📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piec gazowy czy pompa ciepła. Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?

2023-09-15
Piec gazowy czy pompa ciepła. Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?

Osoby, które szukają ekonomicznego systemu ogrzewania do domu, często zadają pytanie: pompa ciepła czy gaz? To niełatwa do podjęcia decyzja, bo jej efekty będą długofalowo wpływać na komfort użytkowania, koszty eksploatacji, a także na środowisko naturalne. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz częściej staramy się podejmować wybory przyjazne dla środowiska. Przyjrzyjmy się zatem, które z rozwiązań jest bardziej ekologiczne – piec gazowy czy pompa ciepła.

Zasada działania pieca gazowego

Piec gazowy to urządzenie, które konwertuje energię chemiczną zawartą w gazie na energię cieplną. Proces spalania gazu generuje ciepło, które następnie jest dystrybuowane do różnych części domu za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Główne elementy pieca gazowego to palnik, w którym dochodzi do spalania gazu, wymiennik ciepła, który absorbuje wytworzone ciepło, oraz wentylator, który dystrybuuje ciepłe powietrze do systemu ogrzewania. Na system składa się również pompa obiegowa, odpowiadająca za obieg wody w instalacji grzewczej.

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Piece gazowe to bardzo wygodne rozwiązanie nawet dla małych domów. Nowoczesne kotły gazowe zajmują niewiele miejsca, zapewniają czystość otoczenia, są proste w obsłudze dzięki panelom sterującym temperaturą i czasem działania. Nie trzeba sprawdzać co kilka godzin ich działania ani dokładać opału. Konserwuje się je nie częściej niż raz do rokuOgrzewanie gazowe ma również swoje wady. Spalanie gazu ziemnego powoduje emisję dwutlenku węgla, który jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za zmiany klimatyczne. W razie ewentualnej awarii wyciek gazu ziemnego, który składa się głównie z metanu, może mieć szkodliwy wpływ na środowisko. Takie sytuacje są jednak rzadkie i dochodzi do nich jedynie w wyniku nieprawidłowego użytkowania. Wadą pieców gazowych jest również konieczność oczekiwania na przyłączenie do sieci gazowej (alternatywą jest montaż własnego zbiornika z gazem na działce).

Jak sprawdza się w praktyce pompa ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną. Pozyskują ciepło z powietrza, wody lub ziemi i po jego przejściu przez kolejne elementy systemu, przekazują je do domu, gdzie ogrzewa wnętrza i wodę użytkową. Podstawowy układ pompy ciepła składa się z czterech głównych elementów: parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. W parowniku ciepło z otoczenia jest absorbowane przez czynnik chłodniczy, który zaczyna parować. Powstający gaz jest sprężany w sprężarce. W skraplaczu, pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, gaz oddaje ciepło do systemu ogrzewania budynku. Następnie czynnik chłodniczy kondensuje, czyli zmienia się w ciecz, a ta przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie jej ciśnienie i temperatura spadają. Stamtąd wraca do parownika i cykl zaczyna się od nowa.Plusy i minusy korzystania z pompy ciepła

Pompy ciepła są znane z wysokiej efektywności energetycznej, a ponieważ wykorzystują ciepło otoczenia, są przyjazne dla środowiska. Przy dobrze dobranym do budynku urządzeniu można liczyć na niskie rachunki za ogrzewanieIch instalacja może być jednak sporo droższa niż w przypadku pieców gazowych (koszty odwiertów pod pompy gruntowe mogą sięgać stu tysięcy złotych). Niektórym przeszkadza też hałas, jaki generują pracujące pompy.

Porównanie ekologiczne: gaz czy pompa ciepła

Oba rozwiązania nie są zupełnie obojętne dla środowiska. Spalanie gazu w piecach gazowych prowadzi do emisji CO2. Pompy ciepła, pomimo swojej wydajności i wykorzystywania energii odnawialnej, również zostawiają ślad węglowy. Jest on związany m.in. z produkcją energii elektrycznej, wykorzystywanej do ich zasilania, a także z substancjami krążącymi w układzie. Niektóre powszechnie stosowane czynniki chłodzące mają nawet 2000 razy większy ślad węglowy niż CO2. Dlatego warto wybierać urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie. To przekłada się również na ich efektywność energetyczną. Pod tym względem pompy ciepła zazwyczaj wygrywają z piecami gazowymi. Są w stanie przekazywać więcej energii cieplnej, niż zużywają energii elektrycznej. W przypadku pieców gazowych efektywność zależy od modelu pieca, ale nawet najbardziej nowoczesne modele nie mogą przekroczyć 100% efektywności, co oznacza, że na każdej jednostce energii uzyskanej z gazu, część jest tracona w procesie spalania.

Piec gazowy a pompa ciepła – podsumowanie

Dla użytkowników, którym zależy na niższych kosztach instalacji, lepszym wyborem może być piec gazowy, a pompa ciepła to z kolei rozwiązanie dla osób, które są gotowe na wyższe koszty początkowe, ale chcą obniżyć późniejsze rachunki. Jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie ekologii, odpowiedź na pytanie: piec na gaz czy pompa ciepła, staje się bardziej skomplikowana. Dużo zależy od doboru konkretnego urządzenia i zastosowanych w nim technologii. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzać parametry techniczne i skorzystać z pomocy specjalisty w dopasowaniu pieca lub pompy do domu.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Wszystko ok. sprawnie
2024-04-13
Ekspresowo,polecam
pixel