📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odpowiednio dobrać rekuperator?

2022-06-15
Jak odpowiednio dobrać rekuperator?

     Świeże powietrze w domu lub w mieszkaniu i oszczędności przez cały rok? Temu właśnie służy rekuperator – centrala wentylacji mechanicznej. Rekuperator nawiewa świeże powietrze do wnętrza budynku i wywiewa z niego powietrze zużyte. Zasilany jest energią elektryczną. Współcześnie dostępne są systemy, które możesz dopasować do potrzeb. 


Z tego artykułu dowiesz się:

1. Jak działa rekuperator i jakie ma zalety?

2. Jakie korzyści daje rekuperator? Jak działa rekuperator i jakie ma zalety?

            Rekuperator składa się m.in. z wymiennika ciepła, który odgrywa kluczową rolę w procesie odzysku ciepła. W wymienniku powietrze wywiewane z budynku (powietrze zużyte) wymija się z powietrzem nawiewanym do środka (powietrze świeże). To, że powietrza się wymijają, nie oznacza, że się mieszają. Dochodzi natomiast do wymiany energii między nimi, której efektem jest nawiew ogrzanego i świeżego powietrza do domu lub mieszkania. Na sukces działań rekuperatorów wpływają też zamontowane w nich filtry. Ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń powietrza – np. kurzu. 
 

Wymiennik ciepła ma znaczenie.

Na rynku wyróżnia się kilka standardowych rodzajów wymienników ciepła używanych w rekuperatorach. Są to:

  • wymiennik krzyżowy,
  • wymiennik przeciwprądowy,
  • wymiennik obrotowy.

Od rodzajów wymiennika zależą parametry odzyskiwania ciepła.Nowoczesne systemy dostosowane do potrzeb.

Początkowo rekuperatory, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, przyniosły ogromną zmianę w budownictwie domów jednorodzinnych. Dzisiaj możesz sięgnąć po nowoczesne systemy także do mieszkań. Przykładem jest System recoVAIR VAR 60 o klasie efektywności energetycznej A+. Ten rekuperator gwarantuje małe zużycie energii elektrycznej, dzięki wentylacji dopasowanej do potrzeb. Niskie są również koszty eksploatacji, dzięki łatwemu serwisowaniu. Nie trzeba układać przewodów powietrznych, ale wystarczy wbudować urządzenia w ścianę zewnętrzną domu, w bezpośrednim przyłączeniu do instalacji elektrycznej. Co to oznacza w praktyce? System recoVAIR VAR 60 może być wykorzystywany w budynkach, które są już zamieszkiwane. Nie trzeba planować instalacji rekuperatora wyłącznie przy stawianiu nowego obiektu. 

Jakie korzyści daje rekuperator? 

Poza ciągłym dostępem do świeżego powietrza, które jest dobre szczególnie dla alergików, rekuperatory mają też inne zalety. Odzyskiwane ciepło z zużytego powietrza przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Znacznie poprawia się też komfort codziennego spędzania czasu w domu. Jeśli do tej pory drażniło Cię wietrzenie pomieszczeń zimą (z powodu utraty znacznej części ciepła we wnętrzu) i wietrzenie pomieszczeń wiosną/latem (z powodu pojawiania się komarów i innych owadów), to z rekuperatorem możesz o tym zapomnieć! 


Skorzystaj z porad specjalistów.

Przed wyborem rekuperatora najlepiej skonsultować swoją sytuację ze specjalistą. Jego podpowiedzi i wskazówki mogą przełożyć się na wybór najbardziej dopasowanego rekuperatora, z którego będziesz korzystać przez wiele, wiele lat. W naszym sklepie znajdziesz fachowców, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, niezależnie od tego, czy jesteś w tej branży laikiem, czy stawiasz konkretne wymagania. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Super pomoc i natychmiastowa wysyłka
2024-02-26
Polecam
pixel