📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czujniki w domu i ich rodzaje - najważniejsze informacje

2023-04-04
Czujniki w domu i ich rodzaje - najważniejsze informacje

Czujniki są niezbędnymi elementami inteligentnych domów. Za ich pomocą możliwe jest automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. W dzisiejszym artykule natomiast poruszymy najważniejsze kwestie związane z czujnikami bezpieczeństwa - m.in. gazu, czadu, dymu, tlenku węgla i wielu innych. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo swoim domownikom, unikając sytuacji zaczadzenia i tym podobnych. Miłej lektury!

Rodzaje czujników w domu - 7 najpopularniejszych!

Spośród najpopularniejszych rodzajów czujników w domu możemy wyróżnić m.in.:

 • Czujnik czadu,
 • Czujnik gazu,
 • Czujnik dymu,
 • Czujnik gazu ziemnego,
 • Czujnik gazu propan-butan,
 • Czujnik wilgotności,
 • Czujnik temperatury.

Czujnikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo są przede wszystkim czujniki czadu, gazu i dymu. Urządzenia kontrolujące wilgotność i temperaturę nie są niezbędne, natomiast bardzo pomocne w codziennej egzystencji. Decydując się na wybór właściwego rozwiązania, powinieneś sprawdzić ofertę lazienkionline.pl. Znajdziesz w niej wysokiej jakości czujniki - m.in. czujnik tlenku węgla, czujnik dymu oraz czujkę dymu od producenta Kidde. Jeżeli masz problem z wyborem konkretnego rozwiązania - napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Z chęcią doradzimy w wyborze.

Jak wybrać czujnik gazu?

Wybór czujnika gazu zależy od potrzeb i warunków użytkowania. Kilka ważnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę to m.in.:

 • rodzaj gazu - upewnij się, że wybrany czujnik został przeznaczony do detekcji gazu, który chcesz monitorować (np. propan-butan, gaz ziemny itp.);
 • miejsce instalacji - wybierz czujnik odpowiedni do instalacji w miejscu, w którym będzie używany (np. czujnik na baterie, czujnik z zasilaniem sieciowym);
 • wydajność - czujnik gazu powinien być wystarczająco czuły i reagować na obecność gazu niemal natychmiastowo (ma to miejsce w przypadku urządzeń najwyższej klasy wyróżniających się nieco wyższą ceną);
 • zasięg - wybierz czujnik, który jest w stanie wykryć gaz na odpowiedniej powierzchni;
 • cechy dodatkowe - rozważ wybór czujnika posiadającego dodatkowe funkcjonalności (np. sygnalizacja świetlna).

Warto także zasięgnąć porady specjalisty lub zapoznać się z recenzjami i rankingami. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszy czujnik gazu spełniający Twoje potrzeby i preferencje.
Jeżeli interesują Cię pozostałe artykuły sanitarne, koniecznie rozważ m.in.:

Specjaliści ze sklepu internetowego lazienkionline.pl z chęcią pomogą Ci dobrać najwyższej jakości rozwiązania dostosowane do Twoich preferencji. Wystarczy, że napiszesz do nas maila lub zadzwonisz.

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Czujnik gazu ziemnego należy zamontować pod sufitem. Odległość od źródła emisji gazu powinna wynosić mniej niż 6 metrów. Warto, żeby znajdował się nad górną krawędzią okien i drzwi - należy go wyizolować od wentylacji. Czujnik gazu propan-butan powinien być jak najbliżej źródła emisji gazu - nie dalej niż 3 metry od niego (najlepiej zainstalować go 15-30 cm nad podłogą).

Ile kosztują czujniki czadu, gazu i dymu?

Cena czujników czadu, gazu i dymu może się wahać w zależności od modelu i producenta. Zwykle jest to koszt w granicach od 70 do 300 zł. Ze swojej strony polecamy zdecydować się na czujniki reagujące najszybciej na zachodzące zdarzenia - w przypadku czujników dymu rekomendujemy wybrać jonizacyjne (izotopowe) oraz optyczne.

Czujniki w domu i ich rodzaje - podsumowanie

W dzisiejszym artykule omówiliśmy najważniejsze kwestie związane z czujnikami, a dodatkowo wymieniliśmy 7 najpopularniejszych czujników, z których polecamy przede wszystkim urządzenia wykrywające gaz, dym oraz czad. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania pamiętaj, aby zwrócić uwagę na miejsce instalacji, wydajność urządzenia, zasięg oraz jego cenę. Jeżeli zależy Ci na wysokiej klasy czujnikach, koniecznie sprawdź ofertę Łazienki Online. Warto również wspomnieć, iż proponujemy nie tylko artykuły sanitarne, ale również wszelkiego rodzaju instalacje, specjalistyczne narzędzia oraz kategorię pt.: "Ogrzewanie". Spośród oferty renomowanych producentów możesz wybierać m.in. grzejniki, kotły elektryczne, kotły i piece gazowe, kotły olejowe, kotły stałopalne, podgrzewacze, podłogówkę, pompy ciepła, regulatory i sterowniki, systemy solarne, a także wymienniki i bufory. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty już dziś! W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni.FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat czujników w domu?

1. Jakie można wymienić rodzaje czujników w inteligentnym domu?

Spośród najpopularniejszych czujników można wymienić m.in. czujniki ruchu, czujniki temperatury, czujniki wilgotności, czujniki dymu, czujniki zalania, czujniki gazu oraz czujniki tlenku węgla.

2. Dlaczego warto zainstalować czujnik wilgotności w domu?

Czujniki wilgotności pomagają utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy w danym pomieszczeniu wilgotność jest za niska lub zbyt wysoka.

3. Jak działają czujniki dymu?

Czujniki dymu wykrywają obecność dymu w pomieszczeniu i wysyłają sygnał do centrali, która może automatycznie włączyć alarm.

4. Czym są czujniki zalania i w jakim celu się je stosuje?

Czujniki zalania wykrywają wyciek wody i wysyłają sygnał do centrali, która może automatycznie zamknąć otwór wodny.

5. Czy czujniki gazu są niezbędne?

Czujniki gazu nie są niezbędne dla każdego domu, ale okazują się bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców. Mogą one skutecznie wykryć obecność gazów, takich jak tlenek węgla, propan i butan, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Kidde optyczna czujka dymu FIR-SK-20

Kidde optyczna czujka dymu FIR-SK-20

65,96 zł brutto
0,73 zł / g brutto
Kidde czujka dymu z wbudowanym zasilaniem 10Y29

Kidde czujka dymu z wbudowanym zasilaniem 10Y29

109,01 zł brutto
0,61 zł / g brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Towar zgodny z opisem, atrakcyjna cena i co nie mniej ważne błyskawiczna dostawa (szybsza niż planowana). Duże OK!
2024-07-14
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa terminowa. Polecam ten sklep!
pixel