Kabina czy wanna — co warto wybrać? Poznaj cechy tych dwóch akcesoriów sanitarnych.
Zastanawiasz się, co wybrać: kabinę czy prysznic? A może rozważasz zakup wanny z prysznicem? Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na montaż w jednej łazience kabiny prysznicowej i wanny. Wbrew pozorom wybór nie zawsze jest oczywisty, a zarówno kabina, jak i prysznic mają swoje zalety i wady. Weź pod uwagę potrzeby domowników, nawyki i styl życia, a wybór nie będzie taki trudny. Do dzieła!
Spis treści:
- Jaka powinna być funkcjonalna łazienka z prysznicem lub wanną? Poznaj jej główne cechy.
- Czym jest kabina prysznicowa — cechy charakterystyczne i rodzaje.
- Wanna w łazience — definicja, przeznaczenie i historia.
- A może tak 2w1, czyli wanna prysznicowa lub głęboki brodzik zamiast wanny?
- Podsumowanie: wanny czy prysznice — co jest lepsze?
Jaka powinna być funkcjonalna łazienka z prysznicem lub wanną? Poznaj jej główne cechy.
Każdy człowiek rodzi się taki sam — bez oczekiwań i upodobań. Jednak życie w domu rodzinnym, a także nawyki, które pojawiają się wraz z upływem czasu sprawiają, że nasze preferencje mogą się znacznie od siebie różnić. Gdy kolejnym życiowym wyzwaniem staje się aranżacja łazienki, warto przed współpracą z projektantem wnętrz trafnie określić swoje potrzeby. Funkcjonalna łazienka powinna być zaaranżowana z uwzględnieniem indywidualnych preferencji oraz dopasowana do wielkości pomieszczenia.
Aby Twoja nowa łazienka była funkcjonalna z pewnością, warto wziąć pod uwagę wymienione poniżej kwestie:
- prawidłowe rozmieszczenie elementów sanitarnych, by można było z nich swobodnie korzystać,
- wpływ estetyki i spójności aranżacji na zadowolenie i dobry nastrój w czasie zabiegów relaksacyjnych i higienicznych,
- dobór materiałów wykończeniowych, które sprawią, że pomieszczenie nie będzie chłonąć wilgoci i będzie łatwe w utrzymaniu czystości.
Weź pod uwagę powyższe aspekty i zastanów się, co jest lepsze: kabina czy wanna? Pomożemy Ci podjąć tę decyzję, jeśli będziesz kontynuować czytanie.
Czym jest kabina prysznicowa — cechy charakterystyczne i rodzaje.
Kabiny prysznicowe są zamiennikami lub alternatywą klasycznych wanien. Po raz pierwszy zostały one zaprojektowane przez Vincenta Priessnitza. A słowo „prysznic” powstało właśnie od nazwiska jego twórcy. Na linii czasu prysznice zostały umieszczone w XIX wieku.
Największą różnicą pomiędzy kabiną prysznicową a klasyczną wanną jest fakt, że w głównym założeniu korzysta się z niego w pozycji stojącej. Wygląd współczesnych pryszniców jest skrajnie różny. Mogą to być brodziko wanny, modele bezbrodzikowe lub takie, które łączą niski brodzik z zabudową. Oczywiście pod kątem designu mamy również ogromny wybór. Brodziki i ścianki są wykonywane z przeróżnych materiałów, mają ciekawe kształty i zróżnicowane wymiary. Dzięki temu, z łatwością można je dopasować do własnych preferencji oraz do wielkości łazienki.
Do niewątpliwych zalet kabin prysznicowych z pewnością można zaliczyć:
- ergonomię — korzystanie z nich jest wygodne nawet dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.
- ekologię — w czasie krótkiej kąpieli pod prysznicem zużywamy mniej wody w porównaniu do kąpieli w wannie. Przekłada się to na ochronę środowiska oraz wysokość rachunków za wodę.
- niewielki rozmiar — nawet w małej łazience można wygospodarować miejsce na wygodny prysznic. W ten sposób niewielkie wnętrze zamieni się w pełnowymiarową łazienkę, a nie tylko w toaletę.
- minimalistyczny design — kabiny prysznicowe świetnie wpisują się w ideę minimalizmu we wnętrzach. Regularna linia i prosta bryła dodadzą każdej łazience elegancji.
Poznaj minusy kabiny prysznicowej…
Wbrew pozorom prysznice mają również wady. W tym przypadku z pewnością można wymienić brak możliwości relaksu w gorącej wodzie w pozycji leżącej. Ten produkt może być również mniej atrakcyjny z punktu widzenia małych dzieci, które uwielbiają wodne zabawy. Kłopotliwe może okazać się również mycie głowy w kabinie prysznicowej, gdy nie chcemy myć całego ciała.
Może Cię zainteresować również ten artykuł: Najnowsze trendy w urządzaniu łazienek
Wanna w łazience — definicja, przeznaczenie i historia
Teraz czas na wannę. Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że wanna została wynaleziona dużo wcześniej w porównaniu do pryszniców. I miała to miejsce dokładnie trzy wieki wcześniej — w XVI wieku. Pierwsze modele pojawiły się na Krecie i niewiele miały wspólnego ze współczesnymi produktami, ale pełniły dokładnie tę samą funkcję — umożliwiały zażywanie długich kąpieli w gorącej wodzie w pozycji leżącej.
Współczesne urządzenia sanitarne najczęściej są wykonywane z akrylu lub z włókna szklanego. Wcześniej modne były wanny żeliwne i metalowe. W ofercie niektórych producentów znajdują się również wanny porcelanowe.
Zastanawiając się, jak powinna wyglądać wanna w Twojej łazience, z pewnością warto, zwrócić uwagę ma poniższe modele:
- wannę prysznicową,
- wannę z kabiną prysznicową,
- wannę z zabudową prysznicową,
- wannę z wejściem pod prysznic,
- wanny kabinowe.
Każdy wymieniony produkt to połączenie wanny z funkcją prysznica, ale w nieco innej formie od tej standardowej.
Niemniej jednak do największych zalet klasycznej wanny z pewnością można zaliczyć:
- możliwość aranżacji wygodnego pokoju kąpielowego,
- zażywanie gorących kąpieli w zaciszu własnego domu bez względu na porę,
- wysoką atrakcyjność kąpieli z punktu widzenia dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym,
- wybór modelu o dowolnym kształcie i rozmiarze,
- możliwość połączenia jej z kabiną prysznicową,
- dodatkowe udogodnienia w postaci dysz powietrznych lub podświetlenia ledowego.
Czy wanna ma jakieś minusy?
Czy warto wybrać wannę do zabudowy lub wannę wolnostojącą? Minusem tego rozwiązania z pewnością jest zużycie wody. Odpowiedź na pytanie, co jest bardziej ekonomiczne prysznic czy wanna, brzmi - prysznic. Cena ciepłej wody jest dość wysoka, a przeciętna wanna mieści średnio ok. 200 litrów. A zatem koszt jednorazowej kąpieli może skutecznie odstraszać fanów oszczędzania. Ponadto wanna zajmuje więcej miejsca od prysznica, więc by ją zamontować, trzeba to uwzględnić w powierzchni pomieszczenia już na etapie projektowania.
A może tak 2w1, czyli wanna prysznicowa lub głęboki brodzik zamiast wanny?
Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrafią podjąć jednoznacznej decyzji, może okazać się połączenie wanny i kabiny prysznicowej w jedno akcesorium. Mała wanna z kabiną w postaci dodatkowej szyby lub wanna łazienkowa z prysznicem i deszczownicą umieszczoną tuż pod sufitem może być praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Wanna pozwala na relaks w ciepłej wodzie, jednak bywa tak, że rzadko mamy na to czas. Wir obowiązków prywatnych i zawodowych powoduje, że prysznic jest bardziej praktyczny. Jednak w sobotni wieczór kąpiel w gorącej wodzie w blasku świec brzmi kusząco. Prawda? Wybierając model 2w1, wystarczy krótka chwila, by się odświeżyć, ochłodzić lub po prostu zadbać o codzienną higienę. Model z głębokim brodzikiem, jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz wypełnić ciepłą wodą. Oczywiście brodzik nie będzie tak komfortowy, jak klasyczna wanna, jednak umożliwia relaks i ogrzanie ciała ciepłą wodą.
Jeśli dysponujesz małą łazienką, w której nie ma szans na dwa oddzielne elementy w postaci wanny i kabiny prysznicowej wykorzystaj wannę do zabudowy z prysznicem, lub prysznic z brodzikiem jak wanna.
Sprawdź wszystkie artykuły sanitarne!
Może Cię zainteresować również ten artykuł: Zalety i wady niskiego brodzika prysznicowego
Podsumowanie: wanny czy prysznice — co jest lepsze?
Współczesne łazienki bardzo mocno różnią od tych, które królowały w polskich domach jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie projektanci zachęcają, by nawet małe wnętrza przypominały funkcjonalne i przytulne pokoje kąpielowe. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje wady i zalety. Wybór zależy w dużej mierze od potrzeb domowników. Jeśli żyjesz szybko, a zamiast kojącej kąpieli przy świecach chętniej wybierasz wizytę w SPA, zdecyduj się na prysznic. Dla fanów prywatności i relaksu w zaciszu własnego domu relaks w wannie może okazać się wręcz niezbędny. W tym przypadku z pewnością warto zrezygnować z różnych kombinacji w postaci wanny składanej pod prysznic, wanny zamykanej lub wanny z brodzikiem w jednym. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie takiej łazienki, w której będzie można zamontować zarówno wannę, jak i prysznic. Jednak nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić.
Mamy nadzieję, że po przeczytanie tego artykułu już znasz odpowiedź na pytania: co lepsze wanna czy prysznic i czy warto wybrać głęboki brodzik zamiast wanny. W poszukiwaniu własnego stylu oraz stworzeniu funkcjonalnej łazienki z wanną w bloku lub w domu zapraszamy po więcej inspiracji na naszego firmowego bloga.
Zapoznaj się ze wszystkimi ofertami w naszym sklepie!