📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

2024-03-20
Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Kocioł na paliwo stałe wciąż jest podstawowym elementem systemu ogrzewania dla wielu domów, szczególnie tam, gdzie dostęp do gazu ziemnego jest ograniczony lub gdzie użytkownicy cenią sobie ekologiczne i ekonomiczne aspekty opału stałego. Rynek oferuje szeroki wybór kotłów na paliwo stałe, które mogą być dostosowane do potrzeb każdego gospodarstwa domowego. W poniższym artykule przedstawimy rodzaje kotłów na paliwo stałe dostępnych w sprzedaży, ich charakterystykę oraz kluczowe informacje, które pomogą w dokonaniu świadomego wyboru.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe – podstawowe informacje

Kocioł jest urządzeniem, które służy do spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych w celu podgrzania nośnika ciepła. Kotły na paliwo stałe ogrzewają pomieszczenia i przygotowują ciepłą wodę użytkową przez spalanie różnych typów opału. Przykłady paliw stałych to m.in. węgiel kamienny, ekogroszek, drewno, pellet czy brykiety. Wybór konkretnego paliwa kotłowego zależy od lokalnej dostępności, preferencji użytkownika oraz aspektów ekonomicznych i ekologicznych. Kotły na paliwo stałe dostępne są w różnych konstrukcjach i typach.

Moc grzewcza kotła

Podstawowym kryterium podziału jest moc grzewcza, która determinuje wielkość obsługiwanej powierzchni. Modele o mniejszej mocy, do 50 kW są idealne do ogrzewania mniejszych domów, podczas gdy kotły o średniej mocy (50-500 kW) sprawdzą się w domach piętrowych, zamieszkanych przez kilka osób. Kotły dużej mocy, powyżej 500 kW stosuje się głównie w przestronnych budynkach i obiektach użytkowych.

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonany jest kocioł, to kolejny ważny aspekt. Kotły na paliwo stałe ze stali są lżejsze, szybciej rozprowadzają ciepło i dobrze znoszą gwałtowne zmiany temperatury, lecz mogą być mniej odporne na korozję w porównaniu z kotłami żeliwnymi, które charakteryzują się większą trwałością i wyjątkowo długą żywotnością.

Sposób dostarczania paliwa

Sposób dostarczania paliwa do kotła ma duży wpływ na komfort użytkowania. Istnieją dwa podstawowe rodzaje kotłów: zasypowe i z podajnikiem automatycznym.

Kotły zasypowe na węgiel, choć kiedyś popularne ze względu na swoją prostotę obsługi i niższe koszty inwestycyjne, stopniowo znikają z oferty producentów. Wynika to z coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, które wymuszają na producentach i użytkownikach korzystanie z urządzeń o niższej emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Te zmiany prawne są odpowiedzią na potrzebę walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza. Obecnie na rynku wciąż dostępne są modele kotłów zasypowych 5 klasy, które mogą stanowić pewien kompromis między tradycyjnymi rozwiązaniami a nowoczesnymi technologiami ogrzewania.

Kotły na paliwo stałe z podajnikiem automatycznym, choć są droższe, znacząco redukują konieczność interwencji użytkownika. Najnowsze modele pozwalają na 10 dni pracy bez dokładania paliwa. Przy pomocy specjalnych czujników stale kontrolują jego dozowanie i dostosowują spalanie do panujących warunków i zapotrzebowania. Są bardzo efektywne, nawet przy niskiej mocy. Ich zaletą jest również czystość. Zazwyczaj dostępne są w wersjach na ekogroszek i pellet. Zastosowana w nich technologia gwarantuje optymalne wykorzystanie energii, minimalizując jednocześnie emisję szkodliwych substancji. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się wysokim komfortem cieplnym, zachowując przy tym dbałość o środowisko naturalne.

Konstrukcje kotłów zasypowych na paliwo stałe

Kotły bez nadmuchu to najprostszy i najtańszy typ kotłów na paliwo stałe. Charakteryzują się prostą konstrukcją i łatwością obsługi. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które preferują tradycyjne rozwiązania i nie zależy im na maksymalizacji efektywności energetycznej. Wymagają stałego dozowania paliwa i kontrolowania procesu spalania. Ze względu na brak nadmuchu, proces spalania przebiega w sposób mniej kontrolowany, co może prowadzić do niskiej wydajności. Te kotły na paliwo stałe spalają węgiel, koks, a zastępczo także drewno. W wersji z górnym spalaniem trzeba dokładać do nich paliwo co ok. 8 godzin, w wersji z dolnym spalaniem ten okres wydłuża się nawet do 18 godzin.

Kotły z nadmuchem wentylatorowym to bardziej zaawansowane i wydajne urządzenia. Dzięki zastosowaniu wentylatora proces spalania jest bardziej kontrolowany i wydajny. Pozwala to na osiągnięcie wyższej efektywności energetycznej, a także lepszej jakości spalania. Częstotliwość obsługi wynosi w ich przypadku jeden lub dwa razy na dobę. Jednak kotły z nadmuchem mają również swoje wady. Przede wszystkim są to urządzenia droższe i bardziej skomplikowane w obsłudze. Dodatkowo zasysane powietrze może powodować wysuszenie powietrza w pomieszczeniach, co może być niekomfortowe dla niektórych użytkowników. Te piece na paliwo stałe spalają węgiel kamienny, miał i drewno.

Podsumowanie 

Porównując różne typy kotłów, warto zwrócić uwagę na ich wydajność, trwałość, łatwość obsługi i koszty eksploatacji. Na ostateczny wybór wpływa również wiele innych czynników, w tym preferencje użytkownika co do sposobu obsługi, dostępność i cena paliwa, a także priorytety związane z ekologią. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, które oferują nie tylko wygodę i efektywność, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska. W sklepie Łazienki Online oferujemy szeroki wybór urządzeń grzewczych, w tym kotły gazowe o wysokiej efektywności energetycznej i kotły elektryczne. Zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
ok
2024-05-18
Wszystko super, błyskawiczna wysyłka.
pixel