Jak działa głowica termostatyczna?
Głowice termostatyczne to elementy systemu ogrzewania, które powinna poznać każda osoba korzystająca z grzejników. W takim razie, jak działa głowica termostatyczna i co warto wiedzieć na temat tego mechanizmu?
Czym jest głowica termostatyczna?
Wiele osób jest nieco zdziwionych, gdy po raz pierwszy słyszy nazwę głowica termostatyczna. Takiej nazwy używa się w celu określenia mechanizmu spotykanego przy wielu grzejnikach. Zastosowanie głowicy termostatycznej jest proste. Używamy jej po to, by określić, jak bardzo rozgrzane mają być grzejniki w domach, tym samym starając się jak najefektywniej ogrzewać swoje mieszkanie. Istnieją dwa rodzaje głowic termostatycznych. Pierwszy to klasyczne głowice, które spotykane są w zdecydowanej większości grzejników, w szczególności w nieco starszych modelach. Są one ręcznie regulowane i aby nimi sterować trzeba po prostu podejść do grzejnika i odpowiednio przekręcić mechanizm. Nowoczesną alternatywą są elektroniczne głowice termostatyczne. O ile sam sposób działania jest praktycznie taki sam, tak różni się to, jak obsługujemy taką głowicę. W tym celu można skorzystać, np. ze specjalnej aplikacji.
Jak działa głowica termostatyczna?
Czas dowiedzieć się więcej o głowicach termostatycznych. Jak działają te elementy grzejników? Ten z pozoru prosty mechanizm ukryty pod formą uchwytu, który można najczęściej przekręcać, skrywa w sobie nieco bardziej skomplikowane procesy. Na zewnętrznej części można spotkać skalę temperatur, najczęściej określoną cyframi od 1 do 5. Na skali znajduje się też pozycja neutralna, z której korzysta się, gdy grzejniki nie mają pracować.
W środku takiej głowicy znajduje się specjalny mieszek. Jest to dość sprężysta konstrukcja wypełniona cieczą lub gazem, który charakteryzuje się dużą rozszerzalnością cieplną. Dlatego, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niska, głowica uruchamia się poprzez zmniejszenie objętości cieczy w środku mieszka. W ten sposób otwiera się przepływ ciepłej wody, która zaczyna wypełniać grzejnik. Gdy temperatura pomieszczenia będzie odpowiednio wysoka, ciecz znowu się rozszerzy, tym samym zamykając przepływ wody i wychładzając nieco grzejnik. W ten sposób można uniknąć zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniach oraz oszczędzić sporo na ogrzewaniu.
Nie można oczywiście zapomnieć o elektronicznych głowicach termostatycznych. Sam mechanizm działa dokładnie tam samo jak w przypadku głowic klasycznych. Różni się jednak to, w jaki sposób można kontrolować jego pracę. Elektroniczne głowice termostatyczne można obsługiwać poprzez specjalne aplikacje i ustawiać pożądaną temperaturę nawet w zależności od tego, jaka jest aktualnie pora dnia. W ten sposób można jeszcze skuteczniej sterować pracą głowicy. Teraz już wiesz, jak działa głowica termostatyczna w grzejniku.
Jak skutecznie używać głowicy termostatycznej?
Jeśli wiesz, jak działa głowica termostatyczna, możesz wykorzystać to, by skutecznie z niej korzystać. W ten sposób w Twoim domu zawsze będzie panowała pożądana temperatura, a rachunki za ogrzewanie po prostu spadną. Głowica termostatyczna jest najskuteczniejsza, gdy ręcznie sterujemy jej pracą tak, by w domu zawsze panowała optymalna temperatura. W domu najlepiej pilnować, by wynosiła ona około 20 stopni w skali Celsjusza. Wietrzenie powinno trwać kilka minut, a w tym czasie grzejniki należy wyłączyć. Do tego warto zadbać o jak najwyższą szczelność drzwi i okien, a także dobre ocieplenie budynku. Jeśli Twoja głowica termostatyczna pracuje nieodpowiednio miejscem, które może CI pomóc, jest sklep łazienki online. Znajdziesz w nim m.in. głowice, ale też baterie łazienkowe.