📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Termostat grzejnikowy — najważniejsze funkcje i zastosowanie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

2022-09-12
Termostat grzejnikowy — najważniejsze funkcje i zastosowanie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Lubisz ciepło, a dom kojarzy Ci się z przysłowiowym „ogniskiem domowym”? To znaczy, że termostat grzejnikowy powinien znaleźć się w Twoim mieszkaniu. Jeśli zależy Ci na stałej temperaturze powietrza nawet podczas wietrzenia mieszkania, to koniecznie zainwestuj w głowicę termostatyczną. Poznaj bliżej działanie tych małych urządzeń i sprawdź, w jaki sposób możesz z nich skorzystać. Oto pigułka wiedzy o termostacie grzejnikowym.
 

Spis treści:

 1. Sprawdź, czym jest termostat grzejnikowy lub głowica termostatyczna
 2. Poznaj budowę termostatu grzejnikowego — głowicy do grzejnika
 3. Czy wiesz, jak działa głowica termostatyczna w termostacie do grzejników?
 4. Poznaj rodzaje termostatów grzejnikowych
 5. Ile kosztuje termostat grzejnikowy? Sprawdź, ile trzeba zainwestować.
 6. Prawidłowy montaż głowicy termostatycznej krok po kroku
 7. Zalety korzystania z termostatu grzejnikowego
 8. Podsumowanie: czy warto wybrać grzejnik z głowicami termostatycznymi?


Sprawdź, czym jest termostat grzejnikowy lub głowica termostatyczna

Zawór z głowicą termostatyczną, potocznie nazywany termostatem do grzejników jest montowany bezpośrednio na grzejniku. Jest on zawsze widoczny, a swoim wyglądem przypomina najczęściej podłużną kulę z małymi cyferkami umieszczonymi na wewnętrznym brzegu głowicy. W jego wnętrzu znajdują dwa główne elementy, które umożliwiają regulację temperatury: zawór przygrzejnikowy i głowica termostatyczna. Głowica może być wyposażona w czujnik woskowy, cieczowy lub gazowy (te pierwsze spotykane są obecnie bardzo rzadko). To właśnie na zewnętrznej gałce, która umożliwia regulację pracy termostatu, najczęściej znajdują się cyfry od 1 do 5. Czy wiesz, co one oznaczają?

Oto najczęściej spotykane zakresy temperatury odpowiadające cyfrze na skali głowicy:

 • stopień 1: 12-13 stopni Celsjusza — taka temperatura będzie odpowiednia w pomieszczeniach gospodarczych, garażu lub piwnicy. 
 • stopień 2: 15-16 stopni Celsjusza — taki poziom ciepła będzie odpowiedni w sypialni dla osób, które nie są ciepłolubne. Poziom 2 można również ustawić, gdy zimą wyjeżdża się z domu na kilka dni. 
 • stopień 3: 18-20 stopni Celsjusza — optymalna temperatura w sypialni dla osób ciepłolubnych oraz temperatura odpowiednia do komfortowego spędzania wolnego czasu w salonie lub w kuchni.
 • stopień 4: 22-24 stopnie Celsjusza — taka temperatura najlepiej sprawdza się w łazienkach i w pokojach kąpielowych.
 • stopień 5: 25-28 stopni Celsjusza — temperatura, która może być niezbędna w nagłych przypadkach, jednak nie jest ona odpowiednia do utrzymania dobrego zdrowia. 

Przekręcając pokrętło na kaloryferze, ustawia się pożądaną temperaturę powietrza w mieszkaniu. 

Producenci głowic termostatycznych celowo nie podają dokładnej temperatury powietrza na gałce, ponieważ często jest ona zależna od wielu innych czynników i finalnie temperatura powietrza we wnętrzu może być nieco inna od tej, która byłaby podana. Z tego powodu właściwym rozwiązaniem jest posługiwanie się skalą od 1 do 5. 

Sprawdź wszystkie zawory i akcesoria

Poznaj budowę termostatu grzejnikowego — głowicy do grzejnika

Większość głowic do grzejników, bez względu na producenta, ma bardzo zbliżoną budowę. 

Zaczynając od strony wewnętrznej, czyli tej od strony grzejnika, termostat jest zbudowany z poniższych elementów:

 • sprężyna powrotna,
 • dławik zaworu,
 • pierścień zabezpieczający,
 • czujnik wypełniony cieczą,
 • pokrętło nastawy.
   

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jakiej mocy grzejnik do łazienki? 

Czy wiesz, jak działa głowica termostatyczna w termostacie do grzejników?

W każdym zaworze termostatycznym znajduje się mieszek, który jest wypełniony substancją o wysokim poziomie rozszerzalności cieplnej. Z powodu swoich właściwości ciecz reaguje na zmianę temperatury w pomieszczeniu. Gdy powietrze się ogrzewa, w mieszku wzrasta ciśnienie, co finalnie doprowadza do nacisku na popychacz umieszczony w głowicy. Wówczas popychacz pod wpływem tegoż właśnie nacisku pokonuje opór sprężyny i powoduje zamknięcie trzpienia w zaworze termostatycznym.

Co ważne, ustawienie pokrętła na 5 nie sprawi, że temperatura powietrza we wnętrzu od razu wzrośnie w bardzo krótkim czasie. Gdy w pomieszczeniu temperatura wynosi mniej, niż oczekujemy, wystarczy ustawić pokrętło na 3 lub 4. W tym czasie dopływ gorącej wody zostanie maksymalnie odblokowany, by ogrzać powietrze do wymaganej temperatury. Nie da się tego procesu przyspieszyć, ale łatwo jest o nim zapomnieć. A takie zagapienie się może sprawić, że kolejny rachunek za ogrzewanie będzie ciut większy.

Sprawna głowica do grzejnika w znacznym stopniu ułatwia kontrolowanie temperatury powietrza w mieszkaniu. Nawet jeśli w ciągu dnia lub przed snem zostanie otwarte okno, to termostat wyreguluje temperaturę powietrza w taki sposób, by nie była ona niższa, niż określa ustawiony wcześniej stopień na pokrętle.

Poznaj rodzaje termostatów grzejnikowych

Obecnie na rynku z urządzeniami grzewczymi są dostępne dwa rodzaje głowic do termostatów na grzejnikach:

 • głowice mechaniczne — temperaturę ustawia się ręcznie przy użyciu skali od 1 do 5 umieszczonej na pokrętle. Ich zaletą jest niewygórowana cena.
 • głowice elektroniczne — dzięki zastosowaniu układu elektronicznego temperaturę w pomieszczeniu można dowolnie zwiększać lub zmniejszać oraz dostosowywać do pory dnia. Ich wadą jest wyższa cena w porównaniu do głowic mechanicznych.

Co ciekawe producenci głowic elektronicznych, które bądź co bądź, mają identyczny system działania, co te klasyczne, umożliwiają ustawienie temperatury z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza. Ponadto takie termostaty do kaloryferów mają wbudowane również programatory, dzięki czemu można ustawić czas włączenia lub wyłączenie się grzejnika. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy wracają do domu zawsze o podobnej godzinie.
 

Ile kosztuje termostat grzejnikowy? Sprawdź, ile trzeba zainwestować! 

Cena za pokrętła do grzejników ze wbudowanym termostatem zależy od producenta, modelu i funkcji. Najprostsze urządzenia od niszowych producentów można nabyć już za ok. 40 złotych. Termostaty elektryczne są dużo droższe. Można je kupić w przedziale cenowym 200-300 zł. 

Warto wiedzieć, że założenie zaworów kaloryferów tylko na jednym grzejniku nie spowoduje oszczędności w ogrzewaniu. Decydując się na montaż głowicy termostatycznej, warto go wykonać na wszystkich urządzeniach grzewczych. Dzięki temu temperatura powietrza w całym mieszkaniu będzie dopasowana do potrzeb i spowoduje oszczędności w rachunkach.

Prawidłowy montaż głowicy termostatycznej krok po kroku 

Szukając odpowiedniej regulacji grzejnika w postaci głowicy do grzejnika, najpierw należy dokonać pomiaru gwintu umieszczonego na zaworze oraz sprawdzić, jaki jest, rodzaj przyłącza. 

Do najczęściej spotykanych zaliczamy: 28x1, 30x1,5 lub click. Następnie wybierz produkt, w którym pokrętło do kaloryfera będzie miało oczekiwany wygląd i kolor. Na tym etapie warto zwrócić również uwagę na produkty od różnych producentów. Renomowane firmy produkują regulatory temperatury grzejników z wysokiej jakości materiałów, co przedłuża ich żywotność. Prawidłowy montaż głowicy termostatycznej nie jest trudny. Aby pomiar temperatury był właściwy, powinna być ona zamontowana w pozycji poziomej. Pozycja pionowa regulatora do grzejników i odwrotny przepływ przez zawór może doprowadzać do niepożądanych uderzeń hydraulicznych. Oczywiście regulatory grzejników, z wyjątkiem grzejników łazienkowych, montuje się na przewodach zasilających.

Sam montaż termostatu na grzejnikach jest prosty. Wystarczy ustawić odpowiednio pokrętło i docisnąć je do zaworu. Jeśli z jakiegoś powodu regulatory do grzejników nie pasują do urządzeń grzewczych, to zainwestuj w adaptery. 

Zalety korzystania z termostatu grzejnikowego

Korzystanie z regulatorów temperatury grzejników pomimo prostej budowy termostatu, niesie wiele korzyści. Przy minimalnym nakładzie finansowym można zmniejszyć koszt ogrzewania.

Oto zalety termostatów do kaloryfera:

 • regulacja termostatu grzejnika zapewnia stałą temperaturę powietrza w mieszkaniu lub w domu,
 • pozwalają osiągnąć i utrzymać optymalną temperaturę, która może być w każdym pokoju inna,
 • kontrolują prawidłowe działanie centralnego ogrzewania,
 • są energooszczędne i pozwalają zmniejszyć rachunki nawet o 25%,
 • regulatory do grzejników świetnie sprawdzają się w domach pasywnych, inteligentnych i energooszczędnych.
   

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jak odpowiednio dobrać grzejnik do łazienki? 

Podsumowanie: czy warto wybrać grzejnik z głowicami termostatycznymi?

W tym artykule odpowiedzieliśmy na pytania, jak działa głowica termostatyczna, jak wygląda montaż termostatu oraz ile kosztuje głowica do grzejnika. Biorąc pod uwagę dużą dostępność tych produktów, stosunkowo niewielką cenę oraz opcję realnego zmniejszenia rachunków za ogrzewanie z pewnością warto wyposażyć wszystkie urządzenia grzewcze w termoregulator grzejnikowy. Poniesiony koszt regulatorów temperatury do grzejników z pewnością szybko się zwróci. Grzejniki nie stracą na atrakcyjności wizualnej, a temperatura powietrza w mieszkaniu spełni Twoje oczekiwania, zarówno w sypialni, jak i w salonie. 

Po większą dawkę wiedzy technicznej z zakresu systemów grzewczych i aranżacji łazienek zapraszamy na naszego bloga.
 

Sprawdź całą naszą ofertę!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Wszystko super. Polecam
2024-06-01
Jestem bardzo zadowolona.Dostawa szybka i sprawna.Polecam.5 gwiazdek
pixel