📣 DARMOWA WYSYŁKA | - GLS dostawa do punktu dla przedpłaconych zamówień od 200 zł i kurierem ORLEN paczka dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane GLS dostawa do punktu oraz kurierem ORLEN paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać praktyczny zlewozmywak?

2022-06-13
Jak dobrać praktyczny zlewozmywak?

Czy wiesz, jak dobrać praktyczny zlewozmywak? Poznaj zasady, które ułatwią Ci uniknąć kuchennej katastrofy!

Aranżowanie przemyślanych wnętrz wymaga dużej wiedzy. To połączenie umiejętnego lawirowania pomiędzy zabiegami marketingowców i faktycznymi potrzebami domowników. Kuchnia jest sercem domu. Wybór zlewozmywaka kuchennego, który nie tylko będzie wyglądał efektownie, ale też ułatwi Ci gotowanie i zmywanie to twardy orzech do zgryzienia. Jednak nasz poradnik ułatwi Ci podjęcie trafnej decyzji. Oto kwestie, których nie możesz pominąć, wybierając zlew do kuchni!


Spis treści:

  1. Zlewozmywaki kuchenne. Poznaj ich budowę i przeznaczenie.
  2. Sprawdź, czym się różni zlew kuchenny nablatowy od wpuszczanego w blat. Poznaj rodzaje zlewów do kuchni.
  3. Czy wiesz, jakie elementy tworzą zestaw ze zlewozmywakiem kuchennym?
  4. Poznaj najbardziej popularne wymiary zlewów kuchennych.
  5. Jak dopasować zlew kuchenny do korpusu szafki?
  6. Sprawdź, jakie znaczenie ma głębokość zlewu kuchennego.
  7. Kolor zlewozmywaka kuchennego, a jego funkcjonalność. Sprawdź, jaki zlew zawsze wygląda dobrze!
  8. Chcesz kupić zlew kuchenny z dozownikiem na płyn? Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie.
  9. Zlew kuchenny dopasuj do indywidualnych preferencji.

Zlewozmywaki kuchenne. Poznaj ich budowę i przeznaczenie.

Zlewozmywak kuchenny to akcesorium, bez którego nie funkcjonuje prawidłowo żadna współczesna kuchnia. Może być mały, duży, mieć różną budowę lub zróżnicowaną liczbę komór. Jednak dobry zlew do kuchni zawsze świetnie spełnia swoją najważniejszą funkcję. To właśnie w nim domownicy myją owoce i warzywa, czyszczą zastawę stołową lub myją dłonie w czasie przygotowywania posiłków. Dostęp do bieżącej wody w domach wymusił na inwestorach korzystanie z tego akcesorium. I słusznie. Bez niego codzienne funkcjonowanie w kuchni z pewnością nie byłoby, aż takie łatwe i przyjemne. 

Zlewozmywaki do kuchni mogą mieć jedną, dwie, a nawet trzy komory. Często te produkty są zróżnicowane wymiarami oraz głębokością. Oprócz tego posiadają odpływ oraz przelew i miejsce do zamontowania baterii kuchennej. Niektóre modele posiadają również otwór na montaż dozownika na płyn do mycia naczyń lub mydła. 

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Rodzaje armatury — przegląd produktów




Sprawdź, czym się różni zlew kuchenny nablatowy od wpuszczanego w blat. Poznaj rodzaje zlewów do kuchni.

Ilość dostępnych rozwiązań może sprawić, że podjęcie decyzji nie będzie zbyt łatwe. Obecnie na rynku z armaturą mamy do wyboru kilka rodzajów zlewów do kuchni:

