📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Step by step - jak optymalnie ustawić temperaturę na sterowniku pokojowym?

2024-02-21
Step by step - jak optymalnie ustawić temperaturę na sterowniku pokojowym?

Jak ustawić temperaturę na sterowniku? Jest to bardzo ważne pytanie i jeśli znasz na nie odpowiedź, to w Twoim domu zapewne panują przyjemne warunki termiczne, a rachunki za ogrzewanie nie zwalają z nóg. Fakty są jednak inne. Niemal połowa osób, które mają swoim domu regulator pokojowy, nie wie, jakie powinno być ustawienie temperatury na sterowniku. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. Zdecydowana większość urządzeń jest prosta i przyjemna w obsłudze, więc jedyne co musisz zrobić, to zapoznać się z instrukcją i wprowadzić odpowiednie parametry. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, na co zwrócić uwagę, gdy przed Tobą ustawianie temperatury w domu. Sprawdź co zrobić, żeby zadbać o komfort cieplny swoich domowników.

Dlaczego warto wybrać regulator pokojowy?

Kocioł gazowy, pompa ciepła, piec na paliwo stałe... Każde z tych systemów ogrzewania ma swoje wady i zalety. Jedne słyną jako super wydajne i bardzo oszczędne, inne z kolei są znane jako droższe, ale sprawdzone i pewne. Niezależnie od tego, jaką instalację wybierzesz w swoim domu, za to, jaka będzie temperatura w pomieszczeniu, odpowiada regulator.

Odpowiednie ustawienie temperatury na sterowniku przynosi mnóstwo korzyści. To m.in.:

 • możliwość wygenerowania nawet kilkuset złotych oszczędności, dzięki świadomemu zarządzaniu energią,
 • oszczędność czasu na skomplikowanej obsłudze, dzięki wariantom programowanym,
 • szeroki wybór urządzeń w różnych przedziałach cenowych, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych,
 • możliwość zdalnego sterowania z poziomu telefonu czy komputera,
 • dopasowanie temperatury do swoich preferencji, co zapobiega przegrzaniu i umożliwia osiąganie idealnego komfortu cieplnego, redukując także ryzyko infekcji.

To tylko kilka zalet, jakie ma ustawienie temperatury w domu przy użyciu sterowników. Sterowanie ogrzewaniem to co, o co bez wątpienia warto zadbać. Tylko jak to zrobić? Jak najlepiej ustawić termostat pokojowy, by regulacja temperatury przyniosła pożądane efekty? Odpowiadamy!

Gdzie zamontować i jak skonfigurować sterownik pokojowy? 

Zanim przejdziesz do ustawień sterownika pokojowego, wiele osób nie ma świadomości, jak istotne jest to, gdzie zostanie on zamontowany. A to właśnie odpowiednie umiejscowienie ma bezpośredni wpływ na precyzyjny odczyt temperatury. Gdzie postawić na montaż regulatora? Weź pod uwagę poniższe zasady:

 • montaż urządzenia powinien być na wysokości ok. 150 cm na wewnętrznej ścianie budynku,
 • sterownik musi mieć zapewnioną swobodną cyrkulację powietrza, nie powinien być zasłonięty meblami,
 • urządzenie nie może być narażone na działanie promieni słonecznych,
 • nie należy go montować w bezpośrednim otoczeniu sprzętów emitujących ciepło (TV, lodówka).

W kwestii konfiguracji dość oczywiste jest, że ustawienie temperatury na sterowniku programowalnym daje dużo więcej możliwości. Są to m.in. następujące tryby:

 • ręczny - przypomina tradycyjny termostat montowany przy grzejniku, umożliwiając ustawienie temperatury, która pozostanie stała do momentu jej zmiany przez użytkownika,
 • dzień/noc - regulacja odbywa się automatycznie, a trzeba zaprogramować dwie wartości temperatury dla dwóch zakresów godzin pracy. Trzeba wybrać pory dnia, w których będzie utrzymywana temperatura dzienna, czyli wyższa i nocna, czyli niższa.
 • tygodniowy - świetny sposób na ustawienie temperatury w domu, gdy każdego dnia masz inny plan. Możliwe jest stosowanie osobnych parametrów dla konkretnych dni  tygodnia i przedziałów czasowych w ramach danego dnia.

Oprócz możliwości zaprogramowania niektóre produkty mają tzw. tryb imprezy, która przez określony czas utrzymuje temperaturę inną, niż w harmonogramie. Dobrą opcją jest także tryb urlopowy, która obniża temperaturę w domu podczas nieobecności, oraz tryb przeciwzamrożeniowy, który nie dopuści do zastania mechanizmów grzewczych.

Jak ustawić regulator temperatury? Zadbaj o optymalne warunki w domu

Jak najlepiej ustawić sterownik pokojowy? Wszystko zależy od Twoich preferencji i upodobań. Zdarza się, że gdy jednym jest bardzo ciepło, inni drżą z zimna. Jest to całkowicie normalnie i zawsze zastanawiając się jaką temperaturę ustawić na sterowniku trzeba uwzględnić swoje preferencje.

Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które pozwalają na ustawienie regulatora tak, by temperatura w domu była optymalna i odpowiadała większości domowników. Weź pod uwagę następujące kwestie:

 • wysokość temperatury pokojowej to mniej więcej 19-23 stopnie. W tym przedziale poszukuj tej, która daje Ci największy komfort i traktuj ją jako punkt wyjścia,
 • ustawienie temperatury na sterowniku będzie inne w przypadku sypialni, gdyż najlepsze warunki dla efektywnego i jakościowego snu to 18-19 stopni. Warto więc obniżyć nieco temperaturę udając się na spoczynek.
 • łazienka to przestrzeń, w której warto zadbać o ustawienie sterownika pokojowego na wyższą temperaturę, nawet 23-24 stopni. Pozwala to uniknąć gromadzenia się wilgoci i zapewnia komfortowe warunki kąpieli.
 • w przedpokoju możesz śmiało pozwolić sobie na obniżenie temperatury o 1-2 stopnie, niż np. w salonie, co pozwoli zaoszczędzić energię.

Jeśli nie ma Cię w domu, zadbaj o obniżenie temperatury na instalacji grzewczej o 1-2 stopnie. Pozwoli to na spore, nawet 20%-owe oszczędności, a jednocześnie powrót do optymalnej temperatury pokojowej będzie możliwy bardzo szybko.


Najczęściej popełniane błędy w sterowaniu termostatem pokojowym

Mając sterownik do pieca gazowego, pytanie jak  ustawić pada bardzo często. Podobnie ma się sprawa przy regulatorach do innych źródeł ciepła.

Zastanawiając się, jak ustawić temperaturę na sterowniku o błąd jednak bardzo łatwo. Dowiedz się, czego nie robić, jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania:

 • jednakowa temperatura cały dzień i we wszystkich pomieszczeniach - to pierwszy krok do przegrzania pomieszczeń, zmarnowania energii oraz kiepskiego samopoczucia. Takie ustawienie sterownika pokojowego sprawi, że w pustych pomieszczeniach będzie zbyt ciepło, a w tych, w których przebywają domownicy zbyt chłodno.
 • ustawienie większej temperatury w domu, gdy na zewnątrz jest zimno - gdy za oknem mocno wieje i pada deszcz, wiele osób zwiększa temperaturę w domu. To błąd, bo zmiana ustawień termostatu i urządzenia grzewczego nie jest potrzebna, bo zadaniem sterownika jest utrzymanie zadanej temperatury niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
 • ustawienie maksymalnej temperatury na sterowniku, żeby szybko nagrzać dom - termostat nie kontroluje szybkości, z jaką pomieszczenie się  nagrzewa, a jedynie dąży do osiągnięcia temperatury zadanej. Gwałtowne zwiększenie parametrów nie przyniesie rezultatu w postaci szybkiego ogrzania przestrzeni.
 • wyłączanie ogrzewania na czas wyjścia z domu - niska temperatura generuje ryzyko pojawienia się pleśni, pęknięć i wilgoci, a ponowne ogrzanie pomieszczeń po powrocie będzie generować dużo większe koszty.
 • praca na ustawieniach fabrycznych - wiele osób obawia się skomplikowanej obsługi sterownika i zamiast ustawić regulator pokojowy pod siebie, zostawia ustawienia fabryczne. Warto zagłębić się w instrukcje, dowiedzieć się jak najlepiej ustawić termostat pokojowy do własnych potrzeb i zaoszczędzić 15-20% energii w skali roku.

Unikaj tych błędów, żeby ogrzewanie w Twoim domu było wydajne i ekonomiczne. Dowiedz się, jak ustawić temperaturę na sterowniku i ciesz się idealnym komfortem cieplnym oraz oszczędnościami.

Pokojowy regulator temperatury - praktyczne wskazówki w ustawieniu sterownika pokojowego

Ustawienie odpowiedniej temperatury na sterowniku to jedno - są jednak inne praktyczne porady, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zaplanować odpowiedni harmonogram ogrzewania.

Programując ustawienie sterownika pokojowego, oprócz temperatury zadbaj o następujące parametry:

 • 20-30 minut przed wyjściem z domu temperatura może być już obniżona,
 • 20-30 minut przed powrotem do domu system grzewczy powinien już dogrzewać przestrzeń do temperatury zadanej,
 • godzinę przed snem zadbaj o zmniejszenie temperatury,
 • 30 minut przed wstaniem z łóżka temperatura powinna się już zwiększać.

Wszystkie te aspekty możesz dopasować do swojej dziennej rutyny. Warto dbać o to, by w czasie, kiedy jesteś w domu, temperatura była komfortowa, a w czasie gdy śpisz, lub jesteś poza domem obniżała się. To pozwala na spore oszczędności.

Nie zapomnij o wietrzeniu. Zimą powinno być szybkie, ale intensywne. Zadbaj, by ogrzewanie w tym czasie było wyłączone. Jeśli będzie uruchomione, czujniki wykryją spadek temperatury i załączą ogrzewanie - a to niepotrzebna strata energii.

Niezależnie, czy w Twoim domu jest ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki - odpowiednie ustawienie sterownika pokojowego to podstawa jeśli chcesz cieszyć się komfortowym wnętrzem i przejść przez sezon grzewczy bez obawy o kolejne rachunku.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie online!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
ok
2024-05-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixel