📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do łazienki?

2023-05-05
Jak dobrać odpowiedni grzejnik do łazienki?

Wybór odpowiedniego grzejnika do łazienki może być trudny - proces ten wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj instalacji, styl i wygląd. Dlatego, przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej należy poznać szczegóły podstawowych kryteriów obejmujących selekcję sprzętu grzewczego do pomieszczeń sanitarnych. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki decyzyjne podczas wyboru grzejnika gwarantujące ciepło, wygodę oraz estetyczny wygląd łazienki! Miłej lektury.

Budowa grzejnika - jak to wygląda w praktyce?

Grzejnik to urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń poprzez rozpraszanie ciepła z gorącej powierzchni grzewczej. W zależności od rodzaju sprzętu, jego budowa może się nieco różnić, jednakże w większości przypadków będzie on składał się z kilku podstawowych elementów:

  • Obudowa - element zewnętrzny zabezpieczający wnętrze grzejnika (izoluje je od otoczenia). Obudowa może być wykonana z różnych materiałów, takich jak metal, tworzywo sztuczne lub kamień.
  • Element grzejny - element, który generuje ciepło i rozprasza je na zewnątrz. W zależności od rodzaju grzejnika, element grzejny może przybierać różne formy (np. w postaci rury grzewczej, płytki lub drutu oporowego).
  • Zbiornik z wodą - element charakterystyczny dla grzejników wodnych. W zbiorniku znajduje się woda, która jest ogrzewana przez element grzejny, a następnie krąży przez rurki grzejnika, oddając ciepło do powietrza.
  • Wentylator - element występujący w grzejnikach elektrycznych służący do rozpraszania ciepła z elementu grzejnego. Wentylator wyrzuca gorące powietrze na zewnątrz, powodując szybsze ogrzanie pomieszczenia.
  • Sterownik - element sterujący pracą grzejnika. Sterownik może być mechaniczny lub elektroniczny i służy do ustawienia pożądanej temperatury oraz do kontrolowania innych funkcji grzejnika (np. czasu pracy).
Dobór mocy grzejnika - jak zrobić to dobrze?

Dobór mocy grzejnika jest kluczowym elementem zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz optymalnego zużycia energii. Aby zrobić to dobrze, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, izolację termiczną, wysokość sufitu, liczbę okien i drzwi, orientację budynku oraz klimat w Twoim regionie. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w dokładnym doborze mocy grzejnika:

1. Pomiar powierzchni pomieszczenia

Zmierz dokładnie powierzchnię pomieszczenia, które chcesz ogrzać. Pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkie kąty i nieregularne kształty.

2. Określenie współczynnika izolacji

Oceń, jak dobrze wyizolowane są ściany, dach i podłoga pomieszczenia. Im lepsza izolacja, tym mniejsza moc grzejnika będzie potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury.

3. Ustalenie temperatury docelowej

Zastanów się, jaką temperaturę chcesz utrzymać w pomieszczeniu. Zazwyczaj wystarcza temperatura na poziomie 21-23 stopni Celsjusza.

4. Wybór typu grzejnika

Istnieją różne typy grzejników, takie jak grzejniki olejowe, konwekcyjne, promieniowe itp. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także różną moc.

5. Obliczenie mocy grzejnika

Aby obliczyć moc grzejnika, należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez współczynnik izolacji, a następnie przez liczbę watów na metr kwadratowy. Wynik ten należy zaokrąglić do najbliższej liczby, która odpowiada mocy grzejnika.

Warto również pamiętać, że moc grzejnika powinna być odpowiednio dostosowana do wielkości pomieszczenia, aby nie zużywał on zbyt dużej ilości energii. Jeśli masz wątpliwości co do doboru odpowiedniego grzejnika, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Zastosowanie grzejnika mimo podłogówki - czy warto?

Grzejnik to urządzenie służące do ogrzewania pomieszczenia, a podłogówka to system ogrzewania podłogowego. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego decyzja o ich zastosowaniu powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Grzejnik może z całą pewnością być stosowany jako uzupełnienie podłogowego ogrzewania. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto rozważyć takie rozwiązanie:

Komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemne, równomierne i stałe rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, a grzejniki pozwalają szybko i skutecznie podgrzać pokój w chłodniejszych dniach. Kombinacja obu systemów pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu przez cały sezon grzewczy.

Łatwość instalacji

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki mogą działać niezależnie lub w połączeniu ze sobą, dzięki czemu nie wymagają dużych zmian w instalacji grzewczej. W przypadku modernizacji istniejącego systemu grzewczego, można bezproblemowo połączyć już istniejące grzejniki z nowym systemem ogrzewania podłogowego, co zminimalizuje koszty instalacji (nie jest to natomiast zawsze możliwe).

