami taki model pozwala na swobodne wjechanie do prysznica wózkiem inwalidzkim i skorzystanie ze specjalnych mebli o dowolnym rozmiarze, które ułatwią kąpiele w bardziej wymagających sytuacjach.
Bez wątpienia prysznic z odpływem liniowym, prysznic bez kabiny oraz duży prysznic o niestandardowym wymiarze jest rozwiązaniem, które wytwornie się prezentuje i gwarantuje optymalny komfort w czasie użytkowania niemal w każdej sytuacji. Jednak ma również swoje wady.
Czy wiesz, że decydując się na prysznic bez brodzika, niezbędne są:
- płytki pod prysznic,
- szyba lub zasłona,
- odpowiedni rodzaj odpływu.
Łazienka z prysznicem bez brodzika świetnie wpisuje się minimalistyczne trendy urządzania wnętrz, dlatego warto rozważyć właśnie takie rozwiązanie.
Może Cię zainteresować również ten artykuł: 2w1 - czyli jak zmienić wannę w prysznic?
Prysznic bez brodzika czy prysznic bez kabiny — różnice i cechy charakterystyczne
Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym lub punktowym, określany również jako kabina bez brodzika to rozwiązanie, które optycznie może powiększyć nawet małą łazienkę. W połączeniu ze szklaną kabiną lub z tylko jedną szklaną szybą, co ostatecznie zależy od umiejscowienia prysznica w pomieszczeniu, z pewnością doda aranżacji zarówno lekkości, jak i elegancji.
Natomiast prysznic bez kabiny to model, który jest np. wymurowany pomiędzy ścianami w taki sposób, że nie trzeba montować dodatkowej osłony przed wodą w postaci kabiny. Można też wykonać prysznice bez kabin przy użyciu zasłony, którą montuje się na specjalnym drążku. Na co dzień taki prysznic może być dodatkową powierzchnią użytkową w łazience, a podczas kąpieli zapewni optymalny komfort i bezpieczeństwo.
Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością znajdą się zwolennicy i przeciwnicy każdego z tych rozwiązań.
Prysznice z odpływem liniowym bez brodzika — poznaj ich rodzaje
Prysznice bez kabin mogą być wykonane w bardzo zróżnicowany sposób. Na rynku z akcesoriami sanitarnymi można zamówić dowolne szyby, zasłony lub drzwi, które spełniają różne oczekiwania inwestora.
Do najważniejszych elementów w takim modelu z pewnością należy wybór optymalnego rodzaju odpływu. Oto najbardziej popularne modele odpływów liniowych:
- Odpływ liniowy podłogowy — taki odpływ jest długi, wąski i montuje się go w dowolnym miejscu w płytkach, co powinno być poprzedzone odpowiednią instalacją. Takie rozwiązanie swoim wyglądem przypomina maskownicę, pod którą znajduje się podłączenie do kanalizacji. Jest to estetyczne i bardzo modne w ostatnim czasie rozwiązanie. Można je dopasować do własnych potrzeb zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym.
- Odpływ liniowy przyścienny — ten model odpływu pozwala odprowadzać zużytą wodę z prysznica przez przyścienny podłużny otwór, który jest łatwiejszy w montażu od klasycznego modelu liniowego. Ułożenie płytek pomiędzy ścianą a odpływem o szerokości ok. 2-3 cm nie zawsze będzie wyglądało estetycznie. Z tego powodu producenci odpływów liniowych stworzyli model z dodatkowym kołnierzem, który uniemożliwia zaciekania wody oraz wygląda elegancko.
- Odpływ liniowy ścienny — taki typ odpływu liniowego również można wykorzystać w brodzikach bez kabiny. Instalacja zostaje umieszczona bezpośrednio w ścianie, a widoczna jest tylko elegancka maskownica. Płytki podłogowe w czasie instalacji odpływu ściennego układa się aż do ściany, więc podłoga w kabinie jest idealnie równa i nie ma w niej zbędnych otworów.
Jak prawidłowo dopasować rodzaj odpływu liniowego do łazienki?
W czasie planowania remontu lub wykończenia wnętrza warto rozważyć każdy rodzaj odpływu liniowego i wybrać ten, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania inwestorów. Odpływ liniowy podłogowy oraz odpływ liniowy przyścienny wymaga odpowiedniego zabezpieczenia posadzki przed wilgocią i przemakaniem. Ponadto nie zawsze grubość stropu pozwala na bezpieczne wykonanie takiej instalacji. W takich przypadkach może się świetnie sprawdzić odpływ liniowy ścienny. Taki rodzaj instalacji nie wymaga ingerencji w posadzkę. Montuje się go w ścianie, ale również trzeba zwrócić szczególną uwagę na szczelność całej instalacji. Ten produkt redukuje ryzyko wystąpienia usterki również wtedy, gdy pod prysznicem chce się mieć instalację od ogrzewania podłogowego.
Prysznic bez brodzika we wnęce. Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie.
Prysznic zabudowany w ścianie to praktyczne rozwiązanie. Jednak nie w każdej łazience się sprawdzi. Wykorzystanie istniejącej już wnęki w łazience lub wykonanie jej specjalnie pod prysznic sprawdzi się najlepiej w nieco większych łazienkach. Prysznice murowane wizualnie zajmują więcej miejsca i przestrzeni od prysznica bez kabiny ze szklaną szybą i to z pewnością jest ich minus. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak przestrzeń dla użytkownika jest finalnie ograniczona. Decydując się na prysznic murowany, warto zaplanować go o nieco większych wymiarach, by w przyszłości, bez względu na okoliczności móc swobodnie z niego korzystać. Do niewątpliwych zalet prysznica bez brodzika we wnęce z pewnością można zaliczyć łatwość w utrzymaniu w czystości oraz bardzo małe ryzyko rozbryzgiwania się wody.
Prysznic bez brodzika w bloku — czy to w ogóle możliwe?
Prysznic bezbrodzikowy w bloku to rozwiązanie, które jest możliwe, ale niestety nie zawsze. Wiele zależy przede wszystkim od konstrukcji budynku. Jak wiadomo, w tym przypadku montaż odpływu ma miejsce poniżej poziomu podłogi w łazience. Na instalację niezbędnych elementów przyłączeniowych potrzeba ok. 15 cm głębokości. Czasem, w niektórych budynkach jest to niemożliwe ze względu na niewielką grubość stropu.
Decydując się na prysznic bez brodzika w bloku, warto uwzględnić wyprofilowanie podłogi o spadku nachylenia 2%. W ten sposób woda będzie płynnie spływała do kanalizacji.
Oczywiście, wykonując odpływ pod prysznicem bez brodzika, nie można zapomnieć o izolacji przeciwwilgociowej. Niezbędny będzie także specjalny stelaż oraz system odwodnienia np. liniowy lub punktowy.
Jeśli wykonanie prysznica otwartego bez progów jest możliwe, to w wielu przypadkach warto go wykonać. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne, wygodne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Ale ma też swoje wady…
Wady i zalety korzystania z prysznica bez brodzika. Sprawdź, kiedy warto go wybrać.
Nowoczesny prysznic bez brodzika otwiera zupełnie nowe możliwości przed zwolennikami pryszniców.
Oto zalety takie rozwiązania, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji:
- można go dopasować do wielkości łazienki i potrzeb użytkowników,
- zmniejsza zużycie wody w porównaniu do wanny,
- umożliwia wygodną kąpiel dla osób z niepełnoprawnościami,
- sprawia, że w łazience jest więcej miejsca do zagospodarowania,
- jest bezpieczny,
- montaż ścianki lub zasłony zalicza się do małoskomplikowanych czynności,
- łatwy w utrzymaniu czystości.
Wady prysznica bez brodzika:
- konieczność zaplanowania inwestycji już na etapie projektowania ze względu na instalację poniżej poziomu podłogi oraz spad pod prysznicem,
- większa wilgotność powietrza w całej łazience, ponieważ ścianki szklane lub zasłona nie są szczelne,
- montaż odpływu liniowego lub punktowego w prysznicu łazienkowym bez brodzika wymaga skorzystania z usług fachowca,
- cena za solidnie wykonaną usługę wraz z niezbędnymi akcesoriami do kabiny walk-in często przekracza koszt klasycznej kabiny,
- wymaga częstszego czyszczenia odpływu,
- często nie ma możliwości montażu prysznica podłogowego w bloku ze względu na zbyt małą grubość stropu,
- kąpiel dziecka pod prysznicem bez brodzika często wymaga dodatkowych akcesoriów w postaci wanienki lub wiaderka.
Może Cię zainteresować również ten artykuł: Zalety i wady niskiego brodzika prysznicowego
Podsumowanie: kiedy warto wybrać prysznic bez brodzika?
Montaż prysznica bez brodzika może mieć wiele odsłon, jednak nie zawsze da się z tego rozwiązania skorzystać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, czy możliwości techniczne pozwolą na montaż odpływu liniowego w prysznicu bez brodzika. W małej łazience z prysznicem bez brodzika można zyskać kilka dodatkowych centymetrów wolnej przestrzeni i sprawić, że optycznie będzie wyglądała ona na większą. Jednak w praktyce taki brodzik to rozwiązanie stworzone z myślą o przestrzennych pokojach kąpielowych w komfortowych domach jednorodzinnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat montażu pryszniców oraz wyboru odpowiednich brodzików, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam bardzo dużo branżowej wiedzy technicznej i dekoratorskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu!