📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montujemy stelaż podtynkowy

2022-04-14
Montujemy stelaż podtynkowy

Podczas aranżowania łazienki, każdy chce, żeby było ładnie i funkcjonalnie. Z tego powodu coraz większym uznaniem cieszy się stelaż podtynkowy. Taki system jest bardzo korzystnym rozwiązaniem – może być mocowany w prawie każdej łazience, a sam montaż jest na tyle prosty, że wiele osób ze smykałką do wykonywania podstawowych prac remontowych decyduje się na samodzielną realizację.


Z artykułu dowiesz się:

    1. Dlaczego stelaż podtynkowy to dobre rozwiązanie
    2. Co jest potrzebne do zamontowania stelażu podtynkowego
    3. Jak zamontować stelaż podtynkowy
    4. Czy da się samodzielnie zamontować stelaż podtynkowy

 

Dlaczego stelaż podtynkowy to dobre rozwiązanie? 



Dzięki zamontowaniu toalety z wykorzystywaniem stelażu podtynkowego cała niezbędna armatura jest ukryta w ścianie, a co za tym idzie, przestrzeń zyskuje estetyczny wygląd. Takie rozwiązanie ułatwia też utrzymanie czystości w łazience, bo w zakamarkach rur często zbiera się kurz, a w tym wypadku „na zewnątrz” pozostaje wyłącznie misa WC, umywalka, bidet czy pisuar (stelaż może być stosowany do każdego z tych urządzeń), a także spłuczka.

Dobrze wykonana konstrukcja sprawi też, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne, a fragment zabudowanej ściany da się wykorzystać, np. uskok jest jak dodatkowa półka. To świetna opcja dla małych łazienek oraz tych w stylu minimalistycznym czy industrialnym.

Co jest potrzebne do zamontowania stelażu podtynkowego?

Najważniejszym elementem jest sam stelaż i urządzenia sanitarne. Warto zainwestować środki w produkty wysokiej jakości, bo taka instalacja powinna działać wiele lat. Na rynku dostępnych jest wiele opcji – od pojedynczych elementów do gotowych zestawów. Wybór jest uzależniony m.in. od rodzaju ściany, w której będzie montowany – murowanej (zabudowa ciężka/mokra) kartonowo-gipsowej lub szkieletowej (zabudowa lekka/sucha).

Niezbędne jest zorganizowanie narzędzi i materiałów potrzebnych do tego typu prac. Wśród nich warto wymienić:

  • materiał potrzebny do obudowy (np. wodoodporna płyta kartonowo-gipsowa czy bloczki styropianowe),
  • kołki rozporowe i śruby do przytwierdzenia stelażu do ściany,
  • wężyki, zawory, uszczelki i obejmy (najczęściej są załączone do zakupionego zestawu),
  • poziomica i miara,
  • wiertarka,
  • podstawowe narzędzia, jak młotek.

Jak zamontować stelaż podtynkowy? 



Zanim dojdzie do montażu, konieczne jest upewnienie się, że zestaw zmieści się w wyznaczonym miejscu (pomiary muszą być bardzo dokładne), a następnie sprawdzenie, czy zakupiony komplet zawiera wszystkie niezbędne elementy i nie jest uszkodzony. Konstrukcja musi być przytwierdzona do ściany, tam, gdzie znajduje się rura odpływowa, żeby całość podłączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej.

  • Należy zacząć od zaplanowania instalacji i wymierzenia dokładnie ściany. Wszystkie istotne punkty, jak miejsce wiercenia czy wysokość warto zaznaczyć markerem lub ołówkiem na powierzchni, żeby w trakcie pracy mieć pewność, że całość mocowana jest równo i w odpowiednim miejscu
  • Najlepiej jeśli miska umieszczona jest 40 cm nad podłogą (ważne – jeżeli łazienka jest w remoncie i nie ma jeszcze m.in. położonych płytek podłogowych, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe kilka cm wysokości).
  • Stelaże podtynkowe są wyposażone w tzw. uchwyty montażowe, które wyznaczają miejsce wiercenia i mocowania. Na wszystkich etapach realizacji należy korzystać z poziomicy, żeby mieć pewność, że wszystko będzie prosto zamocowane.
  • Montaż zaczyna się od zrobienia dziur w ścianie i ulokowania niezbędnych kołków i śrub. Po przytwierdzeniu do ściany stelaża warto upewnić się, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo dokręcone, a następnie przejść do instalowania przyłącza wody do zbiornika.
  • Dla ułatwienia prac część elementów takich jak wężyk i zawór kątowy da się połączyć wcześniej i umieścić w zbiorniku gotowe już fragmenty.
  • Kiedy już wszystkie komponenty są na swoich miejscach czas na pierwszy test – trzeba włączyć wodę i sprawdzić, czy przepływ jest prawidłowy. Instalacja wymaga też wstępnego przepłukania. Kiedy wszystko działa, pozostaje przejść do montowania zaworu spustowego, który wcześniej powinien zostać wyregulowany (w większości dostępnych na rynku modeli można ustawić ilość podawanej wody).
  • Po przytwierdzeniu stelażu do ściany, zamontowaniu spłuczki i sprawdzeniu, że cała instalacja działa, można przejść wykonanie zabudowy pasującej do aranżacji. Najlepiej jako baza sprawdzi się płyta kartonowo-gipsowa, którą dodatkowo można zabezpieczyć wełną mineralną, taśmami uszczelniającymi czy izolacyjnymi, co odpowiednio zamortyzuje różnego rodzaju drgania, wyciszy przepływ wody i zwiększy komfort. Planując zabudowę, warto pamiętać o zostawieniu dojścia do wodomierza czy zaworu.
  • Ostatnim etapem jest zamocowanie misy WC lub innego urządzenia sanitarnego i podłączenie przy pomocy załączonego do zestawu kolanka oraz spłuczki.

Samodzielny montaż stelażu podtynkowego? Da się zrobić!



Chociaż samodzielne montowanie stelażu podtynkowego może wydawać się trudne z uwagi na konieczność wykonania prac instalacyjno-budowlanych, to tak naprawdę z łatwością da się zamocować konstrukcję samodzielnie. Wystarczy mieć w zanadrzu podstawowe narzędzia, zapoznać się z załączonymi instrukcjami, wykonać dokładne pomiary i działać. W wypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy sprawnie i pewnie zamontują urządzenia sanitarne zgodnie z oczekiwania klienta.


Zainteresowany armatura łazienkową od najlepszych producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na lazienkionline.pl

Oferta asortymentu łazienkowego na lazienkionline.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 490 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Wszystko ok jestem zadowolona
2024-04-22
Wszystko sprawnie tak jak zamawiałam Dziekuje
pixel