📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki piec gazowy do domu 120 m²?

2022-11-02
Jaki piec gazowy do domu 120 m²?

Zastanawiasz się, jaki piec gazowy do domu 120 m² będzie najlepszym rozwiązaniem? Nie ulega wątpliwości, że piec gazowy jest jednym z bardziej ekonomicznych i wygodnych w obsłudze sposobów na ogrzanie domu. Żeby jednak móc w pełni wykorzystać jego zalety, trzeba dobrze dobrać go do powierzchni domu. Sprawdź, ile mocy powinny mieć kotły gazowe, by ogrzać 120-metrowy dom. 

Zalety ogrzewania gazowego 

Ogrzewanie gazowe, choć wiąże się ze sporą inwestycją na początek, z czasem przynosi znaczne oszczędności. Do jego zalet należy przede wszystkim czystość. Gaz nie generuje popiołu i kurzu tak jak palenie drewnem czy węglem. Jest niemal bezobsługowe — nie wymaga dokładania do pieca i czuwania nad tym, by zawierał on odpowiednią ilość opału. Piece gazowe nie emitują też tylu szkodliwych substancji do atmosfery, co sprawia, że są one bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jaki piec do domu 120 m²? 

Piece gazowe do domu różnią się od siebie przede wszystkim mocą kotła. Dobierając moc pieca powinniśmy wziąć pod uwagę

  • powierzchnię domu, 
  • rok jego budowy, 
  • stan izolacji budynku, 
  • ilość powierzchni przeszklonych,
  • posiadaną instalację grzewczą (grzejnikową, podłogową lub mieszaną), 
  • zastosowaną automatykę i sterowanie ogrzewaniem w domu
  • dodatkowe funkcje, jakie ma spełniać piec - np. czy ma służyć do podgrzewania wody użytkowej. 

Aby obliczyć potrzebną moc, można przyjąć, że na każde 10 m² potrzeba ok. 1 kW mocy pieca. Jeśli kocioł gazowy ma również podgrzewać wodę, podwójmy liczbę kilowatów. Oznacza to, że dom o powierzchni 120 m² będzie wymagał pieca o mocy przynajmniej 12 kW, a w przypadku pieca podgrzewającego wodę — nawet ponad 20 kW. 

Dodatkowymi czynnikami, jakie warto rozważyć przy wyborze pieca są

  • zastosowana automatyka, która wpłynie na to jak łatwo będzie nam obsługiwać piec, 
  • zakres modulacji mocy, przydatny w naszym zmiennym klimacie, gdzie temperatury w ciągu roku bardzo się wahają, 
  • wymienniki ciepła - na rynku są wymienniki wykonane są z różnych materiałów: stali nierdzewnej, aluminium lub alu-krzemu. 

Rodzaje pieców gazowych 

Na rynku można spotkać wiele rodzajów pieców gazowych, a ich nazewnictwo może nieraz budzić wątpliwości. Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane podziały pieców. 

Ze względu na budowę piece gazowe dzielą się na stojące i wiszące. Te drugie warto wybrać, jeśli zależy nam na oszczędności miejsca na podłodze. Warto jednak zaznaczyć, że kupując piec gazowy stojący wcale nie musimy montować go w kotłowni, z dala od wzroku domowników i gości. Współczesne piece są na tyle estetycznie wykonane, że równie dobrze mogą stanąć np. w łazience czy przykuchennej spiżarni.

Pod względem funkcjonalności można wyróżnić kotły jedno- i dwufunkcyjne. Piec jednofunkcyjny ogrzewa pomieszczenia i podgrzewa wodę gromadzoną w osobnym, zewnętrznym zbiorniku. Piec gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, przez wymiennik płytowy do CWU zainstalowany w kotle. To oznacza, że nie wymaga gromadzenia wody w zasobniku.

Kotły gazowe różnią się od siebie również rodzajem komory spalania. Może ona być otwarta lub zamknięta, jednak to pierwsze rozwiązanie jest już rzadko stosowane, ze względów bezpieczeństwa i ekologii. 

Piec gazowy - ranking pieców dostępnych w Łazienki Online

Jeśli nadal nie wiesz, jakie piec do domu wybrać, nasi konsultanci chętnie pomogą Ci dobrać odpowiedni piec gazowy. Ranking pieców w naszym sklepie pod względem popularności przedstawia się następująco

Najczęściej wybierane są kotły marek Vailliant oraz De Dietrich, ale wielu klientów pyta również o kocioł gazowy dwufunkcyjny marki Bosch, który wyróżnia się atrakcyjnym designem, czy wydajne zestawy firmy Saunier Duval i Termet. Zapraszamy do przejrzenia naszej pełnej oferty — służymy pomocą na każdym etapie zakupu

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa terminowa. Polecam ten sklep!
2024-07-09
bardzo dobra
pixel