📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Termostaty pokojowe i ich zastosowanie

2023-06-05
Termostaty pokojowe i ich zastosowanie

Koszty ogrzewania w okresie zimowym spędzają sen z powiek zdecydowanej większości osób. Czy wiesz, że dobrze ustawione termostaty pokojowe na grzejniku mogą sprawić, że zoptymalizujesz te wydatki? Możesz to osiągnąć, nie obniżając szczególnie temperatury w pomieszczeniu — wystarczy dobrze poznać i nastawić urządzenie. Jak ustawić termostat pokojowy do grzejnika, żeby w pomieszczeniach było ciepło? Jakie są rodzaje tych regulatorów? Jakich błędów unikać przy ustawianiu grzejnika z termostatem? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Termostat — sposób na dokładną regulację temperatury

Termostat, co to jest za urządzenie? Znane jest jako pokrętło do kaloryfera, przy pomocy którego możesz sterować temperaturą w pomieszczeniach. Regulatory temperatury grzejnika to zawory, które są bardzo wygodne w użytkowaniu i umożliwiają zoptymalizowanie kosztów i osiągnięcie niemałych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Wystarczy zadbać o odpowiednie ustawienia i przestrzeganie kilku podstawowych zasad, by termostat na kaloryfer spełnił swoje zadanie z korzyścią dla portfela.

Termostat do kaloryfera jest niezbędnym elementem w każdej instalacji grzewczej i pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu Twojego domu. Poznaj lepiej te produkty i dowiedz się co zrobić, by zadbać o efektywne regulowanie temperatury w pomieszczeniu, bez strachu o rachunki za ogrzewanie.Jakie są rodzaje termostatów grzejnikowych?

W zdecydowanej większości domów, w których są kaloryfery, z pewnością jest termostat grzejnikowy. W tych mieszkaniach, w których zastosowano wodne ogrzewanie podłogowe, także można znaleźć zawory. Jednak w tym wypadku połączone są z instalacją umieszczoną w posadzce i odpowiadają za regulowanie temperatury wody w rurach. Poniżej wskazujemy rodzaje termostatów do grzejników:

 • głowice termostatyczne manualne - powszechnie znane pokrętła do kaloryfera, które są sterowane ręcznie. Mają wbudowany czujnik temperatury i steruje się nim poprzez obracanie elementu sterującego. Jest bardzo prosty w użytkowaniu, ale konieczna jest samodzielna obsługa.
 • termostaty grzejnikowe elektroniczne - obecnie na rynku można znaleźć termostaty programowalne, regulujące pracę grzejników. Są nieco droższe, niż manualne głowice, ale umożliwiają ustawienie różnych programów.

Pokrętła do kaloryfera umożliwiające regulowanie temperatury montowane są w widocznym miejscu na skraju grzejnika, by ułatwić dostęp do łatwych zmian dopasowanych do Twoich potrzeb. Zawór termostatyczny umieszcza się na przewodzie dostarczającym gorącą wodę i daje Ci możliwość zwiększenia, bądź zmniejszenia jej przepływu.

Termostaty grzejnikowe znajdują zastosowanie przy różnych źródłach ciepła i sposobach ogrzewania. Można je instalować w nowoczesnych systemach grzewczych, jak pompy ciepła, czy kotły gazowe , ale również możemy je zastosować przy kotłach systemach opartych na kotłach stałopalnych.

Jak działa termostat grzejnikowy?

Termostat grzejnikowy to urządzenie, które zazwyczaj umożliwia utrzymanie stałej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jak działa termostat w grzejniku?

Jeśli masz termostat grzejnikowy, zasada działania jest bardzo prosta. Głowica umieszczona jest na przewodzie, który dostarcza do grzejnika ciepłą wodę. Ręcznie ustawiasz pokrętło do kaloryfera na pożądanej wartości i otwierasz przepływ wody. Gdy jest ono otwarte, więcej wody przepływa przez grzejnik, bo poprawia wydajność grzania i wpływa na podniesienie temperatury w pokoju. Zawór termostatyczny jest nastawiany manualnie. Jak widzisz, zasada działania termostatu jest bardzo prosta: im bardziej go rozkręcisz, tym więcej ciepłej wody do niego wpłynie i w pomieszczeniu będzie cieplej.

Warto wiedzieć, że termostat grzejnikowy jest tylko częścią całej instalacji, która pozwala na zmiany bądź utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu.  Innym urządzeniem jest regulator pokojowy, który steruje działaniem źródła ciepła, np. kotła gazowego. Umożliwia sterowanie zdalne i programowanie w układzie tygodniowym. Wówczas trzeba połączyć działanie termostatu kaloryfera z odpowiednim sterownikiem.

Optymalna temperatura pokojowa - jak sterować zaworem na grzejniku?

Wysoka temperatura wody przepływająca przez kaloryfer przy odpowiednim ustawieniu termostatu grzejnikowego umożliwi osiągnięcie dogodnych warunków w każdym pomieszczeniu. Co jednak oznaczają poszczególne symbole znajdujące się na zaworze termostatycznym?

Pokrętło do kaloryfera można dostosować tak, jak tylko chcesz i inaczej w każdym pomieszczeniu.  Jak ustawić termostat na grzejniku, by temperatura była optymalna? Wystarczy przekręcić głowicę na odpowiednie oznaczenie, które pozwoli osiągnąć dogodną temperaturę w mieszkaniu. Nie zostały na nich umieszczone dokładne wartości, jednak można w przybliżeniu wskazać, że:

 • 0 / kolor czerwony / * - minimalna temperatura i przepływ wody tak, by ciecz w grzejniku nie zamarzła,
 • 1 - pozwala na utrzymanie temperatury 11-12 st. Celsjusza,
 • 2 - zapewnia osiągnięcie ok. 16 st. Celsjusza,
 • 3 - pomieszczenie nagrzeje się do ok. 20-21 st. Celsjusza,
 • 4 - umożliwia osiągnięcie nawet 24-26 st. Celsjusza,
 • 5 - maksymalnie otwiera zawór, które i nagrzeje temperaturę powietrza do 28 st. Celsjusza.

Przepływ gorącej wody przez grzejniki przy odpowiednim ustawieniu grzejnika z termostatem umożliwia dostosowanie temperatury do potrzeb domowników. Czy warto zamontować zawór termostatyczny w swojej instalacji grzewczej?

Czy warto zamontować termostat grzejnikowy? Jakie są zalety tego urządzenia? Najczęściej jest tak, że zawór termostatyczny jest integralną częścią kaloryfera. Zmiany zakresu i regulowanie temperaturą otoczenia zgodnie z własnymi potrzebami jest bardzo ważne, a to tylko jedna z zalet, jakie ma to urządzenie. Termostat na grzejniku to takie korzyści, jak:

 • indywidualne dopasowanie do każdego użytkownika - dzięki temu, że zawór termostatyczny znajduje się w każdym pomieszczeniu, można dopasować temperaturę do swoich preferencji. Można go nawet wyłączać, gdy zrobi się za ciepło.
 • generowanie oszczędności - spodziewasz się gości lub planujesz trening? W pomieszczeniach, które będą intensywnie użytkowane, nie rozkręcaj głowicy termostatycznej na maksymalny poziom. Dzięki temu zaoszczędzisz energię i zmniejszysz rachunki.
 • redukcja strat ciepła - szybko reagujesz na zmiany temperatury? Dzięki zamontowaniu termostatu grzejnikowego, szybko i precyzyjnie ustawisz ilość wody grzewczej dostarczonej do kaloryfera, a co za tym idzie, temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu, gdy warunki w pokoju będą już odpowiednie, ograniczenie przepływu wody pozwoli zmniejszyć zużycie energii i zminimalizować straty ciepła.
 • łatwy montaż - instalacja zaworu na grzejniku jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić przy użyciu podstawowych narzędzi. Dodatkowo obecne na rynku można znaleźć wiele modeli pasujących do już istniejących grzejników.

Termostat w domu — najczęściej popełniane błędy w ustawieniu ogrzewania

Jakie są najczęściej popełniane błędy w stosowaniu termostatów grzejnikowych? Warto zadać sobie to pytanie przed sezonem grzewczym, by unikać wydawania pieniędzy na nieefektywne ogrzewanie. Kontrola temperatury jest ważna, jednak nie zawsze jest to takie proste zadanie.

Jak osiągnąć odpowiednią temperaturę wnętrza przy zastosowaniu pokręteł do kaloryfera, a jednocześnie nie płacić zatrważających rachunków? Staraj się unikać następujących błędów:

 • zasłonięcie grzejników meblami — kaloryfer znajduje się za kanapą bądź komodą? W takim wypadku ciepło skumuluje się między grzejnikiem a meblem i nie rozejdzie się po pokoju. W takim ustawieniu będzie trudno osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniu,
 • ustawienie pokrętła do kaloryfera w maksymalnej pozycji w całym domu - jeśli wszystkie termostaty grzejnikowe ustawisz na pozycji 5, to głowica otwiera zawór, a przepływ ciepłej wody do grzejnika nie będzie zamknięty. Dopóki temperatura w każdym pomieszczeniu nie osiągnie ok. 28 stopni Celsjusza, kaloryfery będą grzały z maksymalną mocą. W pokojach szybko zrobi się za ciepło i trzeba będzie wietrzyć.
 • niedopasowanie ustawień termostatu pokojowego do pokrętła do kaloryfera — jeśli termostat grzejnikowy ustawisz na zbyt małej pozycji, to pomieszczenie będzie niedogrzane nawet przy ustawieniu wysokiej temperatury na regulatorze temperatury.
 • wietrzenie pomieszczeń przy rozkręconych pokrętłach do kaloryfera — jeśli szukasz sposobu oszczędzania na ogrzewaniu, to pamiętaj, by podczas wietrzenia przestawić głowicę na 0. Dzięki temu czujnik nie wychwyci zmiany temperatury i nie zwiększy dopływu ciepłej wody z instalacji.

Utrzymanie komfortu cieplnego domowników jest bardzo ważne. W związku z tym warto poznać szczegóły działania termostatów pokojowych i grzejnikowych, by zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu, a jednocześnie spróbować zredukować koszty ogrzewania.

Sprawdź wszystkie oferty w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Jestem bardzo zadowolona. Trafione zakupy, błyskawiczna dostawa. Polecam.
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel