📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawory termostatyczne - zasady działania, zastosowanie, rodzaje

2023-11-29
Zawory termostatyczne - zasady działania, zastosowanie, rodzaje

Zawory termostatyczne to podstawowy element wyposażenia instalacji grzewczej. Znane są z tego, że stanowią nieodłączną część każdego grzejnika, a ustawienie pokrętła w odpowiedni sposób, umożliwia dostosowanie temperatury wnętrza do swoich preferencji. Choć regulacja zaworu termostatycznego jest banalnie prosta, to jego zasada działania nie jest zrozumiała dla wszystkich. Dla wszystkich osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie jak działa zawór termostatyczny grzejnikowy, przygotowaliśmy dzisiejszy wpis. Przeczytaj i poznaj szczegóły dotyczące tego niepozornego elementu każdego grzejnika.

Zawór termostatyczny do grzejnika - podstawowy element wyposażenia dla komfortu termicznego

Zawór termostatyczny do grzejnika to niezbędny element wyposażenia w domach, w których postawiono na system ogrzewania oparty na tradycyjnych grzejnikach. Jest to przedmiot, który bezpośrednio wpływa na komfort termiczny przebywania w pomieszczeniach.

Działa on na zasadzie regulacji przepływu wody do grzejnika, co umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu. Dzięki temu, że termostatyczny zawór mieszający pozwala na dostosowanie temperatury wody dopływającej do grzejnika, temperatura we wnętrzu budynku będzie dopasowana do Twoich indywidualnych preferencji. To z kolei sprawia, że możesz kontrolować intensywność i efektywność grzewczą swojego grzejnika, a tym samym oszczędzać energię i pieniądze.

Zawór grzejnikowy termostatyczny jest dostępny w różnych wariantach, typach i rozstawach, co umożliwia dopasowanie go do potrzeb, oczekiwanych efektów i rodzaju instalacji grzewczej. Może on być montowany na grzejniku bocznym lub dolnym, a także być zasilany z różnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, kotły na paliwo stałe czy pompy ciepła. Zawór termostatyczny jest nie tylko praktyczny, ale także estetyczny, ponieważ dostępny jest w różnych kształtach i kolorach, które można dopasować do aranżacji wnętrza.

Dobre zawory termostatyczne do grzejnika mogą sprawić, że będziesz cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu i łatwo zapewnisz sobie przyjemne warunki termiczne.

Budowa zaworu grzejnikowego - głowica termostatyczna i zawór przygrzejnikowy

Żeby wiedzieć, jak działa termostat w grzejnikach, koniecznie trzeba zgłębić tajniki dotyczące jego budowy. Zawór termostatyczny składa się z:

 • korpusu,
 • wkładki zaworowej,
 • głowicy sterującej.

Montowana w korpusie zaworu wkładka ma ograniczać przepływ ciepłej wody do grzejnika. Jest ona zbudowana z grzybka z elastyczną uszczelką, która jest przymocowana do trzpienia sterującego ze sprężyną powrotną.

Sercem zaworu termostatycznego jest termostat, który z kolei składa się z trzech elementów:

 • czujnika termicznego,
 • zespołu popychacza,
 • pokrętła regulacyjnego.

Czujnik termiczny zbudowany jest w postaci zbiorniczka wypełnionego materiał o dużej rozszerzalności cieplnej, wewnątrz którego jest mieszek z zamontowanym trzpieniem popychacza. Wzrost objętości materiału powoduje ściśnięcie mieszka, tym samym następuje nacisk popychacza na wkładkę zaworową, co powoduje spadek temperatury.

Najbardziej wyeksponowanym elementem jest głowica termostatyczna, która służy do ręcznego ustawiania pożądanej temperatury. Dziś producenci prześcigają się nie tylko w tym, żeby dostarczać funkcjonalne rozwiązania, lecz także estetyczne. W związku z tym dostępne są różne rodzaje głowic termostatycznych o nietuzinkowych kształtach oraz kolorach.Zasada działania zaworu termostatycznego

Wiedząc, jak zbudowany jest zawór termostatyczny, działania można zrozumieć, wchodząc w głębsze szczegóły. Głowica termostatyczna umożliwia przepływ cieczy, która ogrzewa płytę grzejną urządzenia, z kolei zawór termostatyczny reguluje pracę głowicy, dzięki temu, że jest wypełniony materiałem termokurczliwym.

Jaka jest zasada działania zaworu termostatycznego? Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, materiał wewnątrz zaworu oddziałuje na sprężynę tak, że ta pozwala głowicy na obieg wody. Na skutek tego urządzenie nagrzewa się. Z kolei im w danym pomieszczeniu robi się cieplej, tym głowica skuteczniej uniemożliwia przepływ cieczy i rozgrzany uprzednio grzejnik wychładza się, obniżając temperaturę w pomieszczeniu.

Pokrętło nastawy służy z kolei do ręcznego ustawiania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Obracanie pokrętłem głowicy powoduje zmianę odległości pomiędzy popychaczem a trzpieniem wkładki zaworowej. Obracając głowicę w lewo, spowodujesz podwyższenie żądanej temperatury, w prawo – obniżenie.

