📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wysoko stelaż podtynkowy?

2024-04-19
Jak wysoko stelaż podtynkowy?

Kiedy planujesz remont łazienki lub budowę nowego domu, jednym z najważniejszych zagadnień jest wybór odpowiednich rozwiązań sanitarnych. Stelaż podtynkowy do WC to jedno z tych rozwiązań, które stają się coraz popularniejsze. Ale jedno z pytań, które często się pojawia to, na jakiej wysokości zamocować stelaż podtynkowy do WC? To zagadnienie omówimy w tym artykule.

Czym jest stelaż podtynkowy do WC?

Stelaż podtynkowy do WC to konstrukcja, która jest montowana w ścianie przed wykończeniem łazienki. Jest to swojego rodzaju "ukryta" rama, do której montuje się miskę ustępową oraz inne elementy WC. Dzięki temu, po zainstalowaniu płytek czy innych materiałów wykończeniowych, cała instalacja WC jest praktycznie niewidoczna, co nadaje łazience estetyczny wygląd.

Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?

Budowa stelaża podtynkowego jest dość prosta, a w jego skład wchodzi tak de facto kilka elementów, które decydują o stabilności konstrukcji i jej bezpieczeństwie. Dzięki tej kompleksowej konstrukcji stelaż podtynkowy umożliwia montaż elementów sanitarnych w sposób estetyczny i funkcjonalny, pozwalając na ukrycie instalacji za ścianą i oszczędność miejsca w łazience. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Rama stalowa

Stelaż podtynkowy składa się głównie z ramy wykonanej z wytrzymałej stali lub innego materiału o odpowiedniej wytrzymałości. Rama zapewnia stabilność i wsparcie dla instalowanych elementów sanitarnych.

Regulowane nóżki

Nóżki umożliwiają regulację wysokości stelaża, co pozwala na dopasowanie do różnych warunków podłoża oraz zapewnienie stabilności całej konstrukcji.

Spłuczka podtynkowa

Wewnątrz stelaża znajduje się element odpowiedzialny za spłukanie wody do miski ustępowej WC. Nowoczesne stelaże często posiadają systemy oszczędzania wody.

Regulacja głębokości

Niektóre stelaże mają możliwość regulacji głębokości, co umożliwia dostosowanie do różnych warunków montażowych oraz preferencji użytkowników.

Metalowa płyta montażowa

Element, do którego przymocowane są miski ustępowe, bidety lub umywalki. Montowana na ramie stelaża zapewnia solidne połączenie z elementami sanitarnymi.

Rurki i przewody

Stelaż zawiera rurki i przewody, które doprowadzają wodę do instalacji sanitarnych oraz odprowadzają ścieki.

Elementy mocujące

W komplecie ze stelażem dostarczane są elementy mocujące, takie jak śruby, kołki i wkręty, niezbędne do bezpiecznego zamocowania stelaża do ściany.

Jakie są zalety stosowania stelaża podtynkowego?

Estetyka

Montaż stelaża podtynkowego pozwala na ukrycie wszystkich instalacji, co sprawia, że łazienka wygląda schludniej i bardziej elegancko. Eliminuje widoczne elementy sanitariatu, nadając wnętrzu minimalistyczny i nowoczesny wygląd.

Oszczędność miejsca

Brak widocznej części WC pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w łazience, co szczególnie jest istotne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, co sprzyja funkcjonalności i komfortowi użytkowania.

Łatwość czyszczenia

Brak zakamarków i trudno dostępnych miejsc ułatwia utrzymanie czystości w łazience. Gładka powierzchnia ściany, pozbawiona wystających elementów, ułatwia codzienne czyszczenie i utrzymanie higieny, co jest istotne dla zdrowia i komfortu użytkowników.

Uniwersalność

Stelaże podtynkowe są kompatybilne z różnymi modelami miski ustępowych i innymi elementami WC, co daje większą swobodę w projektowaniu łazienki. Możliwość dostosowania stelaża do preferencji i potrzeb użytkowników sprawia, że jest to rozwiązanie uniwersalne i elastyczne, pasujące do różnych aranżacji i stylów łazienkowych.

Wysokość montażu stelaża podtynkowego

Jednym z kluczowych czynników przy montażu stelaża podtynkowego jest jego wysokość. Wysokość ta ma wpływ na wygodę korzystania z WC oraz na ostateczny wygląd łazienki. Zazwyczaj wysokość montażowa stelaża określana jest w przedziale 110-120 cm od podłogi, chociaż dość modne są również stelaże o wysokości 82 cm.

Wysokość ta jest optymalna dla większości osób, umożliwiając wygodne korzystanie z WC. Jednak warto również wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz potrzeby użytkowników, zwłaszcza jeśli łazienka będzie używana przez osoby o różnym wzroście.

Czynniki, które mają wpływ na wysokość montażu stelażu podtynkowego:

 • Wysokość użytkownika
  W przypadku montażu miski ustępowej WC istotne jest, aby była ona dostosowana do wzrostu użytkowników. Zwykle standardowa wysokość montażu mieści się w przedziale od 40 do 42 cm od poziomu podłogi.
 • Standardy budowlane
  Wysokość montażu stelaża może być regulowana przez obowiązujące standardy budowlane lub przepisy sanitarno-higieniczne w danym regionie.
 • Ergonomia i wygoda użytkowania
  Optymalna wysokość montażu stelaża powinna zapewnić wygodne korzystanie z miski ustępowej, minimalizując niewygodę podczas użytkowania.
 • Montaż innych elementów
  Wysokość montażu stelaża może być również kształtowana przez planowany montaż innych elementów łazienkowych, takich jak umywalka czy bidet, aby uzyskać harmonijny układ i funkcjonalność przestrzeni.
 • Preferencje użytkownika
  W niektórych przypadkach wysokość montażu stelaża może być dostosowywana do preferencji użytkownika, zwłaszcza w przypadku indywidualnych projektów łazienek.

Jak zamontować stelaż podtynkowy?

Przygotowanie ściany jest pierwszym krokiem w procesie montażu stelaża podtynkowego. Konieczne jest upewnienie się, że ściana jest wystarczająco solidna i równa, aby bezpiecznie zamontować stelaż. Po odpowiednim przygotowaniu ściany przystępujemy do montażu stelaża zgodnie z instrukcjami producenta.

Ważne jest, aby zachować odpowiednią wysokość montażu oraz odpowiednie odległości od ścian i podłogi, co zapewni stabilność i funkcjonalność całej konstrukcji. Następnie przystępujemy do montażu miski ustępowej, również zgodnie z instrukcjami producenta, zapewniając solidne i szczelne połączenie.

Po zakończeniu montażu warto przeprowadzić test, sprawdzając szczelność i stabilność instalacji, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Ostatnim etapem jest wykończenie łazienki, na przykład poprzez montaż płytek lub innych materiałów wykończeniowych, co pozwala uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt końcowy.

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą sklepu Łazienki Online!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super, polecam, szybka wysyłka, towar zgodny z opisem
2024-05-21
ok
pixel