📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić sterownik Salus 091flrfv2?

2024-01-26
Jak ustawić sterownik Salus 091flrfv2?

Coraz więcej osób korzysta w swoich domach z regulatorów temperatury, takich jak Salus 091flrf. Taki zautomatyzowany termostat to nie tylko wygoda i łatwość obsługi, lecz także możliwość zaoszczędzenia sporych kwot. Mimo tego, że użytkowników takich urządzeń jest wiele, to nie każdy wie, jak je poprawnie skonfigurować. Tak naprawdę podstawą jest tu instrukcja. Jeśli jednak przerażają Cię wielostronicowe dokumenty, a mając Salus sterownik, jak ustawić jest Twoim największym problemem, to mamy na to odpowiedź. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak to zrobić krok po kroku. Omówimy najpotrzebniejsze funkcje i możliwości programowania tego urządzenia. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jak ustawić sterownik Salus.

Bezprzewodowy regulator Salus 091flrf - dane techniczne, ogólne informacje, montaż

Sterowniki i regulatory temperatury to urządzenia, które służą do sterowania systemem grzewczym oraz chłodzącym. Obsługuje różne źródła energii, w tym m.in. kotły gazowe, olejowe, czy pompy ciepła. Salus 091flrf składa się z odbiornika i nadajnika, które mają utrzymać w pomieszczeniach komfortowe warunki, zgodnie z tym, co wcześniej zostało zaprogramowane.

Model 091flrf od Salus Controls to bezprzewodowe urządzenie dające możliwość regulacji temperatury. Na pierwszy rzut oka widoczne są dwa przyciski - słońce i księżyc - które wystarczają do wprowadzania ręcznych zmian. Mając Salus sterownik, ustawienia zaawansowane dokonywane są przy pomocy przycisków ukrytych pod klapką regulatora.

Zanim przejdziemy dalej do szczegółów dotyczących sterownika salus, ustawienie temperatury i  programowanie, wskażemy cechy produktu i dane techniczne.

Salus 091flrf to:

 • 9 programów - 6 domyślnych,
 • 3 indywidualne,
 • 3 poziomy temperatury - dzienna, nocna, przeciwzamrożeniowa,
 • funkcja grzanie/chłodzenie,
 • stabilny i odporny na zakłócenia sygnał - praca na częstotliwości 868 MHz,
 • zasięg pracy do 60 m w przestrzeni otwartej,
 • niepowtarzalne kody komunikacyjne,
 • zasilanie nadajnika 2 x bateria alkaliczna AA, zasilanie odbiornika 230V,
 • zakres regulacji temperatury 5-30 stopni Celsjusza,
 • dokładność do 0,2 stopni Celsjusza.

Znając podstawowe parametry, możemy przejść do meritum. Jak ustawić sterownik pokojowy Salus? Odpowiadamy!

Jak ustawić temperaturę na sterowniku Salus 091flrfv2 - podstawowe nastawy, programowanie tygodniowe

Jak ustawić sterownik Salus do pieca gazowego, olejowego lub pompy ciepła? Na początku trzeba zacząć od ustawienia temperatury komfortowej i ekonomicznej. Komfortowa - oznaczona symbolem słoneczka - to taka, gdy domownicy ani nie czują chłodu, ani przegrzania. Z kolei ekonomiczna - oznaczona symbolem księżyca - wybierana jest na czas snu lub nieobecności domowników, by obniżyć zużycie energii. W przypadku urządzenia Salus ustawianie temperatury komfortowej i ekonomicznej powinno wyglądać tak, że różnica między nimi wynosi ok. 3 stopnie Celsjusza, by uniknąć nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. Na ponowne dogrzanie zostanie zużyte dużo więcej energii, niż na utrzymanie temperatury.

Mając sterownik Salus, jak ustawić temperaturę komfortową na preferowanej wartości? Wykonaj następujące kroki:

 • naciśnij "OK", by podświetlić ekran,
 • naciśnij "słoneczko", by rozpocząć ustawienia temperatury komfortowej; na wyświetlaczu powinna pojawić się ikona słońca,
 • naciśnij "temp", aby ustawić preferowaną temperaturę, ustawiana wartość będzie migać,
 • za pomocą klawiszy "słoneczka" zwiększasz wartość, a "księżyca" zmniejszasz,
 • wybór zatwierdź, klikając "OK".

Analogicznie postępujesz w przypadku ustawiania temperatury ekonomicznej. W przypadku urządzenia Salus 091flrf v2 instrukcja - choć dość długa - jest napisana przyjaznym językiem, a w razie wątpliwości przydatne mogą być obrazki i ilustracje.

Jak ustawić sterownik Salus? Programowanie dzienne

Zanim przejdziemy do omówienia ręcznego programowania własnych ustawień, krótko o programach fabrycznych. W urządzeniu Salus 091flrf do Twojej dyspozycji jest 9 programów, z czego te od 0 do 5 to programy fabryczne. To gotowe ustawienia godzin dla temperatury komfortowej i ekonomicznej, które wybierasz na dany dzień tygodnia. Widoczna na wyświetlaczu linia czasu pokazuje, kiedy ma być stosowana temperatura komfortowa (czarny kwadrat), a kiedy ekonomiczna (puste pole).

Jeśli żadnej z programów fabrycznych nie jest zgodny z Twoim trybem dnia, to możesz dopasować ustawienia godzin preferowanej temperatury do swojej rutyny. Jak ustawić sterownik Salus w tym zakresie? Dla przykładu zdefiniujemy program 6 tak, by temperatura komfortowa była od 8 do 16, a w pozostałych godzinach ekonomiczna. Należy wykonać następujące kroki:

 • wciśnij "OK", by podświetlić ekran,
 • wciśnij "prog" i wybierz dzień tygodnia, np. czwartek - u góry ekranu powinna wyświetlić się cyfra 4,
 • naciśnij przycisk "prog#", aby ustawić numer programu, dla wybranego dnia tygodnia, czyli 6, bo konfigurujemy program 6,
 • na linii czasu widzisz, że każda z 24 godzin jest oznaczona czarnym kwadratem, który dotyczy temperatury komfortowej. Przyciskiem księżyca ustaw temperaturę ekonomiczną do godziny 8 - czarny kwadracik zniknie, zostawiając puste pole.
 • od godziny 8 do 16 przyciskiem słoneczka ustaw temperaturę komfortową - na linii czasu pozostaną odpowiednie kwadraciki. Dalej aż do północy postępuj analogicznie, jak w poprzednim punkcie.
 • wciśnij przycisk "OK".

Gotowe! Samodzielna konfiguracja programów w Salus 091flrf nie jest taka trudna.

Skonfiguruj swój plan tygodnia na regulatorze temperatury Salus

Jeśli konfiguracja programów dopasowanych do Twojego rytmu dnia już za Tobą, to teraz czas na planowanie tygodniowe. Jak ustawić sterownik Salus w podziale na poszczególne dni tygodnia? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • wciśnij "OK", by podświetlić ekran,
 • wciśnij "prog", by wybrać dzień tygodnia, czyli 1 dla poniedziałku i analogicznie dalej,
 • po wybraniu dnia tygodnia, dla którego wybierasz program, naciśnij "prog#",
 • wybór potwierdź przyciskiem "OK".

Wiedząc, jak ustawić temperaturę na sterowniku Salus, pamiętaj, że w taki sposób możesz wybierać programy spośród tych zaprogramowanych fabrycznie. Są to:

 1. temperatura komfortowa od 6:00 do 23:00, w pozostałych godzinach ekonomiczna,
 2. temperatura komfortowa od 6:00 do 8: i od 16:00 do 23:00, w pozostałych godzinach ekonomiczna,
 3. temperatura komfortowa od 6:00 do 8:00, od  10:00 do 12:00 i od 17:00 do 23:00, w pozostałych godzinach ekonomiczna,
 4. temperatura komfortowa przez całe 24 h,
 5. temperatura ekonomiczna przez całe 24 h, tzw. tryb przeciwzamrożeniowy. Tę opcję wybieraj, gdy ze względu na nieobecność zimą nie planujesz ogrzewania domu. Pozwoli to ochronić przewody grzewcze od zamarznięcia.

W przypadku urządzenia Salus ustawienie temperatury i wybór programu powinien być na każdy dzień tygodnia.

Dodatkowe funkcje, by utrzymać optymalne warunki pokojowe - Salus 091flrf

Nie zawsze wszystko układa się tak idealnie i z założonym planem. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak ustawić sterownik Salus w nieprzewidzianych sytuacjach? Jest na to rozwiązanie. Salus 091flrf umożliwia ręczną zmianę trybu działania, by zawiesić wykonywanie programu, np. w imprezy, gdy sterownik zaczął już pracę w trybie nocnym. W takim wypadku należy:

 • nacisnąć przycisk "OK", by podświetlić ekran,
 • wcisnąć "księżyc", na wyświetlaczu pojawi się ikona księżyca i symbol ręki,
 • temperatura będzie utrzymywana do najbliższej zmiany trybu w programie.

Alternatywą jest funkcja wstrzymania zaplanowanego programu. W takim wypadku Salus sterownik umożliwia ustawienia zawieszenia programu na wybraną liczbę godzin. W tym celu należy:

 • przytrzymać przycisk "słońce" przez 3 sekundy,
 • za pomocą przycisku "słońca" wybierasz liczbę godzin zawieszenia wykonywania programu,
 • zatwierdzasz przyciskiem "OK",
 • by wycofać funkcję, wystarczy ponownie wcisnąć "OK".

Dostępne są także m.in. takie funkcje jak:

 1. tryb grzania/chłodzenia - gdy Twoja instalacja ma funkcję chłodzenia,
 2. opóźnienie załączenia - przydatne przy chwilowym wietrzeniu,
 3. korekta temperatury - gdy urządzenie jest zawieszone w miejscu o innej temperaturze, niż ogólna panująca w pomieszczeniu.

Szczegóły dotyczące tych i innych funkcji urządzenia Salus 091flrf v2 można znaleźć w instrukcji.

Co ważne, mając Salus sterownik bezprzewodowy, jak ustawić to też kwestia, która zastanawia posiadaczy regulatora przewodowego. Jego obsługa jest bardzo zbliżona do tego, co wskazaliśmy powyżej.

Jak najlepiej ustawić sterownik Salus?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej ustawić sterownik firmy Salus. By dobrać odpowiednie parametry, trzeba ustalić potrzeby swoje i domowników. Regulator programowalny daje ogromne możliwości, które pozwalają na ustawienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Jego działanie polega na utrzymywaniu zadanej temperatury zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem, a na szczęście obsługa to nic skomplikowanego.

Oczywiście ludzkie potrzeby mogą się od siebie różnić i każdy użytkownik powinien dobrać odpowiednie dla siebie dwa poziomy temperatur. Warto tu jednak poznać najpopularniejsze praktyki, które u większości osób poprawiają komfort cieplny i pozwalają wypracować najlepsze warunki przy możliwie niewielkich rachunkach. Jak można ustawić sterownik pokojowy Salus? Sprawdź nasze wskazówki:

 • ok. 30 minut przed opuszczeniem domu, zadbaj, by temperatura była już na poziomie ekonomicznym,
 • ok. 30 minut przed planowanym powrotem do domu powinna się już załączyć temperatura komfortowa,
 • godzinę przed snem sterownik powinien obniżać już temperaturę do nocnej,
 • ok. 30 minut przed pobudką powinna być już temperatura komfortowa.

Te 4 wskazówki warto wziąć pod uwagę podczas dostosowania harmonogramu ogrzewania w planie dziennym, by w momentach stykowych temperatura była już dla Ciebie komfortowa.

Urządzenie Salus 091flrf umożliwia utrzymanie komfortowych warunków we wnętrzu domu oraz bezobsługowość ogrzewania. To także sposób na znaczne oszczędności w perspektywie całego okresu grzewczego. Zadbaj o to, by wiedzieć, jak ustawić temperaturę na sterowniku Salus i cieszyć się ciepłym domem oraz rozsądnymi rachunkami.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Wszystko ok
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel