📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ekonomicznie ustawić piec gazowy?

2023-04-27
Jak ekonomicznie ustawić piec gazowy?

Rosnące ceny zachęcają do kolejnych oszczędności. Zastanawiasz się, czy da się płacić mniej za ogrzewanie bez utraty komfortu? W tym artykule wyjaśnimy, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie, żeby niepotrzebnie nie tracić energii, nie marznąć i nie przepłacać.

Od czego zacząć ustawienie pieca gazowego

Już w momencie, kiedy wybierasz piece gazowe, powinieneś dobrze zastanowić się nad ich dopasowaniem do domu.  Wskazówki na ten temat zamieściliśmy w artykułach:  

Odpowiedni dobór kotła do wielkości budynku i stanu jego izolacji będzie pierwszym krokiem do ekonomicznego wykorzystania tego urządzenia.  Jeszcze przed jego instalacją dopytaj o wszystkie szczegóły sprzedawcę lub przedstawiciela producenta, a także zapoznaj się z instrukcją. Pozwoli Ci to poznać każde ustawienie pieca gazowego i zaznajomić się z wszystkimi funkcjami. 

Podczas zakupu kotła warto pomyśleć również o czujniku temperatury zewnętrznej i regulatorze pokojowym, które pomogą w dobraniu optymalnych ustawień.

Jak ustawić piec gazowy?

Informacje o tym, jak ekonomicznie ustawić piec gazowy często udostępnia sam producent. Dane te mogą różnić się w zależności od modelu. W tym miejscu warto jednak obalić pewien mit, który mówi, że kotły i piece gazowe rozgrzane do wysokich temperatur zapewnią lepsze warunki grzewcze i pozwolą uniknąć wychłodzenia na skutek nagłego skoku temperatury. 

Prawda jest taka, że kotły gazowe rozgrzane do 80 stopni rzadko kiedy pracują bardziej efektywnie. Wiele z nich nie kondensuje gazu powyżej temperatury 55 stopni. Oznacza to, że po jej przekroczeniu wcale nie uzyskamy lepszego wygrzania budynku. Zamiast tego zmarnujemy energię i zapłacimy więcej. 

A zatem na ile ustawić piec gazowy kondensacyjny - ekonomicznie? Te urządzenia uzyskują największą sprawność przy temperaturach z przedziału 40-50 stopni. Należy jednak dopasować ją do wielkości domu, testując różne ustawienia. Idealną sytuacją jest zachowanie możliwie jak najniższej temperatury, przy odpowiednio szybkim nagrzewaniu się domu i unikaniu taktowania. Taktowanie to sytuacja, kiedy pojawia się nadwyżka mocy, której grzejniki nie są w stanie odebrać. Wtedy temperatura na kotle wzrasta powyżej 50 stopni, co powoduje wyłączenie palnika do momentu aż temperatura wody się obniży. Kiedy tak się stanie, palnik znowu się włącza. Cała sytuacja może powtarzać się wielokrotnie. Praca pieca w taki sposób zdecydowanie nie należy do ekonomicznych. Ustawienie temperatury na piecu gazowym dwufunkcyjnym 

Nieco inne parametry sprawdzą się w przypadku pieców dwufunkcyjnych, które używane są przy otwartych komorach spalania i kotłach kondensacyjnych. Producenci publikują na swoich stronach lub ulotkach wykresy, pokazujące jak powinno wyglądać ekonomiczne ustawienie pieca gazowego Vaillant czy Ariston. Warto się nimi posiłkować.

Główną zasadą w tym przypadku jest nieprzekraczanie temperatury 58 stopni. Należy też uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę, ponieważ zbyt niskie temperatury ustawione podczas mroźnych dni zmniejszają żywotność urządzenia. 

Podsumowanie 

Jak najlepiej ustawić piec gazowy? Aby skutecznie ogrzewał pomieszczenie i wydajnie pracował, nie trzeba nastawiać go na wysokie temperatury. W wielu przypadkach sprawdzi się 40-50 stopni, a nawet 35-40 stopni, jeśli zima nie jest zbyt mroźna, a mieszkanie dobrze zaizolowane. 

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich naszych ofert!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 536 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
wszystko Naj. i OK Pozdrawiam
2024-05-08
Szybko sprawnie i cenowo najkorzystniej. Polecam 100%
pixel