📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak określić klasę kotła gazowego?

2023-10-10
Jak określić klasę kotła gazowego?

Zastanawiasz się, jak określić klasę kotła gazowego? Zrozumienie tej klasyfikacji może wydawać się dostępne jedynie ekspertom technicznym, ale jest to informacja kluczowa dla każdego, kto posiada czy planuje zakup takiego urządzenia. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego jest to ważne i gdzie znaleźć informacje o klasie na urządzeniu.

Czym jest klasa kotła gazowego?

Zanim przejdziemy do omówienia klasyfikacji, wyjaśnijmy, czym dokładnie jest klasa kotła gazowego. Jest to charakterystyka, opisująca urządzenie pod względem jego efektywności energetycznej, funkcjonalności i poziomu emisji zanieczyszczeń.

Klasyfikacja kotłów to nie tylko etykieta przypisana do produktu przez producenta. To przede wszystkim narzędzie, które pomaga konsumentom zrozumieć, jak urządzenie będzie działało w praktyce: czy zapewni efektywne ogrzewanie i czy będzie ekologiczne. Poza tym różne klasy mogą mieć różne wymagania względem instalacji i użytkowania, co również może wpływać na decyzję o wyborze.

Główne klasy kotłów gazowych dostępne na rynku

Klasyfikację kotłów wprowadzono w Polsce w 2002 roku. Ustalono wtedy normę, która dzieliła kotły na 3 klasy na podstawie ich efektywności, jakości i emisji szkodliwych substancji. Im wyższa klasa, tym bardziej ekologiczne i ekonomiczne było urządzenie.

W 2012 roku pojawiła się nowa norma PN-EN 303-5:2012, która wprowadziła dwie kolejne klasy kotłów: 4. i 5., a usunęła klasy 1. i 2., które uznano za nieefektywne i szkodliwe dla środowiska. Od 2018 roku dozwolona do sprzedaży jest tylko klasa 5, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów.

Jakie są różnice między klasami?

Kotły klasy 3. są najstarszym, najmniej efektywnym typem, które emitują najwięcej zanieczyszczeń. Kotły klasy 4. to opcja pośrednia między najniższą klasą 3., a najwyższą 5. Oferują nieco lepszą efektywność niż kotły klasy 3. W tej klasie można znaleźć starsze urządzenia, takie jak kotły podajnikowe na węgiel lub kotły zasypowe dolnego spalania, które nie spełniają już obowiązujących norm prawnych. Ich posiadacze mają obowiązek ich wymiany do określonego terminu.

Najnowocześniejsze kotły klasy 5. charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną i najniższą emisją zanieczyszczeń. Emitują nawet 90% mniej zanieczyszczeń niż kotły klasy 3. Są  zgodne z najbardziej rygorystycznymi normami ekologicznymi i często wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak zdalne sterowanie czy programowalne ustawienia. W tej kategorii dostępne są m.in. kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Jak prawidłowo określić klasę swojego kotła gazowego?

Informacje o klasie kotła można znaleźć w dwóch głównych miejscach:

  • na tabliczce znamionowej, która zwykle jest umiejscowiona na obudowie urządzenia,
  • w instrukcji obsługi, która jest dołączona do kotła.

Klasa urządzenia jest zazwyczaj zapisana w czytelny sposób, za pomocą cyfry rzymskiej lub arabskiej. Jeżeli nie możesz znaleźć tej informacji, zaleca się skontaktowanie się z producentem kotła, który powinien potwierdzić ten parametr. Możesz również poprosić o kopię certyfikatu, który został przyznany po przeprowadzeniu badań emisyjności.

W niektórych budynkach można wciąż znaleźć kotły bezklasowe, czyli starsze modele, które nie mają przypisanej żadnej klasy. Jeśli urządzenie nie posiada informacji o klasie, należy je traktować jako bezklasowe, co oznacza, że powinno zostać wymienione na urządzenia, które mają 5. klasę.

Klasa kotła gazowego – na co uważać?

Zgodnie z obowiązującym prawem, sprzedaż kotłów oznaczonych w sposób niezgodny z Rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe jest nielegalna. Dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy kocioł, na który się zdecydujemy, spełnia wszystkie wymagania i jest zgodny z obowiązującymi normami.

Dobrze jest upewnić się, że laboratorium, w którym przeprowadzono badania kotła, posiada akredytację. Niektóre kotły spełniają wymagania 5. klasy tylko z dodatkowym wyposażeniem, na przykład elektrofiltrem. Na rynku są również kotły 5. klasy, które nie posiadają jeszcze certyfikatu – takie urządzenia mogą stanowić problem przy ubieganiu się o dotację.

Podsumowanie

Zakup kotła jest inwestycją na lata, dlatego warto zrozumieć, jak określić klasę kotła i na co uważać przy zakupie, aby dokonać najbardziej przemyślanego wyboru. W ten sposób możemy nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem użytkowania kotła.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pieców gazowych w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 533 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
wszystko Naj. i OK Pozdrawiam
2024-05-14
Szybka realizacja, towar zgodny z opisem Polecam
pixel