📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać moc kotła gazowego - kalkulator

2023-04-19
Jak dobrać moc kotła gazowego - kalkulator

W nowych domach coraz częściej montuje się kotły gazowe. Jak dobrać moc kotła gazowego? Kalkulator, który pomoże w doborze kotła, można znaleźć na wielu stronach internetowych. Obliczane przez niego wartości są jednak tylko szacunkowe. W tym artykule podpowiadamy, od czego powinien zależeć dobór mocy kotła i jakie parametry wykorzystują kalkulatory mocy pieca. Na tej podstawie powinno być Ci dużo łatwiej kupić kocioł, który zapewni ciepło w domu bez niepotrzebnych strat energii. 

Dobór mocy kotła  - od czego powinien zależeć? 

Dobór mocy kotła gazowego zależy od wielu czynników, takich jak:

 • powierzchnia ogrzewanej przestrzeni, stan izolacji budynku,
 • rodzaj zastosowanej wentylacji, ilość i rodzaj okien,
 • usytuowanie domu - czy okna wychodzą na północ, czy południe,
 • wysokość pomieszczeń,
 • strefa klimatyczna i warunki pogodowe,
 • ilość osób zamieszkujących budynek,
 • indywidualne potrzeby i preferencje co do temperatury, sposób użytkowania domu w ciągu dnia,
 • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (c.w.u. ma znaczenie jedynie w przypadku kotłów jednofunkcyjnych).

Najlepiej skonsultować się z doświadczonym fachowcem, który przeprowadzi dokładną analizę warunków panujących w budynku i doradzi najlepszy wybór kotła. W każdym przypadku ważne jest, aby dobrać kocioł o odpowiedniej mocy, aby zapewnić odpowiedni poziom ciepła, jednocześnie unikając nadmiernego zużycia gazu i strat ciepła. Standardowo zakłada się, że aby ogrzać 10 m² powierzchni mieszkania, optymalna jest moc ok. 1 kW. Na wstępne obliczenie mocy kotła gazowego pozwoli kalkulator mocy kotła, który uwzględnia najważniejsze z wymienionych powyżej czynników. 

Kalkulator mocy kotła gazowego

W przypadku kotłów gazowych można stosować różne metody doboru mocy, ale jednym z najpopularniejszych sposobów jest obliczenie ilości kilowatów potrzebnych do ogrzania powierzchni mieszkalnej w oparciu o parametry budynku. W przypadku nowych domów wykonanie takich obliczeń może być trudniejsze, dlatego często zleca się je od razu architektom lub na późniejszym etapie - audytorom energetycznym. Posługują się oni takimi parametrami jak wskaźnik sezonowego i szczytowego zapotrzebowania na ciepło. 

W sieci dostępne są różnorodne kalkulatory dobory mocy kotła gazowego, każdy renomowany producent takich urządzeń z reguły udostępnia swój własny kalkulator lub poradnik na ten temat, by ułatwić zakup klientom (przykładem jest m.in. kalkulator mocy kotła gazowego Vaillant). 

Parametry, które podaje się zwykle w automatycznych kalkulatorach mocy pieca to: 

 • ogrzewana powierzchnia w metrach kwadratowych, wysokość ogrzewanych pomieszczeń w metrach, 
 • rodzaj docieplenia budynku (np. grubość styropianu w centymetrach), 
 • rodzaj budynku - czy jest to dom mieszkalny, czy np. hala przemysłowa, 
 • czy ma być przygotowywana ciepła woda użytkowa (jeśli tak, to jakie ilości). 

Nieco inne wytyczne znajdą się w kalkulatorach mocy kotła na pellet czy ekogroszek. Uzyskany wynik wyrażany jest w kilowatach. 

Dobrze dobrane kotłypiece gazowe pozwalają uzyskać o wiele niższe rachunki niż w przypadku wymienionych wcześniej rodzajów paliwa. Są uważane również za jedne z najmniej awaryjnych. Jest to więc zdecydowanie opcja warta rozważenia. 

Jak dobrać moc kotła do budynku - podsumowanie

Wybierając piece gazowe, warto dobrze zastanowić się nad ich dopasowaniem do powierzchni domu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszych artykułach z przykładowymi kalkulacjami dla domów 120 m² i 150 m²: 

Powierzchnia jest jednak tylko jednym z wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji c.o. Znaczenie ma również izolacja budynku, przeszklenia czy potrzeba podgrzewania wody. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego urządzenia, możesz skorzystać z fachowej porady naszych specjalistów. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez e-mail, a wskażemy Ci, który piec z naszej oferty najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 
Sprawdź wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Profesjonalna obsluga klienta. Dostawa expresowa. Konkurencyjne ceny. Polecam. Zestaw podtynkowy grohe jeszcze nie zamontowany ale prezentuje sie perfekcyjnie.
2024-07-16
Super wszystko na czas
pixel