📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Regulatory pokojowe i ich rodzaje

2024-01-18
Regulatory pokojowe i ich rodzaje

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom z zaawansowanym technologicznie systemem ogrzewania, który nie będzie wyposażony w termostat pokojowy. To jeden z podstawowych elementów, które umożliwiają efektywne sterowanie ogrzewaniem i osiąganie odczuwalnych rezultatów. Jednak nie każdy wie, jaki regulator pokojowy wybrać. Zwłaszcza wtedy, gdy do już posiadanego systemu grzewczego, ma zostać dobrane sterowanie. Właściciele lokali z rynku pierwotnego zazwyczaj nie muszą zastanawiać się jaki regulator pokojowy będzie najlepszy, bo w większości przypadków to urządzenie jest już zamontowane. Nie każdy jednak ma ten komfort. Jeśli przed Tobą wybór sprzętu do sterowania ogrzewaniem, to przeczytaj nasz wpis. Poznasz rodzaje regulatorów temperatury i dowiesz się jaki regulator pokojowy wybrać.

Jaki pokojowy regulator temperatury wybrać? Dostępne rodzaje regulatorów

Przeglądając regulatory pokojowe temperatury, rodzaje mogą przyprawić o zawrót głowy. To dziesiątki propozycji, które różnią się dostępnymi funkcjami, sposobem montażu i obsługą urządzenia.

W zależności od systemu ogrzewania, który stosujesz w swoim domu, regulacja temperatury w pomieszczeniu może się nieco różnić. Oczywiście służą do tego dedykowane regulatory i sterowniki, ale przykładowo do instalacji, gdzie źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, często stosuje się regulator z czujnikiem pogodowym. Na podstawie warunków zewnętrznych sterownik uruchamia urządzenie.

Różne rodzaje regulatorów temperatury wybiera się także w zależności od instalacji zastosowanej wewnątrz. Przykładowo sterowanie może różnić się w ogrzewaniu podłogowym i w tradycyjnych grzejnikach. Podłogówka tak naprawdę wymaga odpowiedniego sterownika, który dzięki współpracy z czujnikiem temperatury reguluje warunki cieplne w domu. W ogrzewaniu grzejnikowym zazwyczaj stawia się na zawory termostatyczne, choć nie ma problemu, by połączyć je ze sterownikiem do pieca.

Wybierając regulatory pokojowe, rodzaje wskazuje się nie tylko ze względu na źródło ciepła. Dostępne są tutaj także:

 • regulatory z możliwością programowania,
 • regulatory analogowe bądź cyfrowe,
 • regulatory bezprzewodowe lub przewodowe.

Czym się charakteryzują i jaki regulator temperatury wybrać? Odpowiadamy!

Regulatory programowalne i nieprogramowalne - bezobsługowe sterowanie ogrzewaniem

Pierwszym i jednym z najważniejszych wyróżników, który bezpośrednio wpływa na bezobsługowość i oszczędności, jest możliwość programowania. Ten rodzaj regulatorów temperatury to szansa na odgórne ustawienie harmonogramu ogrzewania i osiągania zadanej temperatury w podziale na poszczególne dni tygodnia, porę dnia, czy godziny.

Programowalne regulatory pokojowe to szansa na precyzyjne ustawienie planu, zgodnie z którym ogrzewany jest budynek. Możesz dostosować temperaturę w tygodniowym harmonogramie oraz w podziale dziennym. Dzięki temu możesz osiągnąć odpowiednią temperaturę, np. na moment, kiedy wracasz z pracy. Wówczas, po odpowiednim zaprogramowaniu, piec załączy się odpowiednio wcześniej, by dostosować warunki i osiągnąć pożądany poziom temperatury w domu akurat na Twój przyjazd. Z reguły są to cyfrowe urządzenia, a bardziej zaawansowane modele umożliwiają podgląd ustawień na smartfonie oraz ewentualną szybką i intuicyjną modyfikację.

Drugim rodzajem regulatorów temperatury w tym podziale są modele bez funkcji programowania. Umożliwiają tylko ustawienie temperatury na bieżąco, w danym momencie. Jest to tańsza opcja, jednak niedająca pełnych możliwości sterowania temperaturą, a co za tym idzie osiągania oszczędności.

Regulatory temperatury cyfrowe i analogowe - nowoczesność w codziennym użytkowaniu

Regulatory pokojowe temperatury to także rodzaje, które możemy podzielić ze względu na sposób sterowania. Są to dwie opcje: analogowe i cyfrowe.

Analogowe regulatory temperatury to proste urządzenia, które do sterowania wykorzystują pokrętło. Zdecydowanie jest to technologia sprzed kilku/kilkunastu lat, która nie wykorzystuje innowacji i najnowszych rozwiązań. Jest jednak skuteczna, a przy tym tania, w związku z czym nadal można postawić na taki rodzaj regulatorów temperatury w swoim domu.

Cyfrowe regulatory temperatury to modele z wyświetlaczem, często dużym i dotykowym. Wiele modeli umożliwia sterowanie przy pomocy pilota lub poprzez sieć wifi za pomocą smartfona czy komputera. To nowoczesna propozycja, która ułatwia bieżące monitorowanie sytuacji i ewentualną szybką reakcję, gdy warunki są dalekie od pożądanych. Z reguły jednak ten rodzaj regulatorów temperatury ma funkcję programowania, co pozwala na ustalenie harmonogramu i łatwe oraz precyzyjne sterowanie warunkami w domu.

Oba przedstawione powyżej rozwiązania mogą być stosowane do różnych rodzajów źródeł ciepła, w tym do kotłów gazowych, pomp ciepła oraz różnych instalacji - w tym ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego.

Regulatory przewodowe i bezprzewodowe - jak najlepiej podłączyć urządzenie?

Ostatnim kryterium podziału regulatorów pokojowych temperaturyrodzaje ze względu na sposób podłączenia. Wskazuje się tutaj regulator temperatury pokojowy bezprzewodowy oraz przewodowy.

Sterownik bezprzewodowy jest zasilany na baterie i nie wymaga podłączenia do sieci poprzez kabel. To sprawia, że często wybierają go osoby, które już mają system ogrzewania i chcą uniknąć nieestetycznego okablowania, bądź szukania sposobów na jego ukrycie.

Z kolei przewodowy regulator temperatury to rodzaj, który jest często wybierany przy nowo powstających budynkach. Okablowanie na etapie budowy może zostać ukryte np. w tynku, co nie generuje dodatkowych problemów, a zasilanie z sieci nie stwarza konieczności wymiany baterii.

W tym miejscu trzeba pamiętać o tym, że regulatory temperatury montuje się w dobrze przygotowanym miejscu. Jeśli pominiesz ten punkt, wówczas odczyt temperatury może być nieprecyzyjny i zaburzony przez czynniki zewnętrzne. Dlatego pamiętaj, żeby sterownik temperatury montować w miejscu, które umożliwi dokładny i rzeczywisty pomiar. Najlepiej, żeby była to północna ściana budynku, na wysokości 1,5-2 m od podłogi. Im bliżej dachu, tym większe ryzyko zakłócenia odczytów. Niezależnie od rodzaju, regulator temperatury nie powinien być narażony na bezpośrednie padanie promieni słonecznych.

Jak działa regulator pokojowy temperatury?

Niezależnie od tego, jaki regulator pokojowy ostatecznie wybierzesz, znając jego rodzaje, warto poznać też przybliżoną zasadę działania. Zacznijmy od budowy. Każdy regulator ma elementy, które umożliwiają sterowanie instalacją grzewczą. Są to:

 • czujniki - odpowiadają za precyzyjny pomiar temperatury w pomieszczeniu,
 • termoregulatory - element służący zestawieniu wartości pomiarowej z parametrami, które są ustawione. W zależności od wyniku wysyła sygnał sterujący do elementu on/off,
 • elementy on/off - tzw. elementy wykonawcze (zazwyczaj jest to falownik lub stycznik elektromagnetyczny), który w zależności od potrzeb włącza lub wyłącza napięcie sterujące układem grzewczym.

Zdecydowana większość dostępnych rodzajów regulatorów temperatury działa w taki sposób, że przesyła sygnały do sterowników kotła, które wpływają na parametry jego pracy. To z kolei umożliwia podgrzanie wody i ogrzanie wnętrza, gdy odczytana temperatura jest za niska, lub zakończenie grzania, gdy osiągnięta zostanie zadana wartość.

W praktyce nowoczesne regulatory sprawiają, że sterowanie systemem ogrzewania jest praktycznie bezobsługowe z ewentualną możliwością wprowadzania ręcznych korekt w zależności od potrzeb.

Czy warto zamontować sterownik? Jaki regulator pokojowy będzie najlepszy?

Część osób zastanawia się, czy warto, a jeśli tak, to jaki wybrać regulator pokojowy do sterowania temperaturą. Dziś montaż sterowników do urządzenia grzewczego jest nie tyle opcjonalny, co zalecany. Wszystko to za sprawą takich aspektów, jak:

 • możliwość kontrolowania temperatury przez całą dobę - na bieżąco w czasie rzeczywistym wskazują aktualną temperaturę powietrza w pomieszczeniu,
 • możliwość różnicowania temperatury w zależności od potrzeba - optymalna temperatura może różnić się u każdego domownika. Zaawansowane przewodowe lub bezprzewodowe regulatory temperatury umożliwiają jej dywersyfikację w zależności od pomieszczenia, dnia tygodnia, a nawet godziny.
 • oszczędności - indywidualne parametry pracy i łatwe ich dopasowywanie pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania.
 • łatwa obsługa i prosty interfejs - kilka przycisków do obsługi, przejrzysty ekran obrazujący niezbędne informacje i proste menu pozwalają na szybką edycję żądanych parametrów. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet zdalne sterowanie z poziomu smartfona.
 • łatwy montaż w każdym budynku - możesz zamontować regulator pokojowy przewodowy lub zasilany bezprzewodowo wszędzie tam, gdzie chcesz, nawet bez dużej ingerencji w instalację grzewczą.

Znając rodzaje regulatorów temperatury i ich zalety, jaki model najlepiej wybrać? Przede wszystkim zastanów się, na jakich funkcjach Ci zależy oraz jaki masz system grzewczy. Jeśli obawiasz się samodzielnego podjęcia decyzji, to zawsze warto skonsultować ten temat z ekspertem, który przeanalizuje Twoje potrzeby i parametry budynku, by umożliwić łatwą kontrolę temperatury za pomocą odpowiedniego rodzaju regulatora.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Zakupiony produkt jest super. Sklep również. Dziękuję
2024-06-01
Jestem bardzo zadowolona.Dostawa szybka i sprawna.Polecam.5 gwiazdek
pixel