Jaki wybrać syfon do wanny?
Instalacja wodno-kanalizacyjna jest jedną z najważniejszych w domu i jej sprawne działanie zależy od takich elementów jak choćby syfon do wanny. Ta niewielkich rozmiarów instalacji sanitarnej odgrywa bardzo ważną rolę w komfortowym użytkowaniu wanny, gdyż odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody do ścieków. Na rynku istnieją różne syfony wannowe, które różnią się między sobą wymiarami, materiałami, z jakich powstały oraz sposobem obsługi i montażu. Jaki syfon do wanny wybrać, aby był funkcjonalny, szczelny i przy tym pasował do wystroju łazienki?
Syfon do wanny – dlaczego ma takie znaczenie?
Któż z nas nie lubi czasami przygotować sobie odprężającej kąpieli w wannie, która jest często najlepszym lekiem na złe samopoczucie i zmęczenie? Czas spędzony w wannie powinien być relaksujący, a funkcjonalna i dobrze działająca armatura odpowiada za szybkie i skuteczne przesłanie zużytej wody do kanalizacji.
Odpływ wanny to miejsce, w którym powinien znaleźć się dobrze dopasowany syfon wannowy, którego zadaniem jest również zatrzymanie włosów i osadów, jakie mogłyby zablokować rurę kanalizacji. Jest to więc ważny element instalacji sanitarnej i planując jego wymianę, dobrze jest przemyśleć, który model syfonu sprawdzi się w naszej łazience. Dobrze, jeśli ma on dodatkowe koszyczki, filtry czy zabezpieczenia. Syfon wannowy starego typu będzie pasował do starszych modeli wanien i brodzików, ale nowoczesne produkty wymagają często innych rozwiązań technicznych.
Rodzaje syfonów wannowych, a sposób czyszczenia
Producenci elementów wykończeniowych do łazienki proponują wiele różnych modeli oraz rodzajów syfonów, więc każdy z pewnością znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Szczególnie popularne są syfony typu klik-klak, które wyposażone zostały w funkcję czyszczenia od góry. Syfon uzupełniony jest o specjalny kosz czyszczący, gdzie samoistnie zbierają się nieczystości. Przyciśnięcie korka powoduje jego zamykanie i otwieranie, co pozwala wygodnie kontrolować ilość wody w wannie nawet stopą. Docenią tę funkcję osoby niepełnosprawne i starsze.
Syfon przelewowo-odpływowy z kolei wyróżnia przede wszystkim to, że jest samoczyszczący. Wyposażony jest w specjalny system, gdzie wraz z każdym przepływem wody, usuwane są też wszystkie niewielkie zabrudzenia. Dzięki temu modelowi wyraźnie eliminujemy ryzyko zatkania odpływu czy awarii kanalizacji. Taki model sprawdzi się w wannach o niestandardowych kształtach, wymiarach i odległości między otworem przelewowym a odpływowym.
Rodzaje syfonów, a typ wanny
Duże znaczenie ma również to, jaką wannę mamy w łazience. Chodzi o względy estetyczne, czyli czy syfon ma być biały, czarny, metalowy, a może w kolorze miedzi, jak i sam kształt oraz budowę poszczególnych elementów. Inne wykończenie będzie lepsze do wanny żeliwnej, inne do stalowej, a jeszcze inne do tej z tworzywa sztucznego.
Syfon wannowy przedłużony to często dobry syfon do wanny wolnostojącej, która może mieć dłuższe nóżki lub wanny, która jest oryginalnie zabudowana. W ten sposób ułatwimy sobie czyszczenie odpływu i całej instalacji, a wystające części będą estetycznie wyglądać. Z kolei syfon wannowy niski sprawdzi się w płytszych modelach, z dnem tuż nad posadzką.
Sposób obsługi syfonów
Inną cechą, która wyróżnia syfony, jest to, w jaki sposób się je obsługuje. Poza syfonem klik-klak dzisiaj najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest syfon do wanny automatyczny, czyli taki który wyposażony jest w pokrętło. Znajduje się ono ponad poziomem wody, więc otwieranie i zamykanie odpływu nie wymaga zamoczenia przez nas dłoni. To duża wygoda użytkowania i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych korków.
Czym się kierować przy wyborze syfonu?
Skoro w sklepach z artykułami sanitarnymi jest tyle różnych modeli syfonów, jak wybrać ten najlepszy? Jakie parametry są najważniejsze? Podpowiadamy, że w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględniać:
- rodzaj wanny,
- średnicę i głębokość odpływu,
- odległość odpływu od otworu przelewowego,
- to czy wanna jest wolnostojąca, czy w zabudowie,
- z jakiego materiału ma być wykonany syfon,
- czy do instalacji chcemy podłączyć pralkę (syfon może mieć dodatkowe przyłącze).
W ten sposób unikniemy problemów kupowania niepasujących modeli.
Jak zamontować syfon do wanny?
Kiedy już wybraliśmy odpowiedni produkt, pojawia się pytanie, jak zamontować syfon do wanny, aby w pełni spełniał swoją funkcję? Warto zlecić to zadanie fachowcom, gdyż każda, nawet najmniejsza nieszczelność, może skutkować zalaniem łazienki, a w konsekwencji również i sąsiadów, jeśli takich mamy.
Zawsze należy upewnić się, że syfon mieści się i przylega do odpływu oraz że wszystkie jego elementy znajdują się w odpowiedniej odległości od otworu przepływowego i przyłączy. Dobrze zamontowany syfon do wanny niski lub wysoki to gwarancja poprawnego napełniania ich wodą i dalszego odprowadzania do instalacji. Trzeba również kontrolować przyłącze pralki oraz połączenie zestawu z samą kanalizacją.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu!