📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grzejniki łazienkowe drabinkowe i ich zalety

2023-06-19
Grzejniki łazienkowe drabinkowe i ich zalety

Remontujesz łazienkę lub urządzasz swoje nowe mieszkanie i szukasz najlepszego rozwiązania do jej ogrzania i wysuszenia mokrych ręczników? Grzejniki łazienkowe drabinkowe sprawdzą się w tej roli doskonale. Co więcej, grzejnik drabinkowy może również pełnić dekoracyjną funkcję. Czym kierować się przy wyborze kaloryfera do łazienki i jakie zalety mają drabinkowe modele? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Grzejnik łazienkowy drabinkowy - czym się wyróżnia?

Grzejnik drabinkowy do łazienki wyróżnia się bardzo charakterystycznym wyglądem. Ma ażurową konstrukcję i najczęściej mocowany jest na ścianie. Większość grzejników drabinkowych ma prostą konstrukcję i podłużny, prostokątny kształt, lecz na rynku istnieją również bardziej zaawansowane pod względem designu modele, które można uznać wręcz za ozdobne.

Funkcjonalność

Grzejniki drabinkowe łazienkowe cechują się bardzo dużą funkcjonalnością. Te stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenia są w stanie nie tylko ogrzać powierzchnię niewielkiej łazienki, lecz także wysuszyć mokre ręczniki lub ubrania, dzięki czemu w łazience nie gromadzi się wilgoć.

Estetyka

Poza aspektami ściśle funkcjonalnymi, grzejniki łazienkowe drabinkowe wyróżniają się eleganckim wyglądem. Najczęściej grzejnik drabinkowy składa się z kilku kolektorów umieszczonych pionowo, które połączone są poziomo biegnącymi szczeblami. Niewątpliwą zaletą tego typu grzejników jest różnorodność dostępnych modeli.

Grzejniki drabinkowe można kupić w różnorodnej kolorystyce - np. grzejnik drabinkowy czarny, biały, chromowany lub szary, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie do pozostałych elementów wystroju łazienki. Co więcej, grzejniki te występują w bardzo różnorodnych, dekoracyjnych kształtach, dzięki czemu urządzenie to może zostać ozdobą każdej łazienki.


Grzejniki łazienkowe drabinkowe - rodzaje

Niezależnie od tego, czy wyposażasz nowe mieszkanie lub dom i możesz dostosować wszystkie elementy łazienki pod siebie, czy tylko remontujesz łazienkę, w której masz ograniczone możliwości aranżacyjne, grzejniki drabinkowe to rozwiązanie, które możesz z łatwością zastosować. Grzejniki łazienkowe drabinkowe są niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem i można je zamontować w praktycznie każdej łazience. Jest to możliwe dzięki temu, że te urządzenia grzewcze występują w dwóch wariantach:

 • elektryczne (zasilane z sieci),
 • wodne (zasilane z CO).

Zarówno elektryczne, jak i wodne grzejniki drabinkowe posiadają szereg zalet i sprawdzą się doskonale zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych łazienkach.

Elektryczne grzejniki drabinkowe

Niewątpliwą zaletą elektrycznych grzejników drabinkowych jest to, że można je podłączyć w dowolnym miejscu w łazience, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Rozwiązanie to jest bardzo proste i szybkie w montażu i nie wymaga przyłączenia do instalacji CO. Do zalet elektrycznych grzejników drabinkowych można zaliczyć:

 • łatwą obsługę - uruchomienie grzejnika polega na podłączeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego i ustawieniu zadanej temperatury na termostacie,
 • szybkość nagrzewania - grzejniki elektryczne nagrzewają się bardzo szybko, dzięki czemu w krótkim czasie można osiągnąć pożądaną temperaturę pomieszczenia i rozpocząć suszenie ręczników,
 • opłacalność - w związku z tym, że grzejnik elektryczny nagrzewa się bardzo szybko, wystarczy włączyć go chwilę przed skorzystaniem z prysznica.

Grzejniki drabinkowe zasilane z CO

Z kolei grzejniki drabinkowe łazienkowe wodne (lub glikolowe) podłączane do instalacji centralnego ogrzewania to rozwiązanie, które wymaga od nas zastosowania urządzeń grzewczych o ściśle sprecyzowanych wymiarach i kształcie, gdyż z reguły w łazience przyłącza do instalacji CO znajdują się w jednym konkretnym miejscu (konieczność zmieszczenia się w ograniczonej przestrzeni). Tego typu grzejniki cechują niskie koszty uzyskanego ciepła, co jest ich niewątpliwą zaletą. Ponadto w niektórych tego typu grzejnikach możemy zamontować grzałkę elektryczną, co jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga ona w dogrzaniu, osiągnięciu odpowiedniej mocy. Dodatkowo w okresie letnim i wczesno jesiennym sprawi, że bez potrzeby uruchamiania instalacji c.o. temperatura w łazience będzie komfortowa, to znaczy odpowiednia do wzięcia kąpieli.

Z jakich materiałów wykonane są grzejniki łazienkowe drabinkowe?

Grzejniki drabinkowe łazienkowe najczęściej wykonywane są ze stali. Materiał ten gwarantuje szybkie nagrzewanie oraz powolne emitowanie ciepła do otoczenia, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się w zrównoważony sposób. Stalowe grzejniki drabinkowe najczęściej cechują się wysoką mocą i dużą różnorodnością kształtów. Ich wadą jest podatność na osadzanie się kamienia wewnątrz grzejnika w przypadku obecności w instalacji twardej wody.

Drugim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w produkcji grzejników drabinkowych jest aluminium. Zazwyczaj grzejniki wykonane z tego materiału są tańsze w porównaniu z modelami stalowymi, aczkolwiek cechują się większą podatnością na uszkodzenia. Do ich zalet należy zaliczyć wysoką odporność na korozję oraz szybkie nagrzewanie.

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?

Grzejnik łazienkowy powinien być umiejscowiony w odpowiednim miejscu, aby móc wykorzystać w pełni jego potencjał, a jego użytkowanie było komfortowe. Nie należy wieszać grzejników drabinkowych bezpośrednio nad podłogą (wyjątkiem są modele o dużej wysokości przekraczającej 140-150 cm). Zazwyczaj grzejnik drabinkowy powinien być zawieszony ok. 70-90 cm nad ziemią i w odległości co najmniej 20-30 cm od sufitu.

Grzejnik drabinkowy w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym

W przypadku, gdy łazienka jest duża i grzejniki drabinkowe nie będą w stanie pokryć w pełni jej zapotrzebowania cieplnego, konieczne będzie połączenie ich z dodatkowym źródłem grzewczym - np. ogrzewaniem podłogowym. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko doskonały komfort cieplny pomieszczenia, lecz także funkcjonalność wynikającą z możliwości wykorzystania grzejników drabinkowych jako urządzeń suszących ręczniki lub wilgotne ubrania.

Grzejniki drabinkowe - podsumowanie kluczowych zalet

Do kluczowych zalet grzejników drabinkowych można zaliczyć:

 • dużą funkcjonalność (możliwość ogrzania pomieszczenia i pozyskanie dodatkowej przestrzeni umożliwiającej szybsze suszenie ręczników),
 • elegancki design - wiele grzejników spełnia funkcję ozdobną w łazience,
 • niskie koszty eksploatacji (szczególnie w połączeniu z wbudowanym termostatem),
 • prostota obsługi.

Grzejnik drabinkowy łazienkowy to produkt, który przyda się w każdej łazience. Zdecydowanie zwiększy komfort jej użytkowania.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru grzejnika drabinkowego do łazienki?

Poza wyborem odpowiedniej wielkości, kształtu i sposobu zasilania kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru grzejnika drabinkowego, jest jego moc. To właśnie ten parametr będzie miał największy wpływ na to, czy wybrany grzejnik będzie w stanie ogrzać łazienkę. W związku z tym warto zaznajomić się z symboliką stosowaną na grzejnikach.

Symbole stosowane na grzejniku a zapotrzebowanie cieplne

Kupując grzejnik drabinkowy łazienkowy, warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne symbole, które można znaleźć w specyfikacji produktu, takie jak: 75/65/20°C lub 90/70/20°C. Pierwsza wartość oznacza temperaturę zasilania, druga temperaturę powrotu, a trzecia temperaturę pomieszczenia. W przypadku pomieszczenia, jakim jest łazienka, należy uwzględnić wyższą wartość temperatury - 24°C zamiast 20°C, co oznacza o 20% wyższe zapotrzebowanie cieplne i konieczność doboru grzejnika o odpowiedniej dla tego pomieszczenia mocy.

Do obliczeń najczęściej przyjmuje się, że zapotrzebowanie cieplne wynosi:

 • dla pomieszczeń o standardowej wysokości 2,7 m: 
  • 80 W/m2 (dobrze ocieplone),
  • 120 W/m2 (słabo ocieplone).
 • dla pomieszczeń o niestandardowej kubaturze lub ze skosami:
  • 40 W/m3 (dobrze ocieplone),
  • 60 W/m3 (słabo ocieplone).

Przykładowo, jeśli z obliczeń wynika, że zapotrzebowanie energetyczne małej łazienki wynosi 500 W, należy kupić grzejnik z powyższymi oznaczeniami o mocy co najmniej 600 W. Pozostałe parametry, takie jak temperatura zasilania i powrotu są równie istotne i należy dobrać grzejnik drabinkowy tak, aby był zgodny z posiadaną instalacją (zbyt niska temperatura zasilania skutkować będzie niższą mocą grzejnika, co przełoży się na brak zdolności do ogrzania danego pomieszczenia).

Sprawdź wszystkie oferty w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Towar wysłany szybko, pompa zamontowana pracuje sprawnie. Polecam
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel