📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompa ciepła - najważniejszy nośnik energii w budynkach energooszczędnych

2022-12-12
Pompa ciepła - najważniejszy nośnik energii w budynkach energooszczędnych

Pompa ciepła jest obecnie najważniejszym nośnikiem energii cieplnej w budynkach energooszczędnych. To rozwiązanie kompletne gwarantujące bezpieczeństwo, różnorodne możliwości automatyzacyjne oraz niskie koszty eksploatacji, co wiąże się z oszczędnościami rocznymi rzędu 20-30% (w porównaniu do innych rozwiązań grzewczych). W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są pompy ciepła, kto powinien w nie zainwestować, a także z czym można je połączyć. Miłej lektury!

Pompa ciepła - co to jest?

Pompa ciepła to nic innego jak zaawansowane urządzenie grzewcze skutecznie pobierające energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Jest wykorzystywana w szczególności przez osoby, którym zależy na tanim w eksploatacji ogrzewaniu

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności urządzenie pobiera energię cieplną jak już wcześniej wspomnieliśmy z gruntu, powietrza lub wody. Następnie energia, z udziałem prądu jest przekształcana w energię, którą zastosujemy w celu ogrzewania nieruchomości. Zależnie od naszych preferencji, możemy także zdecydować się na wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń w porze letniej lub podgrzewania wody użytkowej. 

Pompy ciepła - kto powinien zainwestować w to rozwiązanie?

W pompy ciepła powinny zainwestować osoby, którym zależy na skutecznym ogrzewaniu nieruchomości, chłodzeniu pomieszczeń i ogrzewaniu wody użytkowej. Biorąc pod uwagę aktualne standardy, pompy ciepła można wykorzystać na wiele sposobów - także w rolnictwie, do basenu, a także c.w.u. Reasumując, pompy ciepła to absolutny strzał w dziesiątkę", przy wielu zastosowaniach, a mianowicie:

 • Pompy ciepła do chłodzenia - pompy ciepła chłodzą pasywnie i aktywnie (pierwsza opcja bazuje na ogrzewaniu podłogowym, sufitowym i ściennym. Druga (czyli aktywna) poprzez wykorzystanie klimakonwektorów. Warto również wspomnieć, iż w obiektach komercyjnych (lub ewentualnie przemysłowych) wykorzystywane są w tym przypadku nagrzewnice powietrzne).
 • Pompy ciepła do basenu - pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem w przypadku nieruchomości z basenem. Za ich pomocą można skutecznie ogrzewać wodę w basenach (szczególnie w okresie od wiosny do jesieni).
 • Pompy ciepła do rolnictwa - pompy ciepła cechuje bardzo szerokie spektrum zastosowań. W rolnictwie można je wykorzystać pod kątem układów alternatywnych (zarówno chłodząc, jak i ogrzewając). 
 • Pompy ciepła do c.w.u - za pomocą pompy ciepła można podgrzewać wodę użytkową. Zależnie od własnych preferencji tego typu urządzenia są wykorzystywane przez inwestorów także w centralnym ogrzewaniu. Funkcje te można połączyć.
 • Pompy ciepła do ogrzewania nieruchomości - pompy ciepła doskonale sprawdzają się we współpracy z kotłami gazowymi, olejowymi oraz panelami fotowoltaicznymi. Pompy mogą być także jedynym źródłem ogrzewania budynku.

Jeżeli interesuje Cię kompletny system ogrzewania z pompą ciepła - zachęcamy do skorzystania z oferty producenta Kospel. Najważniejsze urządzenie w kotłowni z pompą ciepła Kospel pochodzą od jednego producenta. Jest to możliwe dzięki stworzeniu kompletnych systemów składających się z pompy ciepła, wymiennika c.w.u., zbiornika buforowego c.o. (lub zbiornika kombinowanego). Ponadto jednostka wewnętrzna pompy ciepła Kospel posiada wbudowane m.in. zawór trójdrożny, naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa i elektryczny zespół grzejny. Wybierz skonfigurowany system ogrzewania z pompą ciepła już dziś. Postaw na sprawdzone rozwiązania, ekologię i nowoczesność.

Pompy ciepła - z czym można je połączyć?

Pompy ciepła mogą współpracować z kotłami gazowymi, olejowymi oraz paneli solarnymi. Jeżeli chcesz zainwestować w rozwiązania najwyższej klasy - wybierz producenta Kospel lub skorzystaj z oferty innych marek renomowanych na całym świecie. W naszym sklepie internetowym lazienkionline.pl znajdziesz wyłącznie najbardziej jakościowe kotły i piece gazowe, kotły olejowe oraz stałopalne, a także inne rozwiązania z kategorii pt.: "Ogrzewanie". Proponujemy m.in.:

Jeżeli natomiast chodzi o kategorię z pompami ciepła, udostępniamy Państwu:

 • pompy ciepła w pakiecie,
 • pompy ciepła do c.o,
 • pompy ciepła do c.w.u,
 • zawory antyzamarzaniowe,
 • stopy amortyzujące,
 • moduły wymiennika ciepła,
 • stojaki,
 • stopy amortyzujące,
 • uchwyty,
 • sondy,
 • zbiorniki,
 • zawory strefowe,
 • zawory rozdzielające,
 • czujniki.

Zachęcamy do zakupów online w naszym sklepie. Nasi specjaliści pomogą Państwu dobrać asortyment dostosowany do indywidualnych preferencji oraz założeń projektowych. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie.

Dlaczego warto zdecydować się na pompy ciepła?

Pompy ciepła pozwalają ogrzewać niskim kosztem, a do tego w sposób proekologiczny (zgodny z obecnymi standardami obejmującymi ochronę środowiska). Warto również wspomnieć, iż tego typu rozwiązania to także bezawaryjne działanie minimum przez kilkanaście lat.

Pompy ciepła - zalety

Jakie są zalety pomp ciepła? Biorąc pod uwagę aktualne standardy, możemy wymienić kilka istotnych aspektów, a mianowicie:

 • jest to ekologiczne rozwiązanie (używając pomp ciepła, minimalizujemy emisję dwutlenku węgla do atmosfery - dzięki czemu nie zanieczyszczamy również środowiska naturalnego);
 • łatwy i bezproblemowy montaż (przekłada się to na niższą cenę wdrożenia tego typu urządzeń);
 • bezpieczeństwo (prawidłowo zainstalowane pompy ciepła są w 100% bezpieczne, przez co nie stwarzają ryzyka wybuchu);
 • wysokie możliwości automatyzacyjne (pompy ciepła mogą być niemal całkowicie bezobsługowe - najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia oferują użytkownikom wiele zautomatyzowanych rozwiązań);
 • długa żywotność pomp ciepła (aktualnie tworzone pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem na wiele lat);
 • pompy zajmują mało miejsca (dzięki temu można je umieścić na dowolnym obszarze - zazwyczaj trzeba zarezerwować na nie tyle samo miejsca, co na lodówkę);
 • niskie koszty eksploatacji (pompy ciepła to nie tylko ekologia, ale także duża oszczędność w perspektywie rocznej - nawet do 20-30% w porównaniu do innych urządzeń).

Podsumowanie

Uważamy, że z pomp ciepła powinny skorzystać wszystkie osoby, którym zależy na wielu możliwościach automatyzacyjnych oraz ochronie środowiska. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku chęci odnotowania sporych oszczędności rocznych na ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej, nieruchomości lub nawet klimatyzacji. Pamiętajmy, że jednostka wewnętrzna pompy ciepła ze względu na niewielkie gabaryty (porównywalne do lodówki) może pracować w każdym pomieszczeniu gospodarczym (nawet poniżej 15 ).

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce pomp ciepła?

#1 Ile kosztują pompy ciepła?

Jeżeli mówimy o kosztach pompy ciepła wraz z montażem, należy liczyć się z wydatkami rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy od metrażu nieruchomości oraz wyboru konkretnego urządzenia, natomiast instalacja + koszt pompy ciepła dla nieruchomości jednorodzinnej o metrażu 150  wynosi od 25 do 50 tys zł.

#2 Gdzie kupić pompy ciepła?

Pompy ciepła można kupić w sklepie internetowym lazienkionline.pl. Zachęcamy do zakupów w formie internetowej od producentów tj. Kospel, Atlantic, Bosch, Vaillant Saunier Duval, Termet, Immergas czy Beretta. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie.

#3 Czy warto zdecydować się na pompy ciepła?

Pompy ciepła to znakomite rozwiązanie pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Biorąc pod uwagę aktualne standardy, są one również bardzo wydajne, przez co gwarantują spore oszczędności roczne (nawet 20-30% w porównaniu do standardowych urządzeń grzewczych).

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 468 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Jestem bardzo zadowolona z obsługi Jest fachowo, szybko, solidnie i do tego bardzo sympatycznie
2024-04-04
Bardzo dobry kontakt oraz szybka wysyłka i dostawa zakupionych przedmiotów.
pixel