Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bidet w łazience i jego zalety. Kiedy warto go zamontować?

2022-08-10
Bidet w łazience i jego zalety. Kiedy warto go zamontować?

Jako zbędny wynalazek jest traktowany obecnie tylko przez nielicznych, a każdego roku trafia do milionów łazienek na całym świecie. Bidet, bo o nim mowa, ułatwia dbanie o higienę intymną i dziś jest docenianym i powszechnie znanym urządzeniem stawianym przez użytkowników na równi z miską WC. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować bidet w łazience i jakie zalety niesie korzystanie z niego. 


Spis treści:

  1. WC z bidetem, czyli dokładnie z czym? Poznaj historię tego akcesorium i sprawdź, co to jest bidet.
  2. Do czego służy bidet i jakie jest jego przeznaczenie?
  3. Sprawdź, jakie rodzaje bidetów są dostępne na rynku
  4. Jak korzystać z bidetu?
  5. Czy wiesz, dlaczego warto mieć toaletę z bidetem?
  6. Bidet — wymiary montażowe i wysokość. Poznaj jego parametry techniczne.
  7. Na co zwrócić uwagę zamawiając bidet do łazienki?
  8. Bidet w małej łazience — moda czy wygoda?
  9. Podsumowanie: czy warto zamontować bidet w łazience?

 

WC z bidetem, czyli dokładnie z czym? Poznaj historię tego akcesorium i sprawdź, co to jest bidet

Historia bidetu nie sięga czasów starożytnych, ale mówi się, że pierwsze urządzenia do dbania o higienę intymną pojawiły się we Francji w XVI wieku. Prawdopodobnie zostały one opracowane przez słynnego Leonarda Da Vinci. Oczywiście na początku trafiały wyłącznie do łazienek bogatych rodzin arystokrackich. W 1739 roku paryski tokarz, który trudził się produkcją mebli prawdopodobnie miał w swojej ofercie dwa rodzaje bidetów: z oparciem opuszczanym oraz dwuosobowe. We Francji do powszechnego użytku bidety trafiły dopiero dwa wieki później. W łazienkach i sypialniach włoskich bidet po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XVIII wieku. Natomiast w Polsce bidety stały się popularne w XIX wieku. 

Wciąż zastanawiasz się, do czego służy bidet? Kontynuuj czytanie, a wszystko dokładnie wyjaśnimy.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Stelaż podtynkowy Geberit czy Grohe?



Do czego służy bidet i jakie jest jego przeznaczenie?

Bidet to ceramiczna miska, która swoim wyglądem przypomina klasyczną miskę ustępową. Bidet w małej łazience lub w dużej najczęściej jest montowany tuż obok toalety. Nie jest to przypadkowe rozwiązanie. Głównym zadaniem tego akcesorium jest możliwość odświeżenia się w miejscach intymnych tuż po skorzystaniu z toalety. W tym celu w bidecie jest umieszczony kran z dopływem czystej wody bieżącej oraz syfon do bidetu, który odprowadza zużytą wodę.

Pomimo tego, że na początku istnienia tych ceramicznych urządzeń domownicy wykorzystywali je do obmywania zabłoconych nóg, butów lub zabawek, dziś już raczej nie praktykuje się takich rozwiązań. Bidet jest miejscem, w którym czystość ma szczególne znaczenie, ponieważ wykorzystuje się go do mycia bardzo wrażliwych miejsc intymnych.
 

Sprawdź, jakie rodzaje bidetów są dostępne na rynku

Wiemy już, do czego służy bidet, to czas poznać rodzaje tych ceramicznych misek łazienkowych. 

Obecnie producenci akcesoriów sanitarnych proponują swoim klientom dwa rozwiązania:

  • klasyczny bidet — jest to model, który może mieć różny kształt, wielkość lub formę, ale jest niezależnym produktem. Pełni tylko i wyłącznie jedną funkcję i umożliwia swobodne mycie miejsc intymnych w wygodnej pozycji. 
  • model 2w1 miska WC z funkcją bidetu — w tym przypadku mamy do czynienia z odświeżoną formułą klasycznego sedesu, w którym została wbudowana dysza wodna. Najczęściej jest ona ukryta w muszli i wysuwa się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. 

Wśród użytkowników bidetów z pewnością znajdą się zarówno zwolennicy klasycznych bidetów, jak i toalet dwufunkcyjnych. Z tego powodu o słuszności powyższych rozwiązań nie będziemy polemizować. 



Jak korzystać z bidetu? 

Korzystanie z bidetu jest niezwykle proste. Jest umieszczony najczęściej na tej samej wysokości co miska WC, dlatego dbanie o higienę intymną jest wygodne. Wystarczy, że usiądziesz na misce bidetowej. Możesz to zrobić przodem do baterii lub tyłem — każdy użytkownik wybiera pozycję optymalną dla siebie. Wybierając pozycję pierwszą, w czasie mycia masz dostęp do baterii, co znacznie ułatwia jego obsługę. Ponadto eksperci również zalecają, by korzystać z bidetu, siedząc przodem do baterii. W tej pozycji bakterie z odbytu nie przedostają się w przypadku kobiet do dróg rodnych. Następnie wystarczy dopasować strumień wody oraz jej temperaturę i odblokować zawór. Po odświeżeniu się zamykamy zawór i gotowe.