Estetyka

Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co pozwala na swobodne aranżowanie przestrzeni. Grzejniki natomiast mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, a ich różnorodność kształtów i kolorów pozwala dopasować wystrój do każdego rodzaju wnętrza.Dobór grzejnika do łazienki - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze grzejnika do łazienki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

Wymiary łazienki

Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć łazienkę, aby wybrać odpowiednio dużą moc grzejnika. Im większa powierzchnia pomieszczenia, tym większy grzejnik będzie potrzebny (chociaż nie stanowi to reguły).

Rodzaj grzejnika

W łazience można zastosować różne rodzaje grzejników (np. grzejniki łazienkowe konwektorowe, grzejniki drabinkowe). Należy wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim upodobaniom.

Materiał wykonania

Grzejnik łazienkowy powinien być wykonany z materiałów odpornych na korozję i wilgoć (np. stal nierdzewna lub aluminium). Należy pamiętać, że w łazience panuje wilgotne środowisko, które może przyspieszać proces rdzewienia i korozji.

Moc grzejnika

Należy wybrać grzejnik o odpowiedniej mocy, aby zapewnić optymalne nagrzanie łazienki. Zalecana moc wynosi około 100 W na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia.

Montaż grzejnika

Należy wybrać grzejnik łazienkowy łatwy w montażu, który będzie można bezproblemowo zamontować w dogodnym miejscu.

Design

Grzejnik powinien mieć nie tylko praktyczne, ale również estetyczne walory. W łazience nie zawsze mamy dużo miejsca na dodatki, więc warto wybrać model, który stanie się funkcjonalną ozdobą pomieszczenia.

Sterowanie grzejnikiem

Rekomendujemy zwrócić uwagę na rodzaj sterowania grzejnika łazienkowego. Część modeli oferuje możliwość podłączenia do termostatu, dzięki czemu można dokładnie regulować temperaturę w pomieszczeniu.

Ile kosztuje wysokiej klasy grzejnik do łazienki?

Koszt wysokiej klasy grzejnika do łazienki zależy od wielu czynników, takich jak jego rozmiar, materiał, rodzaj i styl. Może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Grzejniki łazienkowe zwykle kosztują więcej niż te przeznaczone do innych pomieszczeń, ze względu na konieczność zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności w łazience. Mogą być wykonane z różnych materiałów, m.in. stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, a nawet szkło, co wpływa na ich cenę. Wiele również zależy od rodzaju grzejnika - dobrym i przystępnym cenowo rozwiązaniem okazują się grzejniki łazienkowe drabinkowe.

Przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej, przeanalizuj swoje potrzeby, budżet i dostępne opcje rynkowe. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą Łazienki Online, w której proponujemy również zawory grzejnikowe, zestawy termostatyczne oraz głowice termostatyczne i różnorodne akcesoria do grzejników.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat doboru grzejnika do łazienki?

1. Jaki rodzaj grzejnika wybrać do łazienki?

Najczęściej wybierane są grzejniki łazienkowe drabinkowe. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium lub żeliwo.

2. Czy grzejnik drabinkowy musi być podłączony do centralnego ogrzewania?

Grzejnik drabinkowy może być podłączony do systemu grzewczego, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby działał wyłącznie jako grzejnik elektryczny.

3. Jaką moc powinien mieć grzejnik w łazience?

Moc grzejnika zależy od wielkości łazienki oraz od temperatury, jaką chcemy utrzymać w pomieszczeniu. Zazwyczaj dla standardowej łazienki o powierzchni 5-7 m², wystarczy grzejnik o mocy około 500-800 W.

4. Czy wybierając grzejnik do łazienki, trzeba zwrócić uwagę na jego kolor?

Tak, kolor grzejnika może mieć wpływ na estetykę łazienki. Najczęściej wybierane są grzejniki w kolorze białym, ale dystrybutorzy udostępniają również modele w innych kolorach.

5. Czy warto zainwestować w grzejnik z funkcją suszenia?

Tak, grzejniki z funkcją suszenia są bardzo praktyczne w łazience, ponieważ pozwalają na szybkie wysuszenie wybranych produktów (np. ręczników) i zapobiegają powstawaniu wilgoci.

6. Czy istnieją grzejniki łazienkowe z regulacją temperatury?

Tak, na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe z regulacją temperatury, które pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w łazience. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Łazienki Online!

7. Czy grzejnik łazienkowy może pełnić funkcję ozdobną?

Grzejnik łazienkowy może pełnić funkcję ozdobną, ponieważ na rynku dostępne są modele o różnych kształtach i wzorach, które mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 468 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
bardzo dobrze i szybko, towar zgodny z zamówieniem
2024-04-07
Super obsługa, szybki temat załatwiony na 100%.
pixel