📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego ?

2023-10-18
Jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego ?

Czy piec gazowy i ogrzewanie podłogowe to dobra kombinacja? Popularna podłogówka gości w coraz większej ilości domów i mieszkań. Nic dziwnego - to bardzo efektywny sposób ogrzewania, który świetnie współgra z naturalnymi potrzebami ludzi w zakresie komfortu cieplnego. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że niezwykle istotną, wręcz fundamentalną rolę w jego wydajności i efektywności odgrywa piec do ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo ważny wybór, który będzie warunkował ekonomiczną opłacalność tego rozwiązania. Dziś w wielu budynkach znajduje się gazowy system grzewczy. Czy zda egzamin w połączeniu z podłogówką? Jakie są wady i zalety, gdy decydujesz się na ogrzewanie podłogowe z pieca gazowego? Odpowiadamy!

Ogrzewanie podłogowe - efektywny sposób na idealne ciepło w Twoim domu

Nie bez powodu coraz więcej osób zastanawia się jaki piec do ogrzewania podłogowego i wody wybrać. To zestawienie jest bowiem bardzo popularnym wyborem nie tylko wśród prywatnych inwestorów, lecz także deweloperów. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze ogrzewanie podłogowe jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy grzewcze, gdyż wymaga niższych temperatur wody. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Po drugie piec gazowy i ogrzewanie podłogowe jest dyskretnym rozwiązaniem. Sam kocioł jest niewielki, a cała instalacja jest zupełnie niewidoczna. Nie ma konieczności instalowania kaloryferów czy innych urządzeń grzewczych na ścianach. To sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej estetyczne i można je umeblować według własnych upodobań. 

Po trzecie podłogówka sprzyja pozostawania w dobrym zdrowiu. Nie powoduje uczucia przegrzania, które w wielu przypadkach jest odpowiedzialne za zimowe przeziębienia. Rozkład temperatury, jaki występuje przy piecu gazowym i ogrzewaniu podłogowym sprzyja naturalnemu rozkładowi temperatury dla człowieka, gdyż ciepło zostaje przy podłożu, a w pobliżu głowy jest chłodniejsze. Ponadto nie powoduje problemów z krążeniem oraz jest przyjazne alergikom.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem, w szczególności wśród osób, które kupują nieruchomość na rynku pierwotnym.

Jak działa ogrzewanie podłogowe? Jest to system, w którym ciepło jest generowane przez podgrzaną wodę przepływającą przez instalację złożoną rur lub kabli znajdujących się pod podłogą. Cała sieć najczęściej jest pod betonową posadzką i umieszczona jest tam na pierwszym etapie budowy.

Jaką rolę odgrywa piec gazowy do ogrzewania podłogowego? Rozgrzana przy pomocy kotła woda jest pompowana przez rurki, a ciepło przenika przez podłogę do pomieszczenia.

Jest to popularna metoda ogrzewania, która zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Podłoga jest nośnikiem ciepła, które równomiernie rozchodzi się w całym pomieszczeniu, tworząc warunki optymalne do zamieszkania.

Jest to również efektywny system grzewczy, ponieważ ciepło unoszące się z podłogi jest lepiej rozprowadzane niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Podłogowe ogrzewanie jest stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach komercyjnych.

Ogrzewanie podłogowe z pieca gazowego i innych niskotemperaturowych źródeł jest skuteczne, ponieważ ciepło rozprzestrzenia się równomiernie po całym pomieszczeniu, zapewniając komfortowe warunki i eliminując zimne obszary.


Kocioł gazowy do podłogówki - na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się, czy piec gazowy do podłogówki jest dobrym pomysłem, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. To, co najważniejsze, to fakt, że w ogrzewaniu podłogowym funkcję grzejnika pełni cała podłoga, w związku z czym temperatura tej powierzchni nie powinna przekraczać pewnej wartości.

55 stopni Celsjusza jest najczęściej rekomendowanym limitem temperatury wody w instalacji. Nie ma tu znaczenia źródło energii, w związku z czym trzeba o tym pamiętać także wtedy, gdy wybierzesz piec gazowy do ogrzewania podłogowego. Przy temperaturze wody w instalacji w okolicach 50 stopni Celsjusza, podłoga będzie miała ok. 30 stopni Celsjusza. To bardzo duża wartość, która może powodować negatywne konsekwencje, takie jak:

 • niekomfortowe odczuwanie ciepła przez użytkowników,
 • dolegliwości zdrowotne, takie jak suchość oczu, obrzęk nóg, ból głowy,
 • negatywny wpływ na materiały wykorzystane do wykonania podłogi i możliwość jej uszkodzenia.

Nieco wyższa temperatura zalecana jest jedynie w łazience, niemniej jednak nadal temperatura wody w instalacji nadal nie powinna przekraczać wspomnianych 55 stopni Celsjusza. Kocioł gazowy do podłogówki jest dobrym rozwiązaniem, bo umożliwia łatwe ustawienie temperatury wody w instalacji.

Nie należy jednak zapominać o regularnym monitorowaniu temperatury podłogi i utrzymywaniu wody w instalacji w zalecanym przedziale niskich temperatur.

Jakie źródło ciepła najlepiej pasuje do ogrzewania podłogowego?

Mając na uwadze powyższe aspekty, do ogrzewania podłogowego świetnie sprawdzi się piec, który nie dopuści do przegrzania się instalacji. Naturalnym wyborem są niskotemperaturowe piece do podłogówki, w tym:

Kondensacyjny piec gazowy do ogrzewania podłogowego jest bardzo powszechnym i efektywnym rozwiązaniem, które swoją skuteczność potwierdziło już w tysiącach domów. Nie ma tu możliwości przegrzania instalacji, ponieważ po przekroczeniu temperatury 57 stopni Celsjusza nie zachodzi proces kondensacji. Dlatego osoby, które wybrały kotły gazowe do ogrzewania podłogowego i chcą mieć efektywny system grzewczy, muszą zadbać o odpowiednie ustawienie temperatury na piecu.

Dużo rzadziej stosuje się kotły elektryczne, a ciekawą alternatywą mogą być jeszcze pompy ciepła. Jest to efektywne rozwiązanie, choć wymagające sporej inwestycji, która dla wielu osób może być barierą nie do przeskoczenia.

Piec na paliwo stałe też jest opcją, jednak może wymagać montowania rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego, która pozwoli na wymieszanie gorącej wody z instalacji z zimną.

Z kolei, jaki piec gazowy do ogrzewania podłogowego i wody wybrać? Dobrym pomysłem - w szczególności do małych domów będzie piec gazowy dwufunkcyjny do ogrzewania podłogowego. Ten kocioł kondensacyjny sprawdzi się zarówno do zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzu domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Stawiając na ogrzewanie podłogowe, piec dwufunkcyjny jest optymalnym wyborem do domów o niewielkim metrażu. Do tych większych warto rozważyć kotły jednofunkcyjne wyposażone w podgrzewacz wody.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego gazowego

Wiedząc już jaki kocioł do ogrzewania podłogowego wybrać, warto poznać najważniejsze aspekty, które mogą wpłynąć na decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe z pieca gazowego to takie zalety, jak:

 • przyjemne promieniowanie ciepła, które zapewnia wysoki komfort cieplny,
 • nowoczesny piec gazowy i ogrzewanie podłogowe to nowoczesne, elastyczne rozwiązanie, które dostosowuje moc do aktualnego zapotrzebowania,
 • sam piec gazowy zajmuje niewiele miejsca, a w połączeniu z podłogówką i brakiem grzejników zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne,
 • wysoka sprawność kotłów gazowych i niska emisyjność spalin,
 • brak zawirowań powietrza typowego dla grzejników, co zwiększa komfort alergików,
 • możliwość zaoszczędzenia nawet 40% środków przeznaczanych na ogrzewanie w porównaniu do starych kotłów.

Piec gazowy do ogrzewania podłogowego ma także swoje wady, wśród których wskazuje się:

 • stosunkowo wysokie koszty instalacji i jej montażu,
 • w przypadku starego budownictwa konieczność kompleksowego remontu,
 • uzależnienie od cen zagranicznych surowców i niepewność cen.

W ogólnym rozrachunku piec gazowy do domu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, które na wielu płaszczyznach przynosi wiele korzyści. Mimo że można wskazać na negatywne aspekty, to korzyści znacząco przeważają, by postawić na kocioł gazowy kondensacyjny do podłogówki.

Nowoczesny i wydajny sposób ogrzewania - piec gazowy i ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne i wydajne sposoby ogrzewania stały się priorytetem w dzisiejszych czasach. W dobie kryzysu klimatycznego z wielu stron podpowiada się najlepsze rozwiązania, w tym te dotyczące centralnego ogrzewania.

Jednym z takich rozwiązań jest piec gazowy i ogrzewanie podłogowe, który stał się popularnym wyborem w wielu domach. Wykorzystując kocioł gazowy do domu, masz pewność, że stawiasz na rozwiązania, które nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do redukcji emisji CO2.

Dodatkowo zalety ogrzewania podłogowego z pieca gazowego to także aspekty ekonomiczne. Cena gazu jest zwykle niższa niż paliwa stałe.

Kotły gazowe do ogrzewania podłogowego są nowoczesnym rozwiązaniem, które jest to nie tylko efektywne, ale również komfortowe i energooszczędne. Dzięki temu systemowi ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu, co eliminuje zimne miejsca i chłodne powietrze unoszące się na niższych poziomach.

Ogrzewanie podłogowe z pieca gazowego jest również bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych grzejników, ponieważ wymaga niższej temperatury wody, aby osiągnąć taki sam efekt. Dzięki temu zużywana jest mniejsza ilość energii, co prowadzi do niższych kosztów ogrzewania.

Piec gazowy do podłogówki stanowi kompletną instalację, która jest doskonałym przykładem nowoczesnego i wydajnego sposobu ogrzewania, który jest zarówno przyjazny dla środowiska, jak i ekonomiczny dla użytkowników. 

Niskoemisyjne źródła ciepła, takie jak piec gazowy i ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie polecane osobom, które chcą zadbać o środowisko i swój portfel.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Wszystko OK
2024-06-01
Jestem bardzo zadowolona.Dostawa szybka i sprawna.Polecam.5 gwiazdek
pixel