📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozebrać baterię umywalkową?

2023-08-04
Jak rozebrać baterię umywalkową?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozebrać baterię umywalkową? W tym praktycznym poradniku przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces demontażu baterii, abyś mógł przeprowadzić jej naprawę lub czyszczenie. Niezależnie od tego, czy dokucza Ci cieknący kran, czy dźwignia zaczyna działać opornie, kroki do wykonania będą podobne.

Krok 1 – przygotuj narzędzia 

Przed rozpoczęciem demontażu baterii, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i materiały. Przydatne będą: klucz płaski, klucz francuski, śrubokręt, imbus, ścierka i wiaderko oraz części zamienne, takie jak uszczelki, perlator czy głowica.

Krok 2 – wyłącz wodę i opróżnij układ

Rozbieranie baterii należy zacząć od wyłączenia dopływu wody. Znajdź zawór wyłączający wodę pod umywalką i zamknij go. Możesz też użyć głównego zaworu w domu. Następnie odkręć kran, aby opróżnić układ z pozostałej w nim wody. Upewnij się, że wypłynęła cała woda przed kontynuowaniem.

Krok  3 – demontaż górnej części baterii

W większości baterii umywalkowych górna część jest połączona z dolną za pomocą śruby lub nakrętki. Zlokalizuj element mocujący, który utrzymuje górną część baterii na miejscu. Użyj odpowiedniego narzędzia (klucz płaski lub klucz nastawny), aby poluzować i zdjąć element mocujący. Następnie delikatnie unieś górną część baterii, oddzielając ją od dolnej części.

Krok 4 – demontaż dolnej części baterii

Po odłączeniu górnej części baterii przyszedł czas na demontaż dolnej. Zlokalizuj złącza wodne, takie jak węże elastyczne lub rurki. Użyj klucza płaskiego lub klucza nastawnego, aby poluzować złącza i ostrożnie odłączyć węża lub rurkę od dolnej części baterii. Jeśli zauważysz w tych miejscach jakiekolwiek uszczelki lub podkładki, zachowaj je i upewnij się, że później je prawidłowo zidentyfikujesz.

Krok 5 – demontaż mechanizmu mieszającego

Niektóre baterie umywalkowe mają zintegrowany mechanizm mieszający, który odpowiada za regulację temperatury i strumienia wody. Jeśli chcesz go wyjąć lub wymienić, będziesz musiał go zdemontować. Najpierw zlokalizuj śrubę mocującą mechanizm mieszający. Zazwyczaj w bateriach umywalkowych i bateriach zlewozmywakowych znajduje się ona na tylnym panelu dolnej części baterii. Użyj śrubokręta, aby poluzować śrubę i wyjąć mechanizm mieszający z baterii.

Krok 6 – czyszczenie i naprawa

Po rozebraniu baterii możesz ją oczyścić i przejść do naprawy. Aby usunąć nagromadzony kamień i osady, możesz namoczyć części w roztworze octu lub specjalnych środkach czyszczących przeznaczonych do usuwania kamienia. Jeśli Twoim celem jest naprawa, dokładnie zbadaj wszystkie elementy mocujące i uszczelniające, takie jak uszczelki, podkładki czy elementy gumowe. Sprawdź też perlator, czyli sitko, które jest jednym z najczęściej psujących się elementów baterii. Wymień te części, jeśli są uszkodzone lub zużyte.

Podsumowanie

Rozebranie baterii łazienkowych to dosyć skomplikowane zadanie, choć z odpowiednimi narzędziami, wiedzą i doświadczeniem można to zrobić samodzielnie. Nieco trudniejsze będzie rozebranie baterii natryskowych i zestawów prysznicowych. Na wypadek takich napraw warto zachować instrukcję producenta baterii i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Zarówno czyszczenie, wymiana uszkodzonych części, jak i naprawa baterii umywalkowej mogą zajmować sporo czasu. Jeśli jednak bateria jest na gwarancji producenta, nie zabieraj się za samodzielną naprawę. W takim przypadku możesz wezwać serwis, który zajmie się tym profesjonalnie. Instalatorzy i serwisanci producenta dokonują również napraw pogwarancyjnych, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się pewnie w takich pracach.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą Naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Polecam
2024-02-26
Jestem bardzo zadowolona z zakupu oraz realizacji zamówienia. Wszystko na najwyższym poziomie
pixel