Wanna czy prysznic — co warto wybrać?
Podczas aranżowania łazienki wiele osób staje przed bardzo poważną decyzją – wanna czy prysznic? Warto się zastanowić nad plusami i minusami jednej i drugiej opcji, żeby korzystanie było nie tylko praktyczne, ale też wygodne przez wiele lat. Dowiedz się, co się bardziej opłaca, a co ułatwi codzienność domownikom.
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę wybierając między wanną a prysznicem
- Co jest bardziej komfortowe? Wanna czy prysznic
- Kiedy warto postawić na wannę a kiedy na prysznic
- Bardziej oszczędna jest wanna czy prysznic
- Kiedy warto wybrać urządzenie 2w1
- Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na wannę lub prysznic
Na co zwrócić uwagę wybierając między wanną a prysznicem?
Każdy chce, żeby wybrane wyposażenie wnętrz służyło jak najdłużej, dlatego wszystkie elementy muszą być przemyślane. Podczas przygotowywania projektu łazienki bardzo często pojawia się wątpliwość – wanna czy prysznic? Kwestia jest bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, ale najlepiej skupić się na trzech podstawowych argumentach:
- komfort użytkowania,
- możliwości aranżacji pomieszczenia,
- oszczędności finansowe.
Co jest bardziej komfortowe? Wanna czy prysznic?
Bardzo często domownicy zapominają o wygodzie, skupiając się na funkcjonalności danych elementów wyposażenia. Teoretycznie, różnica między wanną a prysznicem jest prosta – sposób użytkowania. Pierwsza opcja zachęca do kilkunastominutowego leżenia w ciepłej wodzie, co sprzyja odprężeniu mięśni i jest przyjemnym zakończeniem dnia. Druga możliwość pozwala na szybkie mycie, co świetnie sprawdza się szczególnie rano, kiedy potrzebne jest natychmiastowe orzeźwienie.
Prysznic też może być bardzo przyjemny. Na rynku dostępne są nowoczesne modele natrysków, które mają znacznie więcej funkcji. I okazuje się, że oszczędność czasu wcale nie jest taka oczywista, jeśli kabina daje nam możliwość np. łaźni parowej czy hydromasażu.
Planując łazienkę i wybierając jej wyposażenie, koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę, kto z niej będzie korzystał. Innych warunków potrzebuje osoba starsza, a innych rodzice z dziećmi (wanna to świetne miejsce do zabawy). Urządzenie ma wspierać użytkownika i zapewniać mu komfort. Jeśli w domu mieszkają miłośnicy wanny, to dobrze jest ją wybrać, zgodnie z preferencjami domowników.
Zarówno wanna, jak i prysznic mają możliwość zamontowania siedziska, a także elementów ułatwiających wchodzenie i wychodzenie osobom starszym czy chorym. Na rynku są także brodziki o różnej głębokości.
Kiedy warto postawić na wannę a kiedy na prysznic?
Ten aspekt można rozwijać na różne sposoby, zarówno kwestii finansowych, metrażowych, jak i tych podyktowanych sytuacją życiową. Skupmy się jednak na pomieszczeniu, w którym ma się znajdować urządzenie. Najkorzystniej jest, kiedy w domu czy mieszkaniu są dwie łazienki i w jednej udaje się zamontować prysznic, a w jednej wannę. Jeśli natomiast tej przestrzeni nie ma, to trzeba podjąć decyzje, najlepiej w oparciu nie tylko o chęci, ale też plan – warto korzystać z porad architektów i wykonywanych wizualizacji.
Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca – nie da się ukryć. Z powodzeniem można je stosować w małych pomieszczeniach. Kompaktowa instalacja wymaga około 0,8 m2 wolnej powierzchni. Co więcej, zrezygnowanie ze standardowego brodzika na rzecz kabiny typu walk-in sprawi, że całość będzie bardziej przestronna.
Dzięki mnogości dostępnych na rynku modeli o różnych gabarytach i kształtach możliwość wkomponowania wanny w niewielkich rozmiarów pomieszczenie jest spora. Dostępne są produkty narożne, wolnostojące (w nowoczesnych aranżacjach wnętrz wanna nie zawsze znajduję się w łazience, czasem jest np. w sypialni) czy wersje wyposażone w półki do przechowywania.
Bardziej oszczędna jest wanna czy prysznic?
Zużycie wody jest argumentem najczęściej nakłaniającym ludzi do zamontowania w łazience prysznica. Sprawa jest jednak dość mocno uzależniona od użytkowników. Standardowa wanna może zmieścić około 140-160 l (pojemność liczona do przelewu). Szacuje się, że minuta prysznica to między 6, a nawet 15 l (zależy od wybranej słuchawki). Jednak wcale nie tak trudno spędzić pod natryskiem więcej niż 10 minut i często zdarza się tak, że wcale tych oszczędności nie ma. Nie ma też żadnej zasady, która zaleca codzienne kąpiele w pełnej wody wannie.
A może warto wybrać urządzenie 2w1?
Jeśli nie ma żadnych ograniczeń ze strony finansowej, dostępnego metrażu czy preferencji użytkownika, warto rozważyć opcję połączenia urządzeń. Wśród montowanych instalacji najczęściej pojawia się wanna z funkcją prysznica. Słuchawka umieszczona jest na specjalnym wysięgniku, a dodatkowo stosuje się parawan nawannowy czy zasłonkę. Dobrym rozwiązaniem są też głębokie brodziki, gdzie z łatwością da się tam np. ustawić krzesełko dla osoby starszej.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Istotnym elementem jest design, ale na rynku da się znaleźć eleganckie kabiny prysznicowe i wanny w kilku wersjach kolorystycznych, chociaż nie każde rozwiązanie pasuje do panującej w łazience aranżacji. Ważnym plusem prysznica jest także fakt, że taka kąpiel jest bardziej higieniczna i ułatwia stosowanie takich preparatów pielęgnacyjnych jak peeling.
Wybór między wanną a prysznicem to jedna z trudniejszych decyzji wszystkich osób aranżujących łazienkę. Podczas planowania warto wziąć pod uwagę przede wszystkim preferencje użytkowników, a także dostępny metraż. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele, które pasują do klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeni. Jeśli sytuacja będzie bardzo trudna to warto iść na kompromis i zamontowanie połączenia wanny z prysznicem.
Zainteresowany armaturą łazienkową od najlepszych producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na lazienkionline.pl:
Oferta asortymentu łazienkowego na lazienkionline.pl