📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zalety i wady niskiego brodzika prysznicowego

2021-10-18
Zalety i wady niskiego brodzika prysznicowego

Każdy, kto podejmie decyzje o montowaniu prysznica w łazience, staje przed kolejnym trudnym wyborem – jaki brodzik prysznicowy sprawdzi się najlepiej? Sprawa wcale nie jest prosta, bo na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań, które dają wiele możliwości ciekawego aranżowania pomieszczenia.

Montowanie niskiego brodzika prysznicowego jest dobrą opcją nie tylko z uwagi na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Jednak taka konstrukcja oprócz wielu zalet, ma też niestety wady. 


 

Z artykułu dowiesz się:

  1. czym charakteryzuje się niski brodzik
  2. jakie są zalety niskiego brodzika
  3. jakie są wady niskich brodzików
  4. czym kierować się podczas wybierania brodzika prysznicowego

 

Niski brodzik prysznicowy – czyli jaki?

W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i online można znaleźć bogatą ofertę urządzeń sanitarnych w najróżniejszych kształtach, wzorach, rozmiarach czy wersjach kolorystycznych. Z łatwością udaje się dopasować produkt, który będzie dopełnieniem aranżacji w łazience.

Wiele osób decyduje się na modne w ostatnim czasie, niskie brodziki prysznicowe. Ich grubość  najczęściej osiąga do 6-8 cm. Założeniem jest uzyskanie przestronności w pomieszczeniu i zminimalizowanie nadmiaru widocznych elementów. Takie rozwiązanie jest świetną alternatywą dla kabin typu walk-in, gdzie całkowicie rezygnuje się ze zbiornika na wodę, na rzecz np. odpływu liniowego.

Wśród możliwości jest między innymi płaska powierzchnia prysznicowa z dobrym systemem odprowadzania wody, która jest montowana bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi, dzięki czemu prawie całkowicie zlikwidowany zostaje próg. Ta opcja daje możliwość wydzielenia sporego obszaru w łazience, dostępne są np. modele 120 × 120 cm. Popularne są też niskie klasyczne niecki, np. brodzik typu slim, który może mieć nawet 1-2 cm grubości, ale ma już wyraźny zbiornik na wodę. W tym wypadku również próg jest bardzo niski, ale zauważalny. W niektórych aranżacjach są stosowane nawet brodziki umieszczane we wgłębieniu w podłodze, tak że jest prawie niewidoczny i zamiast progu, jest niewielkie zejście w dół.
 

Zalety montowania niskich brodzików w łazienkachWybór konkretnego rozwiązania w aranżacji z reguły jest podyktowany kilkoma czynnikami, które stanowią zaletę produktu. Jak to wygląda w wypadku niskich brodzików?

 • Estetyka

Jednym z najczęstszych argumentów przemawiających za montażem niskich zbiorników jest wartość estetyczna. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w małych łazienkach, bo sprawia, że pomieszczenie jest mniej przytłoczone i wydaje się bardziej przestronne. W połączeniu z nowoczesną kabiną prysznicową prezentuje się bardzo elegancko. Idealnie nadaje się szczególnie do minimalistycznych aranżacji, np. w stylu industrialnym.

 • Wygoda

To zdecydowanie największa zaleta zastosowania w łazience niskiego brodzika, szczególnie jeśli będzie z niego korzystała osoba starsza lub z ograniczeniem ruchowym. Brak progu sprawia, że wejście do kabiny jest dużo prostsze, niż w wypadku wykonania kroku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość zamontowania dużych rozmiarów powierzchni prysznicowej, gdzie da się ustawić siedzisko, co ułatwia proces mycia.
 

 • Higiena

Podstawą każdej łazienki jest zachowanie czystości, a wszędzie tam, gdzie zbiera się woda, powstaje ryzyko rozwoju bakterii i grzybów. W wypadku niskich brodzików (oczywiście przy prawidłowym i profesjonalnym montażu), jest mniej przestrzeni, gdzie może się zbierać brud, kamień i woda, a samo czyszczenie i sprzątanie łazienki jest dużo prostsze.
 

Wady niskich brodzików


 

Chociaż niskie brodziki stosowane w łazienkach są bardzo nowoczesnym i korzystnie zaprojektowanym systemem, to jednak wiele osób nadal decyduje się na klasyczne rozwiązania, zwracając na uwagę na kilka wad.

 • Płytki zbiornik

Wady i zalety płytkiej niecki to bardzo indywidualna sprawa. Są osoby, którym wygodniej jest korzystać z wysokiego brodzika, gdzie zbiera się kilka cm wody. Dla rodziców małych dzieci możliwość zatrzymania wody w zbiorniku to często wybierany sposób na zorganizowanie zabawy, jeśli w łazience nie ma dodatkowo zamontowanej wanny.

Podobnie w wypadku właścicieli psów czy kotów, którzy podczas kąpieli pupili często korzystają z wody zebranej w brodziku.

 • Koszty

Koszty montowania niskiego brodzika nie są dużo wyższe, niż w wypadku wyboru wysokiej wersji w nowej łazience. Natomiast w wypadku remontu pomieszczenia i wymiany kabiny prysznicowej starego typu to może być już wydatek. Niski brodzik prysznicowy musi mieć zapewniony dobry odpływ, żeby woda nie zalegała. Nie wszędzie da się tak przygotować łazienkę, żeby skutecznie zamontować zbiornik, a jeśli z wyniesionego i zabudowanego prysznica, chce się przejść do płaskiej powierzchni, konieczne jest skucie i zmodyfikowanie sporej części pomieszczenia, co dodatkowo może się wiązać z kosztami zarówno materiałów, jak i usług fachowców.

W zgodzie z potrzebami domownikówDecydując się na niski brodzik prysznicowy, warto przemyśleć wszystkie wady i zalety. Najważniejszymi aspektami są unkcjonalność i komfort użytkowania, a kwestia estetyczna, choć bardzo istotna, powinna być brana pod uwagę jako uzupełnienie. 

Na rynku jest szeroki wybór najróżniejszych modeli, więc dopasowanie wzoru do aranżacji, będzie stosunkowo proste, a korzystanie kilka lat z niepraktycznego rozwiązania, może skutkować negatywnymi emocjami. Rozwiązania, szczególnie te, z których korzysta się codziennie, najlepiej dopasować do potrzeb domowników tak, żeby przede wszystkim ułatwiać życie i gwarantować przyjemność.

Zainteresowany armatura łazienkową od najlepszych producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na lazienkionline.pl:

Oferta asortymentu łazienkowego na lazienkionline.pl

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
bardzo dobra
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel