📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest kocioł na paliwo stałe?

2023-05-10
Co to jest kocioł na paliwo stałe?

Od pewnego czasu rosną ceny gazu i oleju opałowego, co sprawia, że swój renesans przeżywają kotły na paliwo stałe. W tym artykule wyjaśniamy co to jest kocioł na paliwo stałe, jakie są rodzaje kotłów i jakie korzyści, poza niższym kosztem ogrzewania niosą dla użytkowników.

Kotły na paliwo stałe - czym się charakteryzują?

Kocioł na paliwo stałe to urządzenie służące do produkcji ciepła poprzez spalanie paliwa stałego, takiego jak drewno, węgiel, pellet, czy brykiet. Jest to jeden z najstarszych, najbardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania budynków, a jednocześnie jeden z najtańszych.

Kocioł na paliwo stałe składa się z komory spalania, w której umieszcza się paliwo stałe, oraz wymiennika ciepła, który przekazuje ciepło z płomieni do wody lub powietrza, które krążą w systemie grzewczym budynku. 

Kotły na paliwo stałe są stosowany głównie w budynkach jednorodzinnych, ale sprawdzają się również w większych obiektach, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. 

Kotły na paliwo stałe - rodzaje paliwa

Na rynku dostępne są różnorodne kotły na paliwo stałe - rodzaje tych urządzeń, w zależności od spalanego paliwa stałego, przedstawiamy poniżej. Większość kotłów jest bowiem produkowana pod konkretny rodzaj paliwa, dlatego przed ich zakupem należy dobrze zastanowić się, czym chcemy palić. 

Kotły na pellet spalają granulat drewniany, który jest formą biomasy. Pellet jest ekologiczny i łatwiejszy w magazynowaniu i transportowaniu niż tradycyjne drewno lub węgiel. Kotły na pellet umożliwiają automatyczne dozowanie paliwa do pieca dzięki wbudowanym podajnikom. To sprawia, że są proste w obsłudze i mało wymagające w eksploatacji w porównaniu do pozostałych typów kotłów. Osiągnięcie stałej temperatury wymaga tu minimalnego nakładu pracy, a popiół powstały w wyniku spalania, można wykorzystać jako naturalny nawóz.

Kolejną odmianą jest brykietowy piec na paliwo stałe. Co to jest brykiet? To paliwo podobne do pelletu, które zamiast granulatu drewnianego zawiera zmieloną i sprasowaną biomasę w formie kostek, w której skład wchodzą trociny, miał, słoma i węgiel drzewny. Brykiety palą się powoli i całkowicie, mają podobne właściwości do pelletu. 

Kotły na węgiel wykorzystują jako paliwo węgiel w formie tradycyjnego węgla kamiennego, koksu lub miału. Paliwo to charakteryzuje wysoka kaloryczność, ale jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wpływ ten można zminimalizować, wybierając nowoczesny kocioł o wysokiej sprawności. 

Kotły na ekogroszek - ekogroszek jest odmianą węgla o niższej emisji pyłu i siarki. Kotły na ekogroszek działają podobnie jak kotły na pellet, choć proces spalania w tym przypadku wykorzystuje kaloryczność ekogroszku. 

Na rynku są również kotły wielopaliwowe, w których można stosować naprzemiennie różne rodzaje paliwa. Dzielą się na jednokomorowe i dwukomorowe - z oddzielnymi komorami na paliwa stałe i płynne.

Zalety kotłów na paliwa stałe 

Większość kotłów na paliwa stałe charakteryzuje wysoka efektywność, co oznacza, że ​​mogą one wykorzystać większość energii z paliwa i przekształcić ją w ciepło do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu oszczędza się na kosztach ogrzewania i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Paliwa stałe, takie jak pellet czy ekogroszek, są obecnie tańsze niż paliwa ciekłe, takie jak gaz czy olej opałowy. Dzięki temu korzystanie z kotła na paliwa stałe może przynieść znaczne oszczędności w długim okresie czasu. 

Kotły na paliwa stałe mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domów, ale też do podgrzewania wody. Do tego są estetycznie wykonane, proste w obsłudze, a w wersji z podajnikiem nie wymagają częstych wizyt w kotłowni. To wszystko sprawia, że są bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach usługowych. 

Kotły na paliwa stałe oraz kotły gazowe w ofercie Łazienki Online

W naszej ofercie znajdziesz najlepsze kotły na paliwo stałe - rankingi tych urządzeń polecają m.in. takich producentów jak VitecoGalmet czy Heiztechnik. Oferujemy przede wszystkim kotły na pellet i kotły na ekogroszek - wydajne, proste w instalacji i wygodne w użytkowaniu

Dla osób, które z różnych powodów wybierają ogrzewanie gazowe mamy kotły i piece gazowe renomowanych marek. Polecamy zwłaszcza kotły gazowe marek Vaillant, Bosch, czy Saunier Duval. Warto pamięć, że piece gazowe dobiera się m.in. do powierzchni domu.W poniższych artykułach przedstawiliśmy wskazówki jak dobrać moc pieca do domów o najpopularniejszych powierzchniach: 

Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem rodzaju ogrzewania, zgłoś się do nas. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i wsparcie przy wyborze właściwego produktu z naszej oferty

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bardzo sprawny kontakt i ultra szybka wysyłka.
2024-05-20
Na czas i bezpiecznie. Polecam
pixel