📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - na co postawić?

2024-01-11
 Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - na co postawić?

Przed Tobą decyzja dotycząca systemu grzewczego, jaki zainstalujesz w swoim domu? Nie masz pewności co lepiej wybrać - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Podłogówka bardzo często wybierana jest w nowym budownictwie, z kolei grzejniki to tradycyjna opcja, znana już od wielu lat. Jakie ogrzewanie lepsze: podłogowe czy grzejniki? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W dzisiejszym wpisie omówimy najważniejsze różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań. Dzięki temu zdecydujesz, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej sytuacji: podłogówka czy grzejniki

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - charakterystyka obu systemów

W dylemacie co będzie lepsze: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, warto zacząć od specyfiki obu systemów grzewczych. Mimo że oba mają to samo zadanie, to znacząco się różnią i zdecydowanie jest więcej różnic, niż podobieństw.

Poniżej wskazujemy najważniejsze różnice wynikające z zasady ich działania, które są kluczowe pod kątem opłacalności inwestycji, eksploatacji i osiągania komfortu cieplnego. Porównując ogrzewanie podłogowe z grzejnikowym, warto wziąć pod uwagę:

  • sposób dystrybucji ciepła - w podłogówce odbywa się przez promieniowanie, a przy grzejnikach przez konwekcję,
  • rozkład temperatury w pomieszczeniu - w ogrzewaniu podłogowym jest równomierny, zbliżony do naturalnego rozkładu w organizmie człowieka, a przy grzejnikach nierównomierny, uzależniony od lokalizacji kaloryfera,
  • pojemność wodna i bezwładność cieplna - w podłogówce duża (oznacza to, że wolno się nagrzewa i wolno stygnie), z kolei przy grzejnikach mała (szybko się nagrzewają i szybko stygną),
  • tempo reakcji na zyski i straty ciepła we wnętrzu - w podłogówce wolne, w grzejnikach szybkie,
  • temperatura czynnika grzewczego w układzie - jest regulowana przez zawór trzydrogowy z siłownikiem lub częściej przez termostatyczny zawór mieszający w zakresie temperatur 20-43 stopnie, natomiast grzejniki może zasilać woda o temperaturze nawet 70-90 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, co wybrać? Jest to bardzo ważna i długoterminowa decyzja, która jest uzależniona od wielu czynników. Zastanawiając się, czy wybrać grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe poznaj wady i zalety obu tych rozwiązań.

Wady i zalety podłogówki

W dylemacie ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery bezwzględnie warto poznać wady i zalety obu instalacji. W pierwszej kolejności przeanalizujemy podłogówkę.

Wśród korzyści można wymienić m.in. ogromne możliwości aranżacyjne. Brak grzejników i ciepło pochodzące z podłogi sprawia, że zyskujesz przestrzeń, którą możesz dowolnie urządzić. Ponadto to opcja dobra dla alergików, gdyż kurz się tak łatwo nie unosi. Oprócz tego wiele osób zastanawia się, co jest tańsze, ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki. W kontekście eksploatacji przy podłogówce można utrzymywać w domu nieco niższą temperaturę i cieszyć się idealnym komfortem cieplnym. A to z kolei przekłada się na niższe rachunki.

Jeśli chodzi o negatywne aspekty, to trzeba wziąć pod uwagę kwestie ewentualnych napraw czy usterek instalacji. W ogrzewaniu podłogowym wszystkie rury są zabetonowane w posadzce, w związku z tym jakakolwiek awaria jest kosztowna i problematyczna. Ponadto w tej instalacji grzewczej ważne jest materiał, jaki zastosujesz na podłodze. Musi to być coś, co dobrze przewodzi ciepło. Oprócz tego, jeśli planujesz w aranżacji domu dywany, to warto wiedzieć, że znacznie ograniczają one wydajność tego systemu grzewczego. Kończąc, w wyborze ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, co tańsze trzeba wiedzieć, że mimo stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych sama instalacja lub ewentualna naprawa jest dość droga.

Wiedząc, z czym się wiąże instalacja ogrzewania podłogowego, nadszedł czas, by poznać wady i zalety, jakie mają kaloryfery.

Wady i zalety instalacji grzejnikowej

Podłogówka czy grzejniki – co wybrać? Żeby mieć pełny ogląd sytuacji, poznaj lepiej zalety i wady, jakie ma ogrzewanie grzejnikowe.

Wśród zalet można wskazać, że kaloryfery to dużo łatwiejszy, szybszy i generujący mniej problemów montaż. To szczególnie ważne np. w sytuacji, gdy robisz remont. Wówczas wystarczy wymienić poszczególne elementy i gotowe. Ponadto w razie jakiejkolwiek awarii naprawa jest bezproblemowa. Wystarczy wezwać fachowca lub podjąć się jej samemu i gotowe! Następnie warto podkreślić, że sterowanie, w tym podnoszenie i obniżenie temperatury jest bardzo proste i intuicyjne. W decyzji jakie ogrzewanie: podłogowe czy grzejniki, nie należy zapominać o podłodze. Przy ogrzewaniu z kaloryferów możesz zastosować dowolny materiał: parkiet, panele, a nawet wykładzinę - nie ma to wpływu na efektywne ogrzewanie.

Jeśli chodzi o wady, to trzeba pamiętać, że do osiągnięcia komfortu cieplnego niezbędne są wyższe temperatury. Przekłada się to bezpośrednio na wysokość rachunków, które mogą być zwyczajnie wyższe. Ponadto ciepło rozchodzi się nierównomiernie i z reguły najcieplej jest w okolicach głowy, co nie pokrywa się z naturalnym rozkładem temperatury ciała człowieka. Oprócz tego grzejniki znacząco ograniczają możliwości aranżacji. Nie można ich przysłaniać meblami ani zasłonami, gdyż zaburzyłoby to cyrkulację powietrza i obniżyło efektywność systemu grzewczego.

Decydując czy wybierzesz podłogówkę, czy grzejniki poznaj także możliwości i ograniczenia, jakie ma każde z tych rozwiązań.

Podłogówka czy grzejniki - możliwości i ograniczenia

Analizując grzejniki czy ogrzewanie podłogowe koniecznie trzeba przeanalizować aspekty praktyczne i istotne dla codziennego funkcjonowania.

Podłogówka to instalacja, która sprawdzi się przy niskotemperaturowych źródłach ciepła. Wszystko dlatego, że temperatura w wody w instalacji powinna być dość niska, stąd też określenie ogrzewania podłogowego jako ogrzewanie niskotemperaturowe. W praktyce często występuje w połączeniu z piecami gazowymi kondensacyjnymi czy pompą ciepła. Możliwe jest również zastosowanie kotłów na paliwo stałe, jednak wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnych zaworów mieszających. Podłogówka to dużo wyższe koszty instalacji, jednak znaczące oszczędności na etapie użytkowania. Lepiej sprawdzi się w budynkach o dobrej izolacji -  w tych, które są gorzej ocieplone, może nie być tak efektywna. Ponadto świetnie współpracuje z regulatorami i sterownikami programowalnymi, co pozwala wykorzystać fakt, że długo się rozgrzewa i długo się chłodzi. Jest świetnym wyborem do przestrzeni, w których spędza się dużo czasu, jak np. kuchnia czy salon. Istotną zaletą w dylemacie ogrzewanie podłogowe czy grzejniki jest kwestia wilgotności, która zdecydowanie lepiej wychodzi w przypadku podłogówki.

Jeśli chodzi o tradycyjne grzejniki, to ze względu na wysoką temperaturę wody grzewczej świetnie współpracuje z kotłami na paliwa stałe. Istotną rolę w tym systemie odgrywa łatwość montażu i przeprowadzanie ewentualnych napraw. Nie ma tu konieczności kucia posadzki, czy ingerencji w podłogę. W przypadku grzejników izolacja budynku nie jest tak istotna - dają wymierny efekt nawet w starszym budownictwie. Wilgotność powietrza we wnętrzach ogrzewanych konwekcyjnie może być obniżona - zwłaszcza przy ustawieniu wysokich temperatur można odczuć dolegliwości zdrowotne, tj. suchość oczu, czy bóle głowy. Ze względu na to, że szybko się nagrzewa i szybko stygnie, jest dobrym wyborem np. do sypialni.

Jakie ogrzewanie lepsze: podłogowe czy grzejniki?

Podsumowując, jakie ogrzewanie lepsze: podłogowe, czy grzejnikowe? Jeśli jesteś na etapie budowy i masz wpływ na poziom izolacji budynku, to warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Mimo wyższych kosztów instalacji podejmując decyzję odpowiednio wcześnie, możesz zyskać nie tylko niższe koszty ogrzewania, lecz także swobodę aranżacji oraz nowoczesny system, który w przyszłości możesz połączyć z energooszczędnymi źródłami energii.

Montaż grzejników to opcja, na którą warto postawić, gdy przeprowadzasz remont i chcesz uniknąć kucia posadzki. Mimo nieco wyższych kosztów eksploatacji wydatki na taką inwestycję w tej sytuacji mogłyby okazać się niewarte zachodu.

Co jest tańsze: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Mając na uwadze koszty początkowe samej instalacji, zdecydowanym faworytem jest tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. To niższe koszty infrastruktury, łatwiejszy i praktycznie bezproblemowy montaż. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba pogodzić się z większą inwestycją kapitału oraz w zdecydowanej większości przypadków trzeba będzie skorzystać z pomocy fachowca. W kwestiach eksploatacyjnych analizując ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, co tańsze - lepiej wypada podłogówka.

Lepiej zatem wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a Twoim zadaniem jest przeanalizowanie swojej sytuacji i wybór najlepszego rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. W dużym uproszczeniu można jednak stwierdzić, że jeśli jesteś na etapie budowy, w którym nie byłoby dużym problemem zainstalowanie podłogówki, to warto na to postawić. Jest to instalacja przyszłościowa i mimo większego nakładu może szybko się zwrócić. Jeśli jednak stawiasz na szybki remont, to grzejniki mogą być lepszą opcją.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 532 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Szybko otrzymałam zamówiony produkt.
2024-05-12
Wszystko zgodnie z opisem. Polecam.
pixel