  • zlew nasadowy — jest to zlew ceramiczny, który pasuje do każdego rodzaju szafek. Nakłada się go od góry w taki sposób, by jego brzegi oparły się o korpus szafki kuchennej. Można go wykorzystać do szafek standardowych lub zamawianych według indywidualnego zamówienia.
  • zlew modułowy — gotowy element, który różni się od standardowych rozwiązań tym, że jego front minimalnie wystaje poza kontur mebli. Często jest on nazywany zlewem wiejskim lub zlewem farmerskim, ponieważ pasuje do stylizacji, które wykorzystują we wnętrzu drewno i naturalne dekoracje. 
  • zlew nablatowy — w tym przypadku mamy do czynienia z produktem, który wpuszczamy w otwór w blacie. Dzięki temu tylko minimalnie wpływa on na zmniejszenie wielkości blatu roboczego, co w przypadku małych kuchni ma ogromne znaczenie. Może mieć on dowolny kształt i jest wykonany ze zróżnicowanych materiałów.
  • zlew podwieszany — to funkcjonalne rozwiązanie sprawia, że zlew jest umieszczony bezpośrednio pod blatem od dołu szafki. Całość wygląda estetycznie i elegancko.
  • zlew wpuszczany w blat — taka opcja z pewnością zadowoli wielbicieli wnętrz minimalistycznych. Zlew wpuszczany w blat jest podobny do zlewozmywaków, które są podwieszane. Po wycięciu otworu i zabezpieczeniu krawędzi zlew można osadzić od góry.

Czy wiesz, jakie elementy tworzą zestaw ze zlewozmywakiem kuchennym?

Zlewozmywak kuchenny w zestawie to nic innego jak gotowy zbiór elementów montażowych, który umożliwia prawidłowe podłączenie tego akcesorium. W tym celu część sprzedawców proponuje swoim klientom zakup zlewu podwieszanego z ociekaczem, zlewu do zabudowy lub zlewu kuchennego podblatowego z dopasowanym syfonem, baterią oraz z dozownikiem. Czasem w komplecie możesz otrzymać również koszyczek z regulowaną szerokością na zlew lub deskę, która idealnie pasuje do wielkości komory. Taki zestaw akcesoriów ułatwi sam montaż i zwiększy funkcjonalność Twojego nowego zlewozmywaka do zabudowy.

Poznaj najbardziej popularne wymiary zlewów kuchennych.

Czy wiesz, że wielkość zlewu do kuchni powinna być dopasowana do wielkości samej kuchni? Jeśli Twoja kuchnia będzie duża, możesz zaszaleć, wybierając duży i funkcjonalny zlew kuchenny. Świetnie sprawdzi się model dwukomorowy. Możesz również kupić dwukomorowy zlew z ociekaczem. Takie akcesorium sprawi, że mycie nawet dużych naczyń będzie wygodne. Aby tak było, wybierz model o szerokości powyżej 75 cm. Szerokość zlewozmywaka należy dopasować do szerokości blatu

Taki model ma najczęściej ok. 75 cm szerokości. 

Zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem są nieco mniejsze i najczęściej montuje się je w kuchniach, w których jest zmywarka. Te modele mają od 50 do 75 cm szerokości. 

W bardzo małych kuchniach, które często występują w zbiorowej zabudowie lub w domach letniskowych wykorzystuje się jednokomorowe zlewy do kuchni, które mają 33 cm szerokości i nie mają ociekacza. Spełniają one swoją funkcję i nie zabierają zbyt dużo powierzchni blatu roboczego.



Jak dopasować zlew kuchenny do korpusu szafki?

Projektując swoją wymarzoną kuchnię, pamiętaj o tym, że prawidłowe umieszczenie zlewu kuchennego ma ogromny wpływ na funkcjonalność całej kuchni. Szafka pod zlewem powinna być dopasowana do jego wielkości. Najmniejsze szafki pod zlew mają 40 cm szerokości. W dużych kuchniach ta sama szafka może mieć od 80 do 100 cm. W nowoczesnych aranżacjach najczęściej standardowy korpus zostaje uzupełniony głęboką szufladą lub wysuwanym systemem z koszem na śmieci. W ten sposób przestrzeń jest bardzo dobrze zagospodarowana i wypełnienie korpusu nie zmniejsza dostępności do syfonu, który znajduje się pod zlewem. 

A więc szukając idealnego zlewu do kuchni, dopasuj go do szafki, by całość tworzyła funkcjonalną i estetyczną zabudowę.

Sprawdź, jakie znaczenie ma głębokość zlewu kuchennego.

Bez względu na to, czy wybierzesz czarny zlew, czy też zlew szklany jego głębokość jest bardzo istotna. Jeśli wybierzesz mniejszy model, to głębokość komory będzie miała około 25 cm. Takie akcesorium spełni Twoje podstawowe potrzeby, jednak mycie dużych naczyń kuchennych będzie dość utrudnione. 

Jeśli cenisz funkcjonalność i nie lubisz, gdy woda z kranu rozpryskuje się po blacie, wybierz zlew głęboki. Zlewozmywak głęboki ma najczęściej około 30 cm głębokości.

Kolor zlewozmywaka kuchennego, a jego funkcjonalność. Sprawdź, jaki zlew zawsze wygląda dobrze!

Moda najczęściej niewiele wspólnego ma z ergonomią. Bez względu na to, jaki zlew do kuchni wybierzesz, koniecznie dobrze przemyśl także jego kolor. W ostatnim czasie modne są zlewozmywaki białe. Jednak nie każdy produkt ma powłokę, która jest odporna na zabrudzenia. Do najbardziej praktycznych zlewów w puszczanych blat lub nablatowych zaliczamy oczywiście te modele, które mają ciemne kolory. Świetnie sprawdzają się zlewy do kuchni czarne, antracytowe, szare oraz te, które mają nakrapiany wzór. Na szczęście pasują one do większości modnych trendów w aranżacji wnętrz. Zakup zlewozmywaków białych to odważna decyzja. Jeśli mimo wszystko zależy Ci właśnie na tym kolorze, wybierz produkt z wyższej półki cenowej, który będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż tanie zlewy do kuchni.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: SPA w kawalerce — czyli jak urządzić małą łazienkę 

Chcesz kupić zlew kuchenny z dozownikiem na płyn? Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie.

Producenci umywalek kuchennych proponują klientom modele, które oprócz otworu niezbędnego do zamontowania baterii kuchennej, mają jeszcze jeden otwór o takiej samej lub nieco mniejszej średnicy. Jest to miejsce, w którym można zamontować dozownik na płyn lub mydło. Takie rozwiązanie sprawia, że ilość przedmiotów na blacie roboczym zostaje zminimalizowana. W teorii przekłada się to na łatwość utrzymania porządku w kuchni. W praktyce płyn do mycia naczyń lub balsam do mycia rąk są zawsze na swoim miejscu. To ciekawe rozwiązanie, z którego z pewnością warto skorzystać. 

Zlew kuchenny dopasuj do indywidualnych preferencji.

Bez względu na panującą modę, dobrze zastanów się, jaki zlewozmywak wybrać do swojej kuchni. Z pewnością łatwiej jest podjąć tę decyzję, gdy jest się na etapie projektowania kuchni, niż w czasie małego remontu tego wnętrza. Jednak mnogość gotowych rozwiązań, kształtów, materiałów oraz kolorów do wyboru sprawia, że Twoja kuchnia może być i stylowa i funkcjonalna. Ostateczny efekt zależy zawsze od Ciebie. Dokonaj analizy własnych potrzeb i przemyśl poruszone w tym artykule aspekty, by czas spędzany w kuchni był zawsze przyjemny.



Jakie są najlepsze zlewozmywaki do kuchni?

  • wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z wodą, barwnikami spożywczymi oraz środkami do czyszczenia: konglomerat, granit, kamień naturalny;
  • łatwe w utrzymaniu w czystości;
  • odporne na działanie wysokiej temperatury;
  • dopasowane wielkością do potrzeb domowników.
     

Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji, jak wybrać praktyczny zlewozmywak. Po więcej porad, które uproszczą Ci urządzanie domu, zapraszamy na naszego bloga.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 956 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-19
Firma godna polecenia towar zgodny z opisem a przesyłka bardzo szybka gorąco polecam
2024-11-14
Szybko i sprawnie. Towar zgodny z zamówieniem.
pixel