📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompa ciepła KOSPEL - rozwiązanie na trudne czasy

2022-11-11
Pompa ciepła KOSPEL - rozwiązanie na trudne czasy

Pompy ciepła są znakomitym rozwiązaniem na trudne czasy. Pozwalają zaoszczędzić, dostosować się do najnowszych standardów ekologicznych i ogrzać mieszkanie zdecydowanie szybciej niż kotłami węglowymi. W dzisiejszym artykule kompleksowo omówimy tematykę pomp ciepła. Podpowiemy, czym one właściwie są i dlaczego warto w nie zainwestować. Miłej lektury!

Pompy ciepła - czym są te urządzenia?

Pompy ciepła to zaawansowane urządzenia grzewcze. Poszczególne rozwiązania proponowane przez producentów działających na polskich, jak i zagranicznych rynkach oddają energię zgromadzoną ze środowiska wprost do instalacji grzewczych centralnych. W konsekwencji pompy ciepła pozwalają ogrzać m.in.:

 • nieruchomości jednorodzinne,
 • nieruchomości wielorodzinne,
 • budynki gospodarcze oraz przemysłowe.

Pompy ciepła są bardzo ekologicznymi rozwiązaniami, ponieważ oprócz właściwości grzewczych minimalizują zanieczyszczenia, które dostają się do środowiska naturalnego. 

Warto również wspomnieć, iż od 2029 roku będzie prawdopodobnie obowiązywał zakaz sprzedaży kotłów węglowych i gazowych oraz olejowych. Unia Europejska planuje zakaz sprzedaży kotłów gazowych, olejowych i węglowych od 2029 r. Propozycja jest częścią pakietu Fit for 55. Zakłada on redukcję emisji CO2 do 55 proc. w roku 2030. 20 lat później Wspólnota ma osiągnąć neutralność klimatyczną. W konsekwencji inwestycja w pompy ciepła to jedyne słuszne rozwiązanie, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe standardy. Zachęcamy do inwestycji w pompy ciepła marki KOSPEL.

Pompy ciepła - nowoczesne urządzenia grzewcze będące doskonałą alternatywą kotłów gazowych i węglowych

Pompy ciepła to obecnie najpopularniejsze urządzenia grzewcze. Okazują się doskonałą alternatywą pieców gazowych i węglowych. Koszty ogrzewania takimi źródłami ciepła są bardzo przystępne w porównaniu do innych rozwiązań. Niezwykle istotna jest również wygoda podczas użytkowania pompy ciepła w porównaniu z np. kotłami stałopalnymi.

Pompy ciepła - zalety

Istnieje wiele zalet związanych z inwestycją w pompy ciepła. Są to m.in.:

 • ekologia - pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne urządzenia grzewcze (wpływają one na minimalizację śladu węglowego);
 • automatyzacja - pompy ciepła mogą działać całkowicie bezobsługowo (pompy należy jedynie ustawić odpowiednio pierwszy raz i zadbać o ich poprawny montaż);
 • bezproblemowy montaż - montaż pomp ciepła dla wykwalifikowanego instalatora nie powinien stanowić problemu, jeśli pompa ciepła ma już zainstalowane dodatkowe urządzenia jak zawór trójdrogowy, czy zawór bezpieczeństwa.
 • niskie koszty eksploatacji - inwestycja w pompy ciepła wiąże się zazwyczaj z oszczędnościami rzędu 30-40% (szczególnie w porównaniu do eksploatacji pieców gazowych i węglowych);
 • bezpieczeństwo - pompy ciepła są obecnie najbezpieczniejszymi urządzeniami na rynku (nie stwarzają ryzyka wybuchu).

Pamiętajmy, że pompy ciepła mogą być także alternatywą dla tzw. kotłów zasypowych. Urządzenie to pracuje bardzo ekologicznie - w relatywnie nieszkodliwy dla środowiska sposób.

Rekomendujemy natomiast wykorzystywać energię OZE - wówczas prąd używany do uruchomienia pompy ciepła jest wytwarzany naturalnie, a nie na bazie węgla, który zwiększa udział emisji szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze.

Pompa ciepła - ekologiczne rozwiązanie od firmy KOSPEL na trudne czasy dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Dlaczego pompa ciepła jest ekologiczna? Ponieważ nie wytwarza dymu, popiołu oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska - w przeciwieństwie do kotłów węglowych, zasypowych lub nawet olejowych.
Jak działają pompy ciepła?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu - pompę ciepła wykorzystuje się w celu ogrzewania nieruchomości, ewentualnie budynków gospodarczych lub przemysłowych. Pompę ciepła można również użyć do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła - źródła grzewcze

Istnieją dwa źródła grzewcze związane z pompami ciepła:

 • dolne źródło - wyróżniające się relatywnie niskimi temperaturami (np. powietrze, grunt, wody podziemne lub powierzchniowe);
 • górne źródło - instalacja grzewcza w nieruchomości lub budynku.

Pamiętajmy, że pompy ciepła nie wytwarzają energii cieplnej. 

Urządzenia, które omawiamy w dzisiejszym artykule, czerpią energię z powietrza lub ziemi (czyli z dolnych źródeł), następnie przesyłając ją do dwóch miejsc - do wymiennika ciepła, a następnie do instalacji w budynku.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

W pierwszej kolejności dokładnie przeanalizujmy wady i zalety pomp ciepła. Pozwoli to wstępnie oszacować opłacalność tego rozwiązania.

Biorąc jednak pod uwagę obecne standardy - inwestycja w pompy ciepła zwróci się relatywnie szybko. Koszty inwestycji są dosyć wysokie, natomiast możemy je dodatkowo zrekompensować instalacją fotowoltaiczną. Gdy energia wykorzystywana do zasilania pomp ciepła będzie pochodziła z tzw. naturalnych źródeł zdecydowanie zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Dobór pompy ciepła do budynku - kluczowe kwestie

Dobór pompy ciepła do budynku jest bardzo ważnym procesem. Odpowiednia selekcja rynkowych rozwiązań umożliwi ogrzanie budynku i dostarczenie ciepłej wody użytkowej jak najniższym kosztem. W tym celu należy zwrócić uwagę na m.in.:

 • współczynnik COP - pamiętajmy jednak, że są to parametry zmienne zależące od różnych czynników (np. temperatury zewnętrznej oraz temperatury zasilania);
 • powierzchnię budynku - wybór urządzenia powinniśmy oprzeć o klasę energetyczną (aby dokonać trafnej decyzji, należy jednak skonsultować swoje obiekcje z instalatorem i projektantem, dodatkowo zlecając mu weryfikację naszej nieruchomości lub budynku gospodarczego);
 • świadectwo charakterystyki energetycznej - aby określić dokładne zapotrzebowanie na energię cieplną budynku.

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest konieczne, natomiast bardzo przydatne. Wynika to z prostego powodu - dokument ten zdecydowanie ułatwi dobór pompy ciepła do naszego budynku.

Podsumowanie

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi umożliwiającymi ogrzanie nieruchomości oraz wody użytkowej w budynku. To doskonałe rozwiązania stanowiące alternatywę dla urządzeń tj. kotły gazowe, kotły elektryczne czy też kotły stałopalne. Dzięki temu zaoszczędzisz ok. 30-40% na rachunkach za ogrzewanie, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną (PV) zabezpieczysz również środowisko przed szkodliwym wpływem dwutlenku węgla do atmosfery.

Zachęcamy do zakupu pomp ciepła od producenta KOSPEL. Proponujemy również Państwu sprawdzenie oferty sklepu internetowego lazienkionline.pl w sekcji pt.: Ogrzewanie.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce pomp ciepła?

#1 Ile kosztują pompy ciepła?

Koszt zainstalowania kompleksowego systemu z pompą ciepła wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od metrażu Twojej nieruchomości lub budynku przemysłowego. Dla przykładu - wdrożenie systemu grzewczego bazującego na pompach ciepła w budynku o powierzchni ok. 200 m2 wynosi mniej więcej 30-60 tysięcy złotych. Różnice cenowe wynikają z wielu przyczyn (np. od tego, czy dysponujemy ogrzewaniem podłogowym, czy grzejnikowym).

#2 Gdzie kupić pompy ciepła?

Pompy ciepła najlepiej kupić od renomowanych producentów. Biorąc pod uwagę jakość materiałów wykorzystanych do produkcji oraz wydajność poszczególnych rozwiązań, rekomendujemy zainwestować w pompy ciepła marki KOSPEL.

#3 Dlaczego warto zdecydować się na pompy ciepła?

Pompy ciepła to znakomita okazja na zaoszczędzenie minimum 20% kosztów związanych z ogrzewaniem nieruchomości lub budynków przemysłowych (np. w stosunku do pieców gazowych, olejowych lub węglowych).

#4 Kto powinien zainwestować w pompy ciepła?

Każdej osobie, której zależy na dostosowaniu swojej nieruchomości do najnowszych standardów oraz obecnych trendów ekologicznych polecamy zakup pompy ciepła. Warto również połączyć omawiane rozwiązanie z panelami PV, aby energia wykorzystywana do zasilania pomp ciepła pochodziła z naturalnych źródeł.

Sprawdź wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 468 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Jestem bardzo zadowolona z obsługi Jest fachowo, szybko, solidnie i do tego bardzo sympatycznie
2024-04-04
Obsługa profesjonalna,bardzo pomocna i bardzo miła.,w ocenie nawet duża 6
pixel