📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wentylacja w łazience — porady i sugestie

2022-09-28
Wentylacja w łazience — porady i sugestie

Regularna wymiana tlenu w łazience ma ogromne znaczenie. Czyste wnętrze z dostępem do świeżego powietrza ma realny wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów, które nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie domowników. W jaki sposób wykonać wentylację w łazience? Jak sprawić, by była ona higieniczna i nie powodowała chorób układu oddechowego? Oto poradnik, obok którego nie można przejść obojętnie.

Dlaczego warto zaprojektować wydajny wentylator? Poznaj sposoby na wentylację w łazience — porady i sugestie.

Spis treści:

  1. Wentylacja łazienki — zasada działania i przeznaczenie
  2. Przepisy, które obligują do wykonania wydajnej wentylacji w łazience
  3. Rodzaje wentylacji do łazienki
  4. Jak prawidłowo wybrać wentylację do łazienki w suficie lub w ścianie?
  5. Podsumowanie: zamontuj odpowiedni wentylator w łazience i ochroń wnętrze przed wilgocią

Wentylacja łazienki — zasada działania i przeznaczenie

Wentylacja łazienki to proces, który może następować naturalnie w sposób grawitacyjny lub mechanicznie. Jeśli kanały wentylacyjne są drożne, mają odpowiedni przekrój i długość, to zanieczyszczone powietrze samoczynnie zostaje usunięte z pomieszczenia. Co ważne, punkty wentylacyjne powinny znajdować się w całym mieszkaniu. Wówczas cyrkulacja powietrza działa znacznie lepiej. Dopływ świeżego powietrza sprawia, że domownicy są w mniejszym stopniu narażeni na rozwój wirusów i grzybów, oraz zwiększa komfort przebywania we wnętrzu. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w zawilgoconym wnętrzu naraża domowników na rozwinięcie się trudnych w leczeniu chorób.

A więc wykonana prawidłowo wentylacja w łazience umożliwia sprawne odprowadzanie wilgoci, co hamuje rozwój grzybów i pleśni. Ponadto jest ona bardzo dobrym sposobem na efektywną redukcję nieprzyjemnych zapachów. 

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Elektryczne podgrzewacze marki Kospel

Przepisy, które obligują do wykonania wydajnej wentylacji w łazience

Wentylacja łazienkowa zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i mieszkalnych jest uregulowana odpowiednimi przepisami. W świetle obowiązującego w Polsce prawa bez względu na kształt i wielkość łazienki, wentylacja powinna usuwać 50 m3 powietrza w ciągu każdej godziny. 

Warto wiedzieć, że prawidłowa wentylacja łazienki ma wpływ na jakość powietrza w całym budynku. Aby oddychać świeżym i, co istotne, również czystym powietrzem, warto zatem solidnie przemyśleć sposób wykonania wentylacji łazienki. Normy określają nie tylko ilość odprowadzanego powietrza, ale też przekrój rury oraz jej długość. W tym przypadku pole przekroju nie powinno być mniejsze niż 160 mm. Długość kanału wentylacyjnego powinna mieć co najmniej 2 metry. To niezwykle istotne parametry, które uniemożliwią w przyszłości rozwój grzybom i pleśni. Wentylacja łazienki, wymagania określone w rozporządzeniach oraz stan faktyczny w budynku powinny być spójne i dobrze przemyślane. Oprócz tego, co znajduje się w środku budynku, rozporządzenie określa także sposób zakończenia kanału tuż nad połacią dachu. I warto również na tę kwestię zwrócić uwagę.

Rodzaje wentylacji do łazienki

W łazienkach najczęściej spotykane rodzaje wentylacji to mechaniczna i grawitacyjna. Zarówno jedna, jak i druga, jeśli zostanie wykonana prawidłowo i jest drożna, sprawi, że w pomieszczeniu będzie stały dopływ świeżego powietrza. Wentylacja łazienki w suficie oraz wentylacja łazienki przez ścianę zewnętrzną to skuteczny sposób na pozbycie się wilgoci, oraz zapewnienie prawidłowego mikroklimatu w całym wnętrzu. Jednak kluczem do prawidłowego działania jest zachowanie odpowiednich parametrów technicznych.

1. Wentylacja do łazienki mechaniczna

Wentylatory mechaniczne to małe urządzenia z napędem elektrycznym, które można zamontować w otworze ściennym lub sufitowym w kanale wentylacyjnym. Najczęściej wentylacja mechaniczna wspiera wentylację grawitacyjną, która z różnych przyczyn czasem nie działa prawidłowo. Jej działanie jest bowiem zależne od kilku czynników, np. od kierunku wiatru oraz częstotliwości uruchamiania samego urządzenia, o którym często domownicy zapominają. Wentylator po uruchomieniu wyprowadza ciepłe powietrze, które dzięki różnicy gęstości z łatwością wydostaje się na zewnątrz budynku. Natomiast chłodne powietrze, które znajduje się na zewnątrz, powinno swobodnie wpadać do środka. Efektywność pracy wentylatora mechanicznego w dużej mierze zależy od modelu wentylatora.

W przypadku wentylacji mechanicznej należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem istnieje bezwzględny zakaz stosowania tego typu urządzeń w łazienkach, w których znajduje się piec gazowy.

2. Grawitacyjna wentylacja do łazienki

Kanał wentylacyjny, który wyprowadza zanieczyszczone powietrze z wnętrza łazienki na zewnątrz działa na zasadzie naturalnych procesów. Przez kratkę umieszczoną w ścianie ciepłe powietrze, które unosi się zawsze do góry, wydostaje się na zewnątrz budynku. W tym przypadku im kratka znajduje się bliżej sufitu, tym lepiej. Powstający w ten sposób ciąg jest wynikiem różnicy temperatur, gdy na zewnątrz najczęściej jest chłodniej niż w domu. Grawitacyjna wentylacja łazienki w domu jednorodzinnym najbardziej efektywnie działa w okresie zimowym, jesienią oraz wczesną wiosną, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest znacznie niższa niż w środku. 

Co ważne, decydując się na montaż takiej kratki wentylacyjnej, nie powinno się na niej umieszczać siateczki, która stanowi barierę przed insektami, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza ona przepływ powietrza. Istotne jest również miejsce montażu kratki — powinna znajdować się ona w miejscu najbardziej oddalonym od drzwi wejściowych do łazienki. 

Sprawdź wszystkie artykuły sanitarne!

Jak prawidłowo wybrać wentylację do łazienki w suficie lub w ścianie?

Wentylacja łazienki w domu jednorodzinnym, a także wentylacja łazienki w bloku powinna umożliwiać swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Jeśli wykonanie wentylacji grawitacyjnej oraz wspieranie się wentylacją mechaniczną nie przynosi zamierzonego efektu, warto dokonać szczegółowej analizy, by zlokalizować problem i uniknąć w przyszłości zawilgocenia tego pomieszczenia, a także całego domu. Prostym sposobem, który ma za zadanie wspieranie wentylacji łazienkowej grawitacyjnej, jest wykonanie otworów w drzwiach i założenie specjalnych kratek. Ich powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 200 cm3. Można również podciąć dolną krawędź drzwi o 2,5 cm. W ten sposób powietrze spoza łazienki swobodnie się do niej przedostanie. Powstaje charakterystyczny ciąg, który wprawia wiatraczek w ruch, a ciepłe powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz. Jeśli z punktu widzenia technicznego jest możliwość wykonania wentylacji mechanicznej np. w prysznicu, również warto z takiego rozwiązania skorzystać. Wówczas para wodna, która powstaje w czasie kąpieli, zostanie odprowadzona bezpośrednio na zewnątrz budynku, jeszcze w trakcie kąpieli lub tuż po niej. 

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Przycisk Geberit — funkcje i zalety. Jak wybrać najlepszy przycisk do toalet?

Podsumowanie: zamontuj odpowiedni wentylator w łazience i ochroń wnętrze przed wilgocią

Brak wentylacji łazienki naraża domowników na wdychanie wilgoci, w której rozwijają się liczne mikroorganizmy. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie, a czasem również na życie domowników. Wilgoć i jej następstwa skutkują najczęściej chorobami układu oddechowego, a także silnymi alergiami. Zaplanowanie prawidłowej wentylacji łazienki, bez względu na to, czy będzie to wentylacja łazienki w suficie, czy też wentylacja łazienki przez ścianę zewnętrzną, z pewnością uchroni domowników przed nieprzyjemnymi skutkami. Sprawi również, że mikroklimat w jej wnętrzu będzie przyjemny, a zażywanie kąpieli oraz wykonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych będzie po prostu przyjemne. 

Jeśli szukasz praktycznych porad dotyczących wyposażenia łazienki, zajrzyj na naszego bloga. Pomożemy Ci podjąć kluczowe decyzje.

Zobacz wszystkie oferty w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
bardzo dobra
2024-07-09
super
pixel