📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika w bloku

2023-12-20
Ogrzewanie podłogowe z grzejnika w bloku

Skuteczny i efektywny system grzewczy to podstawowa kwestia w każdym domu oraz mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, w kamienicy, bądź w bliźniaku czy domku jednorodzinnym sezon grzewczy to czas, na który warto się przygotować. Ogrzewanie podłogowe z grzejnika to jeden ze sposobów na to, by postawić w swoim domu na efektywne ogrzewanie. Popularność podłogówki jest niezaprzeczalna, dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania coraz więcej osób szuka sposobu, by ją zamontować. Jak zrobić ogrzewanie podłogowe z grzejnika? Czy podłogówka i grzejniki to system, który będzie dobrze działać? Przeczytaj nasz wpis i poznaj odpowiedzi na te i wiele więcej pytań.

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika w bloku - czy to w ogóle możliwe?

Ogrzewanie podłogowe z kaloryfera w bloku wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów administracyjnych. Najczęściej w budynkach wielorodzinnych zainstalowane jest centralne ogrzewanie, co bez wątpienia ma swoje wady oraz zalety. W takim wypadku zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego instalacja c.o. jest jego integralną częścią, co rodzi konieczność uzyskania zgody od wspólnoty, a nierzadko także pozostałych lokatorów. Grzejniki i podłogówka, szczególnie w przypadku nowego budownictwa może być od początku zainstalowana w mieszkaniu. Jednak jeśli chcesz taką instalację wykonać, to uzyskanie zgody może okazać się konieczne.

Oprócz tego jest jeszcze kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę w przypadku podłączenia ogrzewania podłogowego pod grzejnik:

 • może być konieczne przebudowanie instalacji, w związku z czym przed podłączeniem ogrzewania podłogowego do grzejnika, upewnij, że grubość stropu jest wystarczająca,
 • zapewnienie odpowiedniej izolacji budynku i mieszkania jest kluczowe dla efektywności systemu. Zadbaj o szczelność okien oraz drzwi,
 • grzejniki i podłogówka to dwa różne systemy ogrzewania, które nieco się różnią i dobrze jest znaleźć złoty środek, by ogrzewanie było efektywne.

Zatem zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe pod grzejnik, upewnij się, że możesz je zrealizować. Ingerencja w strukturę budynku bez zgody spółdzielni czy innych lokatorów może przynieść nieprzyjemne konsekwencje i straty finansowe. 

Podłogówka i grzejniki - efektywność takiego rozwiązania

Podłogówka z grzejnika to połączenie dwóch systemów, które mają zgoła odmienną specyfikę.

W przypadku ogrzewania grzejnikowego wskazuje się następujące aspekty:

 • jest to ogrzewanie wysokotemperaturowe,
 • szybko się nagrzewa i szybko stygnie,
 • ciepło jest oddawane na zasadzie konwekcji,
 • jest prostsze i tańsze na etapie montażu,
 • ma mniejszą sprawność grzewczą,
 • jest droższe w eksploatacji.

W przypadku ogrzewania podłogowego jest zupełnie na odwrót:

 • jest to ogrzewanie niskotemperaturowe,
 • wolno się nagrzewa i wolno stygnie,
 • ciepło jest oddawane na zasadzie promieniowania,
 • kosztowne i bardziej skomplikowane na etapie instalacji,
 • większa sprawność grzewcza,
 • tańsze w eksploatacji.

Połączenie tych dwóch instalacji wymaga montowania specjalnych urządzeń i zaworów hydraulicznych, które w pierwszej kolejności mają za zadanie dopasować temperaturę wody do konkretnej infrastruktury. Koniecznie trzeba tu pochylić się nad tym, jak zrobić ogrzewanie podłogowe z grzejnika.

Niemniej jednak mimo szeregu różnic, można wykonać efektywnie podłączenie podłogówki pod grzejnik, co stanowi często jedyną alternatywę dla osób, które mieszkają w blogu. Kluczowe jest tutaj dobre zaplanowanie całej instalacji. Żeby uniknąć błędów, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który zapewni wsparcie w stworzeniu projektu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że grzejniki i podłogówka będą współpracowały dobrze, a w domu będą panowały idealne warunki termiczne.Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami w pomieszczeniach?

Kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać, to jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami. Żeby współpraca była dobra, konieczny będzie odpowiedni schemat. Najważniejsze jest tutaj dopasowanie temperatury wody zasilającej, która będzie w obiegu poprzez jej regulację i kontrolę. W szczególności trzeba się pochylić tutaj nad wartością temperatury w przewodzie zasilającym oraz temperatury powrotu. Polega to na tym, że kocioł podgrzewa wodę grzejnikową do temperatury przez nie wymaganej, a chłodniejszą wodę, niezbędną w ogrzewaniu podłogowym uzyskuje się przy pomocy układów mieszających.