Nacisk trzpienia przez popychacz głowicy termostatycznej powoduje przymykanie lub otwieranie się zaworu, regulującego dopływ czynnika grzewczego. Zasada działania zaworu termostatycznego nie należy do najprostszych, ale warto ten temat zgłębić, by cieszyć się z efektywnego ogrzewania.

Rodzaje zaworów termostatycznych

Jeszcze niedawno nie istniały różne rodzaje zaworów termostatycznych. Pokrętła odpowiadały tylko za regulację temperatury i grzały praktyczne nieustanie. Powodowało to bardzo duże rachunki za ogrzewanie oraz generowało duże straty ciepła.

Dobre zawory termostatyczne do grzejników działają tak, że nawet gdy pokrętło ustawione jest na 5, kaloryfer może być zimny. Oznacza to, że termostat w zaworze odczytał pożądaną temperaturę z pomieszczenia i zamknął przepływ ciepłej wody do grzejnika, by zapobiec dalszemu wzrostowi temperatury.

Można wskazać różne typy zaworów termostatycznych w kilku podziałach:

 • ze względu na zasadę działania - z regulacją ręczną, z regulacją termostatyczną,
 • ze względu na korpus zaworu - prosty, kątowy, trzyosiowy (narożny), zespolony z korpusem obejścia (trzydrogowy) oraz czterodrogowy,
 • ze względu na typ i rozmiar wkładki zaworowej- zawór termostatyczny 28x1, 30x1,5 RA_N (click)

Dziś dostępne są różne rodzaje zaworów termostatycznych, a producenci prześcigają się w zapewnianiu coraz nowocześniejszych rozwiązań. Czasem można znaleźć np. głowice elektroniczne, jednak zdecydowana większość użytkowników preferuje proste, tanie i zachwycająco skuteczne zawory i akcesoria, które umożliwią osiągnięcie oczekiwanego rezultatu.
 

Zawór grzejnikowy termostatyczny - zastosowanie i regulacja 

Wiedząc, jak działa termostat w grzejnikach, warto zadbać o jego odpowiednie ustawienie przy pomocy pokrętła. Z reguły znajdują się na nim gwiazdka oraz cyfry od 1 do 5. Każda z nich odpowiada przybliżonej  temperaturze od 11 lub 16 stopni Celsjusza dla 1 do 28 stopni Celsjusza dla 5. Przyjęło się, że na 3 temperatura wyniesie ok. 20-21 stopni Celsjusza.

Co ważne, nawet dobre zawory termostatyczne do grzejników nie zdadzą egzaminu, jeśli nie zadbasz o spełnienie podstawowych zasad efektywnego ogrzewania. Termostat odczytuje temperaturę w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego nawet mimo regulacji zaworu termostatycznego musisz zadbać o stworzenie sprzyjających stabilnemu i efektywnemu ogrzewaniu warunków. O co tu chodzi? Jeśli zakryjesz grzejnik z zaworem termostatycznym zasłoną, powietrze gwałtownie się ociepli. Termostat spełni swoją funkcję i doprowadzi do obniżenia temperatury, powodując, że w reszcie pomieszczenia będzie chłodno.

Zaburzeniem zasady działania zaworu termostatycznego będzie także wietrzenie przy ustawieniu pokrętła na wysokiej temperaturze. Chłód dostający się z zewnątrz zaburzy jego działanie - termostat odczyta niską temperaturę i otworzy się maksymalnie, żeby ją wyrównać. Wówczas całe wyprodukowane ciepło ucieknie, a Ty jedyne co zyskasz to wysokie rachunki za ogrzewanie. Podczas wietrzenia, które jest bardzo ważne w sezonie grzewczym, upewnij się, że zawór termostatyczny jest zamknięty lub ustawiony na niskiej temperaturze.

Zawór termostatyczny do grzejnika - korzyści

Grzejniki z zaworem termostatycznym to praktyczny sposób na efektywne i skuteczne ogrzewanie. Niezależnie od tego, jakie źródło ogrzewania jest zainstalowane w Twoim domu, jeśli masz grzejniki, to zawór grzejnikowy termostatyczny będzie bardzo dobrą opcją, która przyniesie szereg korzyści. Wskazuje się tu m.in.:

 • oszczędność energii, ponieważ ogrzewanie jest dostosowane do aktualnych potrzeb danego pomieszczenia,
 • może pomóc w zapobieganiu przegrzewaniu się pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym,
 • przydatne w przypadku różnych stref temperaturowych w jednym budynku, na przykład w przypadku biurowców, gdzie różne działy mogą wymagać różnych temperatur.

Zawory termostatyczne do grzejników to nie tylko zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniach i dopasowanie ich do swoich preferencji, lecz także spore oszczędności na ogrzewaniu. Przy świadomym i odpowiedzialnym użytkowaniu oraz przestrzeganiu podstawowych zasad można zyskać nawet 15-20% na rachunkach za ogrzewanie.

Wnioskując, zawór grzejnikowy termostatyczny jest innowacyjnym i efektywnym rozwiązaniem, które umożliwia łatwą i precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniach, przynosząc wiele korzyści zarówno użytkownikom, jak i środowisku.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Wszystko ok
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel