📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać moc pompy ciepła? - kompleksowy poradnik

2022-11-04
Jak dobrać moc pompy ciepła? - kompleksowy poradnik

Pompy ciepła to zaawansowane urządzenia grzewcze wykorzystujące tzw. zieloną energię (OZE) do ogrzewania budynków przemysłowych i nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych. Rozwiązania proponowane przez polskich dystrybutorów wyróżniają się wysokim poziomem wydajności oraz ekologią - zdecydowanie zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W dzisiejszym artykule poruszymy niezwykle ważny temat - dobór mocy pompy ciepła. Dokładne przeanalizowanie informacji z tego wpisu ułatwi wyselekcjonowanie rozwiązania grzewczego perfekcyjnie pasującego do Twoich preferencji oraz indywidualnych założeń projektowych. Miłej lektury!

Pompa ciepła - co to jest?

Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła. Jej główne zadanie polega na ogrzewaniu budynków, ale może również po podłączeniu odpowiedniego zasobnika podgrzewać w nim ciepłą wodę. Modele z dodatkowymi funkcjonalnościami wyręczają również właścicieli z konieczności zakupu klimatyzatora, bowiem posiadają funkcję chłodzenia.

W jakich budynkach można zamontować pompy ciepła?

Pompy ciepła zamontujemy w większości budynków. Dotyczy to zarówno nowych, jak i zmodernizowanych nieruchomości. Zależnie od preferencji inwestora, omawiane rozwiązanie można wykorzystać jako jedyne źródło ogrzewania lub jako tzw. źródło wspierające pracę innego systemu (np. kotłów gazowych).

Działanie pompy ciepła - jak to wygląda w praktyce?

Pompa ciepła odpowiada za transport ciepła z otoczenia do instalacji grzewczej, a w konsekwencji do wnętrza budynku w celu ogrzania danej nieruchomości oraz dostarczenia ciepłej wody użytkowej.

Zapamiętaj!

Docelowo praca pompy ciepła opiera się w 70% na energii pochodzącej z naturalnych zasobów. Jedynie 30% jest pobieranej z energii elektrycznej. Aby jak najbardziej zminimalizować emisję dwutlenku węgla do atmosfery, należy zainwestować w systemy solarne i / lub panele fotowoltaiczne.

Moc pompy ciepła - wskazówki umożliwiające dobór odpowiednich parametrów systemu grzewczego

W celu doboru idealnej pompy ciepła powinniśmy zwrócić uwagę na jej moc. Jest ona uzależniona od kilku czynników tj.:

  • lokalizacja budynku,
  • powierzchnia budynku,
  • zapotrzebowanie cieplne budynku, 
  • liczba domowników.

Warto również wspomnieć, iż istotnym elementem jest tzw. charakterystyka temperaturowa okolicy. Mieszkając poza miastem, rekomendujemy dobrać nieco wyższą moc pompy ciepła, niż w mieście (różnice temperaturowe z rana i wieczorem mogą wahać się nawet w granicach 3-6 stopni Celsjusza).

Zapotrzebowanie na ciepło

Moc pompy ciepła określamy głównie na bazie zapotrzebowania cieplnego budynku. Aspekt ten jest ściśle powiązany z właściwościami termoizolacyjnymi. O co dokładnie chodzi? Otóż im lepiej zaizolowany jest budynek pod kątem termicznym, tym mniejsza moc grzewcza będzie potrzebna do ogrzania poszczególnych pomieszczeń.

Jakie jest zapotrzebowanie budynków na ciepło?

Inne zapotrzebowanie będą miały starsze budynki, a nieco inne nowe nieruchomości zaprojektowane zgodnie z aktualnymi standardami. Różnice są także istotne pod względem budynków pasywnych, a budynków energooszczędnych. Zależności przedstawiamy poniżej.

  • nowy budynek z dobrą izolacją cieplną - od 50 do 70 W na metr kwadratowy;
  • starszy budynek ze słabą izolacją cieplną - od 110 do 130 W na metr kwadratowy;
  • budynek pasywny - od 20 do 25 W na metr kwadratowy;
  • budynek energooszczędny - od 50 W na metr kwadratowy;
  • budynek nieocieplony - od 130 do 220 W na metr kwadratowy.

Liczba domowników

Pompa ciepła służy również do ogrzania wody użytkowej, do tego potrzebny jest jednak zasobnik. Pamiętajmy, że do pomp ciepła dedykowane są specjalne zasobniki, charakteryzujące się dużą powierzchnią wężownicy. Przy obliczaniu mocy pompy ciepła istotna jest również liczba użytkowników - im więcej - im więcej osób przebywa w domu, tym adekwatnie więcej ciepłej wody użytkowej zostaje zużytej na przestrzeni miesiąca, kwartału oraz roku. Każdy mieszkaniec domu to kolejne ok. 0,25 kW do uwzględnienia w mocy pompy ciepła.

Powierzchnia domu a moc pompy ciepła

Powierzchnia budynku ma kluczowe znaczenie, ponieważ im większy dom, tym większa moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzania wybranej nieruchomości.

Jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła?

Obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła to bardzo proste zadanie. W celu zobrazowania tej kwestii przyjmijmy, że nasz dom energooszczędny posiada zapotrzebowanie na ciepło w granicach 50 kW/.

Jeżeli powierzchnia nieruchomości wynosi 150 metrów kwadratowych, można łatwo wyliczyć, że moc grzewcza pompy ciepła powinna oscylować w granicach 8 kW.

Uproszczony wzór na obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła: 150  x 50 kW/

Zapamiętaj!

Wartość wskazana powyżej wystarczy wyłącznie do ogrzania nieruchomości. W przypadku, gdy pompą ciepła będziemy również ogrzewać wodę użytkową, należy oszacować, ile wody w ciągu doby będą zużywali domownicy. Zazwyczaj wynik oscyluje w granicach 50 l na dobę przypadających na jednego mieszkańca. Pozwala to wywnioskować, że do podgrzania takiej ilości wody potrzebne jest 0,25 kW mocy grzewczej. W konsekwencji, jeżeli nieruchomość zamieszkuje 6 osób, należy zwiększyć moc grzewczą pompy ciepła o 1,5 kW.

Jak dobrać moc pompy ciepła - podsumowanie?

Aby dobrać odpowiednią moc pompy ciepła, należy uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło, powierzchnię domu, a także liczbę domowników. Następnie według powyższych informacji obliczamy moc naszego urządzenia. Weźmy również pod uwagę lokalizację budynku, czyli tzw. charakterystykę temperaturową okolicy. Jest to ważne szczególnie pod kątem powietrznych pomp ciepła. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w doborze pomp ciepła do własnych preferencji i założeń projektowych!

Sprawdź wszystkie nasze oferty!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce doboru mocy pomp ciepła?

#1 Ile kosztują pompy ciepła?

Koszt za pompę ciepła i jej kompleksowy montaż dla nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych o powierzchni do 150 metrów kwadratowych wynosi mniej więcej 30-40 tysięcy złotych. Finalna cena zależy również od wielu innych czynników, na których opierają się specjaliści ds. wycen pomp ciepła. Jeżeli interesują Cię tego typu rozwiązania - koniecznie napisz do nas maila lub zadzwoń. Pozostajemy dyspozycyjni.

#2 Jaka moc pompy ciepła jest odpowiednia dla budynku z dobrą izolacją cieplną o standardowej powierzchni 150 metrów kwadratowych?

Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na ciepło budynku z dobrą izolacją cieplną wynosi ok. 50 W na metr kwadratowy, możemy łatwo wywnioskować, że moc pompy ciepła umożliwiającej ogrzanie budynku (wraz z wodą użytkową dla 4 domowników) będzie równa 8,5-9 kW.

#3 Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami proekologicznymi. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet 30-40% na ogrzewaniu (np. w porównaniu do pieców węglowych). Warto również wspomnieć, iż pompy ciepła z powodzeniem zastąpią kotły gazowe, elektryczne oraz olejowe.

#4 Gdzie kupić pompy ciepła?

Pompy ciepła należy kupić u renomowanych producentów. Uważamy, że jedną z najlepszych marek oferujących pompy ciepła jest firma TERMET. Gwarantują oni najwyższą jakość proponowanych rozwiązań oraz ekologiczne urządzenia w bardzo przystępnych kryteriach cenowych.

#5 Czy liczba domowników ma istotny wpływ na moc pompy ciepła?

Tak. Liczba domowników ma istotny wpływ na moc pompy ciepła. Przyjmuje się, że każda osoba przebywająca w domu zużywa około 50 l wody. Zatem, jeżeli chcemy wykorzystać omawiane urządzenia również do ogrzewania wody - powinniśmy dodać 0,25 kW na każdego domownika.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Wszystko ok
2024-07-10
Jestem bardzo zadowolona. Trafione zakupy, błyskawiczna dostawa. Polecam.
pixel