📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka temperatura w domu ogrzewanie gazowe ?

2023-10-17
Jaka temperatura w domu ogrzewanie gazowe ?

Sezon grzewczy za pasem, a to oznacza tylko jedno - czas zacząć poszukiwania najlepszego sposobu na ogrzanie domu. Mając ogrzewanie gazowe, jaka temperatura w domu i na piecu stanowi najważniejsze pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź. Dzięki niemu możesz w skali miesiąca zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, a w dalszej perspektywie setki, a nawet tysiące. To także analiza, która sprawi, że będziesz działać ekologicznie, nie marnując surowców naturalnych. Jaka temperatura w domu na ogrzewanie gazowe będzie komfortowa dla domowników? Czy rodzaj kotła gazowego kondensacyjnego ma znaczenie dla efektywności grzania? Przeczytaj nasz wpis i poznaj szczegóły.

Ogrzewanie gazowe - popularny wybór do domów i mieszkań

Ogrzewanie gazowe to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów i mieszkań w Polsce - zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Jest to nie tylko efektywny, ale również ekonomiczny wybór. Gaz ziemny jest stosunkowo tani w porównaniu do innych paliw, dlatego korzystanie z ogrzewania gazowego może przynieść oszczędności w kosztach grzania. Mimo że w ostatnim czasie ceny surowców poszły w górę, to nadal optymalna temperatura na kotle gazowym umożliwia tańsze ogrzewanie niż wciąż powszechny węgiel czy ekogroszek.

Co ważne, mając kocioł gazowy, jaka temperatura by Ci się nie wymarzyła - kilkoma kliknięciami dostosujesz ustawienia do swoich preferencji.  Ten sposób ogrzewania jest wygodny i łatwy w obsłudze. Wystarczy podłączyć dom do sieci gazowej i korzystać z odpowiedniego kotła, aby cieszyć się ciepłem w zimne dni.

Ogrzewanie gazowe jest również bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne piece na węgiel czy drewno. Spalanie gazu powoduje mniejszą ilość emisji zanieczyszczeń do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Dodatkowo, dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu, dostępne są coraz bardziej zaawansowane kotły i piece gazowe, które pozwalają jeszcze skuteczniej wykorzystać energię gazową. Popularność ogrzewania gazowego wynika zatem z niezaprzeczalnych zalet jego użytkowania. Pamiętając, że optymalne ustawienie temperatury pieca gazowego jest proste, warto je wybrać, jeśli chcesz łatwo kontrolować to, jak ciepło jest w Twoim domu.

Optymalna temperatura w pomieszczeniach - jak ciepło powinno być w domu?

Jaka powinna być temperatura w domu? To bardzo ważne pytanie, które trzeba sobie zadać, mając nie tylko piece gazowe, lecz każdy inny sposób ogrzewania w domu.

Mając piec gazowy, jaka temperatura da wystarczający komfort cieplny, stanowi najistotniejsze zagadnienie, które warto skonsultować z domownikami. Mroźna aura za oknem sprzyja przesadzaniu - jeśli będzie zbyt ciepło, we wnętrzu budynku będzie sucho, co będzie sprzyjać wysuszaniu śluzówki oka, zmęczeniu. Takie otoczenie sprzyja rozwojowi bakterii i zwiększa podatność na infekcje.

Jaka temperatura w domu zimą jest optymalna? Jest to uzależnione od pomieszczenia. Temperatura pokojowa może różnić się przede wszystkim za sprawą tego, co robisz w danym pokoju:

 • łazienka - tutaj warto zadbać, żeby było ciepło i ogrzać pomieszczenie do 22-24 stopni Celsjusza, by uniknąć przeziębienia po kąpieli,
 • kuchnia - przygotowując posiłki z reguły jest ciepło, w związku z czym wystarczy 18-20 stopni Celsjusza,
 • sypialnia - by zadbać o komfortowe warunki snu, które pozwolą na efektywny odpoczynek, zalecana temperatura to 19-20 stopni Celsjusza,
 • salon - podczas odpoczynku ciało może się ochłodzić, dlatego zadbaj o warunki termiczne w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

Wiedząc, jaka temperatura w domu jest idealna w zależności od konkretnego pomieszczenia, w kolejnym kroku warto zastanowić się, jak zadbać o efektywne ogrzewanie.

Jaka temperatura na piecu gazowym pozwoli na efektywne ogrzewanie?

W sezonie grzewczym, mając ogrzewanie gazowe i zastanawiając się, jaka temperatura w domu jest najlepsza, trzeba odnaleźć kompromis. I mowa tutaj nie tylko o dogadaniu się domowników, lecz także określenia priorytetów. Duża temperatura na piecu pozwala na szybsze i skuteczniejsze ogrzewanie pomieszczeń, ale z kolei zbyt wysoka może prowadzić do strat ciepła i zbędnego zużycia gazu. Zbyt niska temperatura natomiast może nie zapewnić wystarczającego ogrzewania i komfortu użytkownikom.

Optymalna temperatura w domu to oczywiście kwestia ustawień na piecu gazowym. Oprócz tego zależy od wielu czynników, w tym od:

 • izolacji budynku,
 • mocy kotła,
 • metrażu domu,
 • liczby ścian wewnętrznych,
 • systemu sterowników,
 • rodzaju grzejników,
 • nawyków domowników.

Szacuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni domu powinno przypadać około 0,8-1 kW mocy. Pamiętaj jednak, że każdy dodatkowy parametr, np. dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej, zmiana ustawień ogrzewania będzie miał na to wpływ. Kluczowy zatem przy osiąganiu optymalnej temperatury w domu jest dobór odpowiedniego pieca.

Jeśli ten krok masz już za sobą i zastanawiasz się, jaka temperatura na piecu gazowym powinna być ustawiona, żeby skutecznie dogrzać pomieszczenie, to mamy jasną odpowiedź. Najczęściej w przypadku pieców kondensacyjnych ustawia się  40-50 stopni Celsjusza. Czy w tym przypadku więcej znaczy lepiej? Niekoniecznie. Jeśli masz kocioł gazowy kondensacyjny, jaka temperatura nie przyniesie efektów - to pytanie, na które musisz znać odpowiedź. Ta z kolei jest zaskakująco prosta. Kondensacja gazu przestaje być możliwa po przekroczeniu 57 stopni Celsjusza.

Rodzaje kotłów gazowych, a optymalna temperatura w domu - jaki wpływ ma wybór pieca?

Czy odpowiedź na pytanie, jaka temperatura na piecu gazowym jest optymalna, jest uzależniona od rodzaju kotła? Każde urządzenie ma inną specyfikację, moc i charakterystykę pracy, dlatego trzeba mieć świadomość, że ustawienia mogą się różnić w zależności od preferowanej temperatury pokojowej.

Dwoma pojęciami, z którymi osoby wybierające piec bez wątpienia się spotkały, jest kocioł jednofunkcyjny i kocioł dwufunkcyjny. Czym się różnią te dwa urządzenia?

Tak naprawdę te rodzaje różnią się kwestią przygotowania wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny zasila tylko instalację centralnego ogrzewania, a dwufunkcyjny ma wbudowany podgrzewacz, który dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Co to oznacza w praktyce? Że warto pochylić się nad doborem mocy urządzenia. Jeśli postawić na ten pierwszy wariant, moc będzie kierowana tylko na ogrzewanie - bo taką funkcję pełni. Oczywiście można tu podłączyć podgrzewacz pojemnościowy, by mieć w domu kompletne rozwiązanie. Z kolei druga opcja musi mieć tyle mocy, by zapewnić optymalną temperaturę w domu oraz przygotować ciepłą wodę. 

Wybierając kocioł gazowy i zastanawiając się, jaka temperatura powinna być ustawiona, nie zapomnij, że oba powyższe rodzaje mogą występować jako piece gazowe kondensacyjne. W związku z tym nie przekraczaj temperatury 57 stopni Celsjusza.

Najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów. Szczegółowa analiza Twoich potrzeb pozwoli dobrać precyzyjne rozwiązanie, które sprawi, że w Twoim domu na ogrzewanie gazowe będzie taka temperatura, jakiej oczekujesz.Jak ogrzewać dom zimą, żeby było ciepło i ekonomicznie?

To, jaka temperatura będzie w Twoim domu zimą, zależy nie tylko od temperatury zewnętrznej. Sprawdź, o co jeszcze zadbać gdy masz już wybrany odpowiedni do swoich potrzeb kocioł kondensacyjny:

 • sterowanie systemem - automatycznie zaprogramowane ogrzewanie przy pomocy dedykowanych sterowników do kotłów znacząco ułatwi efektywne zarządzanie energią. Możliwości jest mnóstwo - można ustawić preferowaną temperaturę w zależności od pory dnia, dnia tygodnia czy godziny. Te urządzenia są z reguły dość proste w obsłudze. Instrukcja załączona do opakowania pomoże Ci ustawić sterownik, by oszczędnie dostosować temperaturę do Twoich potrzeb.
 • izolacja budynku - nawet najbardziej nowoczesne systemy grzewcze wybierane przy wsparciu ekspertów nie wystarczą, gdy budynek jest w kiepskim stanie. Stara elewacje, nieszczelny dach, pęknięcia w ścianach, niewyregulowane okna i drzwi. To wszystko sprawia, że wydajność systemu ogrzewania drastycznie spada i nie pomoże tu odpowiedź na pytanie, jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym. W takim wypadku trzeba postawić na pracę u podstaw i najlepiej zdecydować się na remont.
 • dobre nawyki - jeśli wiesz już jak należy ustawić piec, by w Twoim domu była optymalna temperatura, upewnij się, że nie popełniasz podstawowych błędów, które narażają Twój portfel na duże straty. Pamiętaj, że wietrzenie powinno być krótkie i intensywne. Uchylone okno przy jednoczesnym grzaniu może łatwo rozregulować piec i wywindować Twoje rachunki za ogrzewanie w górę. Upewnij się, że grzejniki nie są zasłonięte meblami, czy firankami. 

Powyższe wskazówki sprawią, że w Twoim domu będzie panowała taka temperatura pokojowa, jaką lubisz.

Przygotuj się na sezon grzewczy i zadbaj o to, by ustawić piec gazowy ekonomicznie i wydajnie

Nie ulega wątpliwości, że warto zadbać o to, by ustawić temperaturę na piecu gazowym w domu w sposób ekonomiczny i wydajny. Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą Ci w osiągnięciu tego celu. 

Przede wszystkim warto regularnie serwisować urządzenie, ponieważ to zapewni jego długotrwałą sprawność i minimalizuje koszty eksploatacji. Mając kocioł gazowy trzeba wiedzieć nie tylko, jaka temperatura jest efektywna, lecz także jak o niego dbać. Częste czyszczenie i kontrolowanie wszystkich podzespołów pieca gwarantuje skuteczne i bezpieczne działanie.

Kolejnym ważnym aspektem jest optymalne ustawienie kotła gazowego. Ustawiając temperaturę, pamiętaj, że wpływa to na zużycie gazu, ale również może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Dobrze jest ustawić prawidłowo te wartości i odnaleźć najlepszą temperaturę powietrza dla swojego samopoczucia.

Ważne jest również regularne sprawdzanie parametrów spalin. Jeśli zauważymy jakiekolwiek odchylenia, należy natychmiast zgłosić to fachowcom, aby rozwiązali problem.

Optymalne ustawienie temperatury pieca gazowego, jego konserwacja i regularne przeglądy to klucz do oszczędzania pieniędzy i zapewnienia sobie komfortu w okresie grzewczym.

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 340 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
wszystko ok
2024-02-22
Sprzęt czego na rozpakowanie przez fachowcow. Przebieg transakcji ok.
pixel