Już wiesz, jak korzystać z bidetu? To bardzo proste i intuicyjne urządzenie, a znacznie ułatwia dbanie o higienę intymną. Pamiętaj, że tuż obok WC z bidetem warto umieścić ręczniki, które tuż po zabiegu higienicznym będą zawsze pod ręką.

Czy wiesz, dlaczego warto mieć toaletę z bidetem?

Zalety korzystania z bidetu stojącego lub wiszącego z pewnością zachęcają do zamontowania tego akcesorium sanitarnego w każdej łazience. 

Poznaj korzyści, które niesie za sobą sedes z bidetem lub sam bidet:

  • możliwość szybkiego odświeżenia miejsc intymnych,
  • pozostawia uczucie świeżości oraz czystości,
  • realnie zmniejsza zużycie papieru toaletowego, więc w szerszym aspekcie wykorzystywanie go jest ekologiczne,
  • zmniejsza zużycie wody podczas częstych kąpieli w wannie lub w prysznicu w celu odświeżenia miejsc intymnych,
  • zajmuje niewiele miejsca,
  • świetnie sprawdza się w okresie menstruacji u kobiet oraz u osób starszych, które ze względu na wiek mogą mieć trudności np. z wejściem do wanny,
  • jest prosty w obsłudze,
  • zajmuje niewiele miejsca.

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy jest w łazience potrzebny bidet? Co to za akcesorium już wiesz, więc teraz czas na dawkę wiedzy technicznej z zakresu montażu.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jak wybrać nowoczesne akcesoria do łazienki?

Bidet — wymiary montażowe i wysokość. Poznaj jego parametry techniczne.

Wiemy już, czym jest bidet. Wymiary montażowe tego akcesorium są określane przez producentów w kartach informacyjnych dołączonych do produktu. W dużej mierze są one uzależnione od sposobu doprowadzenia wody. Jednak przyjęło się, że wysokość bidetu powinna wynosić 400 mm od podłogi. Taka wysokość jest optymalna pod względem technicznych i umożliwi swobodne podłączenie dopływu wody oraz syfonu. Ponadto zapewni komfortowe użytkowanie. 

Podejście wody pod bidet jest w tym przypadku kluczowe, jednak ze względów estetycznych warto umieścić bidet na tej samej wysokości co sedes. W obydwu przypadkach można skorzystać z gotowego stelaża, który montuje się w ścianie. W kolejnym kroku należy ustawić tę samą wysokość w dwóch akcesoriach. Wówczas efekt wizualny będzie spójny, a korzystanie z bidetu i sedesu stanie się wygodne.
 

Na co zwrócić uwagę zamawiając bidet do łazienki? 

Klienci sklepów z wyposażeniem łazienek mogą wybrać bidet szkliwiony lub model bez tej powłoki. Ponadto do wyboru są modele o opływowym kształcie lub z wyraźną linią zakończoną kątami prostymi. Z pewnością aranżując przestrzeń łazienkową, warto wybrać sedes i bidet z tej samej linii od jednego producenta. Wówczas stworzoną one komplet, nie pojawi się problem techniczny w postaci montażu na różnych wysokościach oraz z łatwością dobierzesz armaturę i model przycisku spłuczki o podobnym designie.

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na wielkość ceramiki. Powinna ona być dopasowana do wielkości łazienki. Istotna jest także odległość pomiędzy sedesem i bidetem, ponieważ powinna umożliwiać swobodne poruszanie się i komfortowe korzystanie z tych ważnych elementów wyposażenia.



Bidet w małej łazience — moda czy wygoda? 

W przypadku mniejszych łazienek można zdecydować się na montaż toalety z funkcją bidetu. WC i bidet w małej łazience to bardzo dobra propozycja i ukłon w stronę właścicieli kompaktowych mieszkań i mniejszych apartamentów. To rozwiązanie sprawiło, że bidet w małej łazience pojawia się częściej niż dotychczas. 

Ze względów technicznych klasyczne bidety trafiają najczęściej do większych pomieszczeń, by po montażu sedesu i bidetu wciąż można było z nich swobodnie korzystać. W dużych łazienkach inwestor ma większe możliwości. Wówczas tuż obok toalety z pewnością warto zamontować bidet, który skutecznie ułatwi dbanie o higienę intymną po korzystaniu z toalety, lub po prostu pomoże szybko odświeżyć się w ciągu dnia.

Podsumowanie: czy warto zamontować bidet w łazience?

Już wiesz, do czego jest bidet, więc czas na podjęcie decyzji, czy warto zamontować go w swojej łazience. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych akcesoriów sanitarnych, zakup bidetu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Jednak biorąc pod uwagę kwestie higieniczne, nikt nie powinien mieć tutaj wątpliwości. Zarówno toaleta z bidetem, jak i niezależny bidet to bardzo dobre rozwiązanie i warto się na nie zdecydować.

Jeśli szukasz łazienkowych inspiracji lub cenisz praktyczną dawkę wiedzy, zajrzyj na naszego bloga i skorzystaj z proponowanych przez nas rozwiązań.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1079 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-14
Wszystko zgodne z opisem . Ekspresowa dostawa . Zdecydowanie 5/5
2025-01-10
Bardzo sprawnie, dostawa przed planowanym terminem, produkt zgodny z zamówieniem
pixel