Istotnym elementem, gdy podłączasz ogrzewanie podłogowe do grzejnika, jest ogranicznik temperatury powrotu, czyli tzw. zawór RTL. Jego zadaniem jest utrzymywanie ciepłej podłogi, bez ryzyka jej przegrania. Jeżeli czynnik grzewczy jest zbyt nagrzany, to zawór zamontowany na przewodzie powrotnym ogranicza odpływ z obiegu grzewczego, aż do momentu uzyskania przez pętlę odpowiedniej temperatury. Jest to szczególnie ważne w podłogówce z grzejnika, gdyż wodne ogrzewanie podłogowe jest zasilane wodą o stosunkowo niskiej temperaturze, a ta pochodząca z grzejników może być za wysoka. W konsekwencji zbyt wysoka temperatura podłogi wywoła za wysoką temperaturę powietrza, a to może skutkować różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, wystąpieniem wilgoci, pleśni i zagrzybienia w mieszkaniu, a w konsekwencji uszkodzeniem rur w obiegu.

Grzejniki i podłogówka - skuteczne sterowanie i regulacja temperatury

Podłogówka i grzejniki na jednym rozdzielaczu to nie tylko kwestia montażu, lecz także sterowania. Takie sterowanie może się wydawać dość nieoczywiste, jednak koniecznie trzeba o to zadbać.

Najważniejsze jest to, żeby po podłączeniu podłogówki do grzejnika ogrzewanie płynnie ze sobą współpracowało. Grzejniki ścienne reagują bardzo szybko i w zasadzie od razu po uruchomieniu zaczyna robić się ciepło. Podłączenie ogrzewania podłogowego pod grzejnik to jedno, a odpowiednie ustawienie instalacji, to drugie zagadnienie.

W kwestii grzejników sprawa jest względnie oczywista. Zawory termostatyczne zamontowane na kaloryferach regulują przepływ wody, umożliwiając utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Zawór składa się z dwóch podzespołów: głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego. Dzięki czujnikowi, który znajduje się w pokrętle, będzie otwierany bądź zamykany dopływ ciepłej wody do grzejnika, by zapewnić domownikom komfort cieplny.

Można wskazać następujące warianty współpracy po podłączeniu podłogówki pod grzejniki:

 • dominacja ogrzewania grzejnikowego - podłogówka występuje w nielicznych pomieszczeniach, a jej włączenie do systemu następuje za pomocą ogranicznika temperatury powrotu,
 • dominacja systemu podłogowego - grzejniki stanowią uzupełnienie systemu i w obu obiegach utrzymywana jest niska temperatura,
 • porównywalny udział obu instalacji - tutaj mogą występować dwa obiegu o różnych temperaturach, lub zasilanie z kotła grzejników, pod które podłączona jest podłogówka.

Z kolei ogrzewanie podłogowe działa przy użyciu sterowników. Co ważne nie reaguje tak szybko, ale z drugiej strony też efekty są odczuwalne długo po jego wyłączeniu. Dobrym pomysłem w połączeniu podłogówki i grzejników będzie zastosowanie specjalnych czujników, regulatorów i sterowników, które pozwolą osiągnąć optymalne efekty, przyjazne Twojemu budżetowi.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji - dlaczego warto zamontować ten system?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które poszukują efektywnego systemu grzewczego. Schemat podłączenia podłogówki do grzejników jest świetną opcją, dla wszystkich tych, którzy chcą mieć dużą kontrolę nad temperaturą w swoim domu. Instalacja w podłodze zapewnia długotrwałe ciepło, a tradycyjne grzejniki dają możliwość szybkiego zwiększenia temperatury w razie potrzeby.

Zamontowanie grzejników i podłączenie podłogówki z zaworem mieszającym to nowoczesny i oszczędny system, który znajduje zastosowanie w wielu domach. Mimo że nie brakuje osób, które decydują się na samo ogrzewanie podłogowe w całym domu, to klasyczne kaloryfery dają poczucie spokoju przy ewentualnej konieczności dogrzania wnętrza.

Połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w jednym pomieszczeniu jest bardzo ciekawe i znakomicie sprawdzi się np. w łazience. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować się w całym domu. Najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który stworzy projekt przy uwzględnieniu zapotrzebowania i warunków panujących w Twoim mieszkaniu. Szczególnie istotne jest to dla osób, które chcą postawić na ogrzewanie podłogowe z grzejników w bloku. Warto taką instalację dobrze przemyśleć, żeby uniknąć niepotrzebnych błędów i skutków, które utrudnią późniejsze użytkowanie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Jestem bardzo zadowolona. Trafione zakupy, błyskawiczna dostawa. Polecam.
2024-07-09
bardzo dobra
pixel