📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiedni termostat do kaloryfera?

2023-03-29
Jak wybrać odpowiedni termostat do kaloryfera?

Montaż głowicy termostatycznej przy grzejnikach wodnych to obecnie standardowe rozwiązanie, umożliwiające ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu i redukcję kosztów ogrzewania. Szacuje się, że termostat do kaloryfera pozwala zmniejszyć ilość paliwa niezbędnego do ogrzania mieszkania o 20%, a więc skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jak jednak wybrać odpowiedni termostat do grzejnika w swoim domu? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie! Przyjemnej lektury!

Termostat do grzejnika - do czego służy?

Termostat do grzejnika, czyli głowica termostatyczna, to urządzenie mocowane na zaworze termostatycznym grzejnika, regulujące dopływ ciepła do kaloryfera. Korzystając z urządzenia, można kontrolować wartość temperatury w pomieszczeniu i utrzymywać ją na oczekiwanym poziomie. Montując głowicę termostatyczną w każdym pomieszczeniu w domu, można sterować temperaturą w każdym pokoju indywidualnie zgodnie z własnymi potrzebami. Niska temperatura w sypialni, wyższa w pokoju dziennym i najwyższa w łazience - z termostatem do kaloryfera to możliwe. Urządzenie skutecznie współpracuje z grzejnikami zasilanymi bocznie i od dołu, a jego obsługa jest dziecinnie prosta. Wystarczy przekręcić pokrętło głowicy i ustawić je na zadanym poziomie.

Jak działa termostat do kaloryfera?

Zasada działania termostatu do grzejnika jest bardzo prosta. Głowica termostatyczna jest wyposażona w czujnik temperatury - cieczowy, gazowy lub woskowy, przy czym najczęściej spotykane są dwa pierwsze rodzaje. Wzrost lub spadek objętości czynnika roboczego występujący na skutek zmiany temperatury w pomieszczeniu powoduje zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzewczej kaloryfera.

W najprostszych termostatach do kaloryferów automatyka jest niezwykle prosta. Zawór grzejnikowy otwiera się i zamyka w zależności od deklarowanej przez nas wcześniej oczekiwanej wartości temperatury w pomieszczeniu. Niestety nie oznacza to, że termostat każdorazowo reaguje na prawidłową temperaturę. Przykładowo, kiedy otworzymy okno, termostat wyczuje chłód i rozpocznie pracę z dużą mocą. Problem ten dotyczy jednak wyłącznie prostych modeli niewyposażonych w dodatkowe funkcje.

W celu zapewnienia efektywnego działania urządzenia nie należy go niczym zasłaniać ani zabudowywać.

Rodzaje głowic termostatycznych

Głowice termostatyczne występują w dwóch wariantach - sterowane manualnie i elektronicznie. Te drugie są sterowane za pomocą zegara sterującego i dają użytkownikom szansę ustawienia parametrów pracy w zakresie dobowym i tygodniowym. Niektóre głowice termostatyczne elektryczne są również wyposażone w funkcję otwartego okna, co oznacza, że automatycznie odcinają dopływ ciepłej wody do kaloryfera, gdy wyczują powiew zimnego powietrza.

Podziałka głowicy termostatycznej do grzejnika

Każdy termostat do kaloryfera dostępny na rynku jest wyposażony w pokrętło z zaznaczonymi na nim cyframi, które oznaczają oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu. Im wyższa cyfra, tym wyższa temperatura w pomieszczeniu. Producenci stosują jednak różne skale i w zależności od termostatu otrzymana żądana temperatura w pokoju może być różna. Na większości modeli znajdziemy jednak 5-stopniową skalę, gdzie 1 oznacza temperaturę bezpieczeństwa systemu ogrzewania (kilka stopni powyżej zera), a 5 temperaturę 30℃, a nawet wyższą. Istnieje również możliwość ustawiania stanów pośrednich między kolejnymi stopniami termostatu.Głowica termostatyczna elektroniczna

Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku, w tym głowice termostatyczne elektroniczne i bezprzewodowe głowice termostatyczne wi-fi, zapewniają bardziej precyzyjne regulowanie temperatury w pomieszczeniach i wyższy komfort ich obsługi. Oba rozwiązania mogą być elementem wyposażenia inteligentnego domu. Tego typu rozwiązania można wykorzystać, planując tradycyjny system ogrzewania, jak i ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne termostaty do grzejników dają również możliwość planowania ich pracy, przez co w znaczącym stopniu przyczyniają się do poczynienia dużych oszczędności.

Jak wybrać termostat do grzejnika?

Wybierając głowicę termostatyczną do grzejnika, należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia grzejnika. W sklepach znajdziesz zestawy termostatyczne do kaloryferów zasilanych bocznie lub od dołu. Oferta producentów termostatów do kaloryferów obejmuje również głowice termostatyczne do kaloryferów łazienkowych i grzejników dekoracyjnych.

Pierwszą kwestią, którą trzeba ustalić, wybierając głowicę termostatyczną do kaloryfera, jest rodzaj zaworu przy grzejniku. Do najpopularniejszych zaworów dostępnych na polskim rynku zaliczają się zawór termostatyczny z mocowaniem M30x1,5 lub M28x1,5, zawór termostatyczny z mocowaniem RTD, wkładkę zaworową z mocowaniem RTD oraz zawór z mocowaniem RA-N kątowy, prosty lub w formie wkładki zaworowej. Wymiary gwintu powinny umożliwiać łatwe zamocowanie głowicy na zaworze. Warto również upewnić się czy zawór jest przystosowany do głowicy termostatycznej z gwintem, czy łączonej zatrzaskiem.

Jak używać termostatu do grzejnika?

Korzystając z termostatu do kaloryfera, należy stosować się do następujących zasad:

  • odsłonić grzejnik - firana czy zasłona może ograniczyć skuteczność cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, przez co bezpośrednie otoczenie kaloryfera będzie cieplejsze niż powietrze w pozostałej części pokoju. Można wówczas odnieść wrażenie, że głowica termostatyczna nie działa prawidłowo
  • wietrzyć krótko, ale intensywnie w kilku pomieszczeniach jednocześnie, wywołując chwilowy przeciąg. W trakcie wietrzenia należy zakręcić kaloryfer, aby nie doprowadzić do niepotrzebnego zużycia energii,
  • w czasie dłuższej nieobecności ustawić termostaty w jednym lub dwóch pomieszczeniach na wartość 1 lub 2, aby nie dopuścić do nadmiernego ochłodzenia mieszkania i konieczności jego późniejszego rozgrzewania,
  • zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu - wilgotne powietrze jest odczuwane jako cieplejsze niż suche.

Sprawdź wszystkie oferty!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super, polecam, szybka wysyłka, towar zgodny z opisem
2024-05-16
Szybka i bezproblemowa wysyłka, dobra cena produktu, polecam:)
pixel