📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie gazowe do garażu

2023-11-20
Ogrzewanie gazowe do garażu

Ciepło i komfort termiczny są bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z miejsc, które w domach są często zaniedbane w tym zakresie, jest garaż. A przecież to miejsce służy nie tylko do parkowania samochodu, lecz także przechowywania wielu rzeczy, czy oddawania się ulubionemu hobby, jakim może być majsterkowanie. Czy ogrzewanie gazowe garażu to dobry pomysł? Nie ulega wątpliwości, że dziś jest to jeden z najtańszych i stosunkowo ekologicznych systemów grzewczych instalowanych w wielu domach. Czy warto wybrać ten sposób na zapewnienie sobie komfortu cieplnego? O czym pamiętać decydując się na ogrzewanie gazowe do garażu? Jakie są inne opcje na przyjazną temperaturę w tej przestrzeni? Odpowiadamy!

Kiedy i czym warto ogrzać garaż?

Na pytanie, kiedy ogrzewanie garażu gazem jest dobrym pomysłem, trzeba sobie odpowiedzieć: w zależności od własnych potrzeb. Jeśli jest to przestrzeń, w której rzeczywiście tylko parkujesz auto i raczej nie spędzasz tam więcej niż kilka chwil każdego dnia, to można się zastanowić nad sensem takiej inwestycji.

Ogrzewanie do garażu będzie jednak uzasadnione, gdy zamierzasz w nim przechowywać przedmioty, które są wrażliwe na niskie temperatury. Jest to szczególnie ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz może spaść poniżej zera. Jeśli w garażu przechowujesz na przykład farby, kleje czy inne chemikalia, to ich właściwości mogą ulec pogorszeniu w wyniku niskiej temperatury.

Piece do ogrzewania garażu mogą również być konieczne, jeśli zamierzasz w nim pracować i spędzać w nim dużo czasu. Oddawanie się ulubionemu hobby, majsterkowaniu i innym czynnościom w chłodzie to nic przyjemnego.

Ogrzewanie do garażu może być również istotne w przypadku przechowywania pojazdów, zwłaszcza motocykli lub skuterów. Niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na kondycję silnika i innych jego elementów, a ogrzewanie pozwoli uniknąć ewentualnych szkód związanych z zimnem.

Czym ogrzać garaż? Istnieje wiele sposobów w zależności od potrzeb, specyfiki budynku i możliwości finansowych. Warto jednak najpierw upewnić się, czy ta przestrzeń ma dobrą izolację, by uniknąć niepotrzebnych strat ciepła.

Ogrzewanie gazowe do garażu - co warto wiedzieć?

Grzejniki do garażu to marzenie niejednego majsterkowicza. Kiedy w warsztacie można je zamontować? Jeśli mają stanowić część infrastruktury grzewczej, która jest zainstalowana w domu, to w zdecydowanej większości przypadków nie ma przeszkód, by przedłużyć instalację o kolejne pomieszczenie.

Taki pomysł na to, czym ogrzać garaż wydaje się być uzasadniony, zwłaszcza jeśli spędzasz tam sporo czasu. Jak się do tego zabrać? Piec gazowy do ogrzewania garażu zamontowany w innym miejscu domu, np. wiatrołapie, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym skutecznie ogrzewa cały dom. Istotne jest tu nie tylko samo urządzenie, lecz dobrze rozprowadzona instalacja. Jeśli chcesz zamontować grzejniki do garażu, upewnij się, jak są w Twoim domu prowadzone rury. Trzeba przeanalizować, czy w ogóle jest to możliwe. Inną kwestią dla osiągnięcia pożądanej temperatury w garażu jest też moc pieca. Jeśli ta będzie zbyt mała, to nawet najlepiej poprowadzona instalacja nie zapewni skutecznego ogrzewania garażowego.

Wyspecjalizowany gazownik może pomóc Ci przeanalizować sytuację i poprowadzić grzejniki do ocieplenia garażu. Warto pamiętać, że instalacja gazowa to nie żarty i takie prace zarówno w garażu, jak i w domu, trzeba przeprowadzać we współpracy z fachowcem.

A czy można zamontować osobny piec gazowy do garażu?

Piec gazowy do garażu - o czym pamiętać?

Chcąc zamontować centralne ogrzewanie w garażu, trzeba się pochylić nad kwestią prawa budowlanego. Paragraf 281 stanowi, że instalowanie w garażu (...) urządzeń i przewodów gazowych, z zastrzeżeniem par. 164 ust. 6 (...) jest zabronione. W związku z tym, mimo że nowoczesne kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania mają osobny przewód, który doprowadza do niego powietrze z zewnątrz, takie miejsce montażu kotła może napotkać na opór ze strony kominiarzy, instalatorów, a nawet inspektorów nadzoru budowlanego. Dlatego też piec gazowy do garażu może nie zdać egzaminu.

Dobrym pomysłem jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, np. kotłowni. Warto tu też pamiętać, że jeśli kocioł ma moc poniżej 30kW, to nie ma takiej potrzeby. Może być on zamontowany w łazience, toalecie czy w korytarzu. Ważne, żeby nie była to przestrzeń, w której stale przebywają ludzie.

Inną przeszkodą dla zamontowania pieca gazowego do garażu może być kwestia temperatury, która nie może być ujemna. Dziś garaże lub warsztaty często stanowią bryłę budynku, która jest dodatkowo ocieplona styropianem. W praktyce to sprawia, że temperatury praktycznie nie spadają tam poniżej zera. Może być jednak dużo chłodniej niż w reszcie domu. Jeśli jednak istnieje najmniejsze nawet ryzyko, że wystąpią temperatury ujemne, to nie warto stawiać na odrębne ogrzewanie gazowe garażu. Taka decyzja rodzi ryzyko uszkodzenia urządzenia, przewodów oraz pomp instalacji, które rozprowadzają ciepło po określonej przestrzeni.

Alternatywne sposoby na skuteczne ogrzewanie do garażu

Jeśli w swoim warsztacie nie spędzasz zbyt dużo czasu, ale chcesz postawić na ogrzewanie do garażu, to opcja gazowa może nie być najlepszą opcją. W takim wypadku warto postawić na doraźne sposoby grzania, które będą uruchamiane niezależnie od działania instalacji w domu.

Ta sama kwestia dotyczy centralnego ogrzewania w garażu wolnostojącym, który stanowi osobny budynek.

Jakie opcje sprawdzą się w takim wypadku? Możesz rozważyć m.in.:

  • nagrzewnice - w zależności od powierzchni w m2, która ma być ogrzana, możesz postawić na warianty z termostatem. Dobrze sprawdza się w dużych pomieszczeniach,
  • klimatyzację - do jej uruchomienia potrzebny jest prąd i nic więcej. To dobry pomysł z tego względu, że latem możesz zadbać o ochłodzenie i przyjemną wentylację tej przestrzeni,
  • inne piecyki olejowe czy nagrzewnice elektryczne.

Przede wszystkim wybierając ogrzewanie do garażu, zwróć uwagę na swoje potrzeby i przeznaczenie, jakie ma to pomieszczenie. Trzeba tu być ostrożnym, gdyż w zależności od różnych przesłanek możliwości zainstalowania konkretnych systemów grzewczych mogą być ograniczone. Problemem może być m.in. wilgoć, powstające w procesie spalania spaliny, oraz przechowywanie takich elementów jak paliwo czy butle z gazem. Tę kwestię warto zawsze omówić ze specjalistą, by dobrać nie tylko tanie i skuteczne ogrzewanie do garażu, lecz przede wszystkim bezpieczne.
 

Czym ogrzać garaż najtaniej? 

Zastanawiasz się, czym najtaniej ogrzać garaż? Niestety odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Bardzo dużo zależy od takich czynników, jak:

  • parametry termiczne budynku, które powodują utratę ciepła w pomieszczeniu,
  • przewidziany budżet,
  • docelowe przeznaczenie pomieszczenia,
  • dotychczasowy sposób na ogrzewanie domu.

Jeśli bardzo chcesz postawić na ogrzewanie gazowe do garażu, to kwestia zamontowania osobnego pieca może być problematyczna. Szansą natomiast może być przedłużenie instalacji, jeśli taki system grzewczy jest zastosowany w Twoim domu.

Możesz rozważyć także przenośne sposoby na dogrzewanie, co w przypadku garażu może zdać egzamin, ale w krótkim terminie. Farelki czy inne grzejniki elektryczne są zasilane prądem i mogą nagrzać pomieszczenie, jednak rachunki za energię mogą nadwyrężyć domowy budżet.

Nie zapomnij także o tym, by nie dopuścić do uciekania ciepłego powietrza przez słabo wyizolowane okna, drzwi czy ściany. Wówczas nawet tanie ogrzewanie garażu będzie drogie, ze względu na swoją efektywność.

Jeśli ostatecznie padnie na ogrzewanie gazowe do garażu, to ważne jest również regularne sprawdzanie i konserwacja pieca. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest on sprawny i działa zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Jak widzisz ogrzewanie do garażu to nie taka prosta kwestia. Najlepszą opcją będzie konsultacja ze specjalistą, który podpowie, co skutecznie ogrzewa pomieszczenie typu garaż, jak zadbać o odpowiednią wentylację i przybliży koszty zakupu urządzenia czy instalacji. Ostatecznie wybór odpowiedź na pytanie, czym najtaniej ogrzać garaż zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, ale warto pamiętać, że tani nie zawsze oznacza skuteczny.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super, polecam, szybka wysyłka, towar zgodny z opisem
2024-05-19
Szybko, sprawnie, żadnych problemów. Polecam :).
pixel