📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie ogrzewanie do łazienki? - przegląd dostępnych rozwiązań

2024-02-02
Jakie ogrzewanie do łazienki? - przegląd dostępnych rozwiązań

Jak ogrzać łazienkę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Komfort termiczny w tej przestrzeni jest bardzo istotny i należy o niego zadbać. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele - ogrzewanie wodne, podłogowe, elektryczne, system mieszany. Wszystko zależy od parametrów łazienki oraz tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Każdy ma bowiem inne wymagania w zakresie preferowanej temperatury. Zimna łazienka może jednak skutkować szeregiem problemów, związanych nie tylko z komfortem cieplnym. A zatem jaki sposób ogrzewania jest najlepszy? Czym ogrzać łazienkę? Odpowiadamy!

Jak ogrzać łazienkę i dlaczego warto zadbać o ciepło w tym pomieszczeniu?

Ogrzewanie łazienki to istotna kwestia z punktu widzenia zdrowia, komfortu, a także ze względów technicznych. Grzejniki łazienkowe bądź inne sposoby na ogrzanie tego pomieszczenia są ważne ze względu na:

 • samopoczucie podczas kąpieli czy prysznica - wieczorne rytuały pielęgnacyjne to dla wielu osób sposób na relaks. Kąpiel w zimnej łazience to jednak nic przyjemnego,
 • ryzyko infekcji - niedogrzana łazienka sprawia, że łatwo możesz narazić się na przeziębienie,
 • wystąpienie grzybu i pleśni - zbyt niska temperatura sprawia, że powietrze nie jest w stanie pochłaniać wilgoci i powstają korzystne warunki dla rozwoju pleśni,
 • łatwy sposób na wysuszenie ręczników - grzejniki drabinkowe powszechnie stosowane w łazienkach służą nie tylko ogrzewaniu, lecz także skutecznie suszą ręczniki. W zimnej łazience może być trudniej o ich wysuszenie.

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie łazienki, zwłaszcza w sezonie grzewczym jest kluczowe. Nie warto zaniedbywać tego tematu, by nie ryzykować niedogrzania tej przestrzeni. Może to skutkować wystąpieniem pleśni, której potem trudno się pozbyć, problemami zdrowotnymi oraz dyskomfortem.

Jak ogrzać zimną łazienkę? Co będzie lepsze: ogrzewanie podłogowe, wodne, a może grzejniki do łazienki? Poznaj najpopularniejsze rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe łazienki - idealny rozkład temperatury

Ogrzewanie podłogowe to świetna opcja zarówno w małej łazience, jak i dużej. Rury zasilane wodą znajdujące się w posadzce są skutecznym systemem, który zapewnia komfort cieplny.

Ogromną zaletą tego sposobu ogrzewania łazienki jest to, że następuje w sposób zbliżony do naturalnego rozkładu temperatury w ciele człowieka. Najcieplej jest bowiem blisko stóp, a najchłodniej w okolicy głowy.

Ogrzewanie podłogowe wodne w małej łazience to rozwiązanie niskotemperaturowe - co nie oznacza, że jest zimno. Charakteryzuje się ono tym, że do skutecznego ogrzania pomieszczenia wystarczy temperatura wody w obiegu w granicach 30 stopni Celsjusza. To z kolei sprawia, że to rozwiązanie jest ekonomiczne i oszczędne.

W przypadku ogrzewania podłogowego w małej łazience dużym atutem jest brak grzejników, co zdecydowanie ułatwia aranżację na ograniczonym metrażu. Z drugiej strony grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, lecz także organizacyjną, będąc swoistym wieszakiem i suszarką na ręczniki czy szlafrok.

Ogrzewanie podłogowe łazienki to jednak spora inwestycja. Koszt instalacji jest bowiem dość wysoki, a w przypadku remontu będzie konieczność skucia posadzki. Dlatego często stawia się na nie w nowym budownictwie.

W generalnym rozrachunku ogrzewanie podłogowe zarówno w małej, jak i dużej łazience jest bardzo dobrą opcją. Użytkownicy chwalą sobie nie tylko efektywność, lecz także ciepłe płytki, po których z przyjemnością można chodzić na boso.Ogrzewanie wodne - tradycyjna instalacja z grzejnikami łazienkowymi

Drugim najpopularniejszym sposobem jest wodne ogrzewanie do łazienki. Wymaga zainstalowania grzejników, przez które przepływa gorąca woda. Ta z kolei rozgrzewa płytę grzewczą i emituje ciepło. Tak jak podłogówka jest powszechna w nowym budownictwie, tak grzejniki znajdują się w wybudowanych już domach, blokach czy kamienicach.

Grzejniki łazienkowe mogą współpracować z centralnym ogrzewaniem lub mieć własne źródło energii, np. kocioł gazowy czy na paliwo stałe. Jest to rozwiązanie skuteczne, efektywne i bardzo powszechne.

Dużym atutem jest to, że można wybrać model spośród naprawdę wielu propozycji. Wyróżnia się tu m.in.:

Warianty dekoracyjne mogą stanowić niebanalną ozdobę łazienki. Ponadto niektóre warianty są dodatkowo wyposażone w grzałkę elektryczną, która pozwala dogrzewać łazienkę poza sezonem grzewczym, w zimne letnie dni.

Poziome profile drabinkowych grzejników do łazienki są także bardzo funkcjonalne i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich swojej łazienki. Z reguły wykorzystuje się je na ogrzanie, a także powieszenie ręcznika, czy szlafroka. Z reguły zamontowane są w pobliżu wanny czy prysznica, żeby od razu po kąpieli sięgnąć po ciepły, suchy ręcznik.

Ogrzewanie elektryczne do łazienki - komfort termiczny przez cały rok

Ogrzewanie elektryczne do łazienki to bardzo ciekawa i dość elastyczna opcja, która ma dużo zalet. Przede wszystkim są to:

 • szybkość nagrzewania - wystarczy uruchomić grzejnik elektryczny, a przyjemne ciepło zacznie się rozprzestrzeniać praktycznie od razu po uruchomieniu,
 • kontrola temperatury w łazience - wbudowane termostaty w większości modeli ułatwiają dostosowanie ciepła w pomieszczeniu do swoich preferencji,
 • mała inwazyjność - grzejnik elektryczny wyposażony w grzałkę to jedyne czego potrzebujesz. Nie ma konieczności montowania kotła czy kucia posadzki, by poprowadzić rury ogrzewania podłogowego.
 • małe ryzyko awarii - ogrzewanie elektryczne do łazienki nie generuje ryzyka przecieku czy uszkodzeń rur, przez co jest praktycznie niezawodne.

Grzejniki elektryczne mogą skutecznie ogrzewać pomieszczenie takie jak łazienka, jednak mogą nie być tak efektywne, gdy w grę wchodzi ogrzewanie całego domu. Ponadto elektryczne grzejniki łazienkowe mogą rodzić wyższe rachunki za prąd.

Mimo kilku wad to ciekawe rozwiązanie. Niemniej jednak są bardzo komfortowym sposobem na ogrzewanie łazienki. By je zainstalować, wystarczy wezwać fachowca, a nawet zrobić to samodzielnie - i nie jest tu konieczny remont łazienki. Dobierając odpowiednią moc grzewczą, postawisz na dodatkowe i efektywne ogrzewanie ścienne, które jest bardzo elastyczne w użytkowaniu. Przy ich wykorzystaniu zimna łazienka odejdzie w zapomnienie.Grzejniki i podłogówka - czy taki system grzewczy zda egzamin?

System mieszany stanowi połączenie różnych metod ogrzewania w łazience. Wbrew pozorom takie połączenie jest stosowane bardzo często. Najpowszechniejszą opcją jest połączenie podłogówki z grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe wodne w małej łazience może być wystarczające, jednak w dużej już niekoniecznie. W takim przypadku dobrą opcją może być zamontowanie dodatkowego grzejnika drabinki. W dużym pomieszczeniu nie zaburzy możliwości aranżacji, a oprócz dodatkowego ogrzewania zyskasz także miejsce na wysuszenie czy ogrzanie ręczników.

Inną opcją jest mix ogrzewania elektrycznego i wodnego. Może występować na dwa sposoby, tj.:

 • podłogówka i grzejnik elektryczny - daje dużą elastyczność w regulacji temperatury. Ogrzewanie podłogowe do łazienki będzie utrzymywać przyjemną temperaturę, a w razie potrzeby wystarczy załączyć grzejnik łazienkowy elektryczny, by szybko dogrzać przestrzeń.
 • grzejnik drabinkowy z dodatkową grzałką elektryczną - w sezonie grzewczym, woda w instalacji ogrzewa powietrze, z kolei poza sezonem w chłodne dni, lub w razie potrzeby wysuszenia ręcznika wystarczy kilka chwil, by podnieść temperaturę. To bardzo elastyczny sposób na ogrzewanie łazienkowe i coraz więcej osób stawia na te nowoczesne grzejniki.

Połączenie różnych form ogrzewania jest bardzo dobrą opcją w domach i mieszkaniach, zarówno w instalacji centralnego ogrzewania, jak i przy kotłach.

Ogrzewanie łazienki - grzejnik elektryczny, drabinkowy czy podłogówka?

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie wskazać, jaka opcja jest najlepsza. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jaka jest Twoja sytuacja. Na decyzje wpłyną takie czynniki jak:

 • pożądane warunki termiczne,
 • potrzeba elastyczności,
 • konieczność szybkiego nagrzania,
 • metraż łazienki,
 • fakt czy remontujesz łazienkę, czy dopiero jesteś na etapie budowy,
 • oczekiwana wysokość rachunków,
 • system ogrzewania zainstalowany w całym domu.

Osoby, które dążą do tego, by ich dom był energooszczędny i pasywny, powinny zdecydować się na ogrzewanie podłogowe i/lub ogrzewanie elektryczne do łazienki. Jeśli zdecydują się na montaż pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej całość będzie generowała naprawdę niskie koszty eksploatacyjne.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to w Twojej łazience możesz postawić na standardowe grzejniki łazienkowe. To powszechne i praktycznie rozwiązanie, które można zauważyć w większości domów. Nowoczesne grzejniki do łazienki są nie tylko efektywne, lecz także bardzo estetyczne, wręcz dekoracyjne stanowiąc niebanalny element łączący funkcjonalność z ozdobą.

Jeśli masz wątpliwości, czy postawić na standardowy grzejnik w łazience, podłogówkę, czy przyjąć różne formy ogrzewania łazienkowego, skonsultuj temat z fachowcem. Dzięki temu unikniesz nietrafionej decyzji i dodatkowych kosztów. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa terminowa. Polecam ten sklep!
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel