📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dopasuj głowicę do zaworu grzejnika. Kompletny przewodnik

2024-02-23
Dopasuj głowicę do zaworu grzejnika. Kompletny przewodnik

Odpowiednia głowica termostatyczna do grzejnika to ważny element konfiguracji Twojego systemu ogrzewania. Pełni ona kluczową rolę w regulowaniu temperatury, zapewniając komfort i efektywność energetyczną. W tym przewodniku przedstawimy Ci, jak dobrać głowicę dla różnych typów grzejników, zarówno tych standardowych, jak i grzejników drabinkowych czy łazienkowych.

Głowica termostatyczna do grzejnika – jak działa?

Aby móc regulować temperaturę w pomieszczeniu, konieczna jest głowica termostatyczna do grzejnika. Jak działa ten element? Mechanizm działania tradycyjnej głowicy termostatycznej opiera się na sprężystym mieszku wypełnionym cieczą o dużej rozszerzalności cieplnej, umieszczonym w jej wnętrzu. Gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta, mieszek z cieczą reaguje, zwiększając ciśnienie i objętość. To z kolei powoduje nacisk na popychacz głowicy, który pokonuje opór sprężyny i prowadzi do zamknięcia trzpienia zaworu termostatycznego. W sytuacji, gdy temperatura spada, ciecz w mieszku kurczy się, zmniejszając ciśnienie i objętość. Skutkuje to zmniejszeniem nacisku na sprężynę, co otwiera zawór termostatyczny. W rezultacie intensywniejszy przepływ wody przez grzejnik prowadzi do wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Ręczne ustawienie temperatury jest banalnie proste – wystarczy przekręcić głowicę zgodnie ze znajdującymi się na niej oznaczeniami, np. numerami lub kropkami oznaczającymi poziom ciepła. Im wyższy numer lub liczba kropek na podziałce, tym wyższa temperatura zadana do osiągnięcia przez grzejnik. Zazwyczaj takie podziałki są 5-stopniowe.

Rodzaje głowic grzejnikowych – jaką wybrać?

Na rynku można spotkać głowice do grzejników elektroniczne i manualne. Elektroniczne głowice termostatyczne są nadal dość rzadko spotykanym typem głowic. Działają automatycznie, utrzymując temperaturę na stałym, zadanym poziomie. Dzięki obecności specjalnego zegara sterującego pozwalają na ustawienie różnych parametrów pracy w ciągu doby i tygodnia. Nowoczesne głowice elektroniczne mogą posiadać zaawansowane funkcje, np.:

  • łączność wi-fi, dzięki której można włączyć je w system inteligentnego domu,
  • funkcję otwartego okna, która odcina dopływ ciepła, gdy czujniki wykryją zimne powietrze,
  • czujnik ruchu, który pozwala na obniżenie temperatury, gdy w pomieszczeniu nie ma ludzi. To szczególnie przydatna opcja np. w łazienkach,
  • funkcja odkamieniania, uruchamiana zwykle raz w tygodniu, zapobiega gromadzeniu się kamienia i przedłuża sprawność głowicy.

Głowice manualne są prostsze w obsłudze, jednak wymagają ręcznej regulacji, co nie zawsze jest wygodne. Mimo to są dobrym wyborem dla tych, którzy preferują bezpośrednią kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu.

Ze względu na znajdujące się w nich czujniki, głowice można podzielić również na cieczowe, gazowe i woskowe. Najczęściej wybierane są cieczowe, chociaż gazowe potrafią dużo szybciej reagować na wprowadzane zmiany.

Krok po kroku: dobór głowicy do zaworu grzejnika

Nie każda głowica pasuje do każdego grzejnika. Jej dobór zależy przede wszystkim od rodzaju zaworu termostatycznego, jaki jest zainstalowany w grzejniku. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, zanim kupimy głowicę:

  • określenie typu zaworu – zawory różnią się nie tylko rozmiarem, ale także mocowaniem i łączeniem. Na polskim rynku najczęściej występują zawory z mocowaniem M30x1,5 lub M28x1,5, RTD, wkładki zaworowe z mocowaniem RTD i  zawory z mocowaniem RA-N kątowe, proste lub w formie wkładki zaworowej.
  • ustalenie rodzaju łączenia – niektóre zawory są przystosowane do głowic łączonych zatrzaskiem, inne wymagają łączenia gwintem,
  • określenie oczekiwań wobec funkcji i stopnia regulacji – czy wystarczy głowica manualna, czy potrzebna będzie elektroniczna np. z łącznością wi-fi,
  • sprawdzenie, czy wybrana głowica jest kompatybilna z danym typem grzejnika –  głowica termostatyczna do grzejnika drabinkowego, łazienkowego może wyglądać nieco inaczej niż głowica termostatyczna do grzejnika żeliwnego. Często zdarza się, że producenci grzejników wypuszczają swoje własne linie akcesoriów tak jak w przypadku grzejników Purmo. To jakie głowice termostatyczne do grzejników Kermi, Purmo czy Stelrad sprawdzą się najlepiej, często można wyczytać na stronach tych firm.

Po ustaleniu tych parametrów warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest głowica oraz jej estetykę – głowica powinna komponować się z wyglądem grzejnika i wnętrza. Na rynku dominują klasyczne białe głowice, ale można znaleźć też i czarne. Finalnie, porównaj opinie i ceny różnych modeli głowic, aby wybrać najlepszy produkt spełniający Twoje oczekiwania, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i kosztów.

Podsumowanie

Głowica termostatyczna to niewielki element o wielkim znaczeniu – dzięki niemu można osiągnąć optymalną wydajność systemu ogrzewania. Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu porady ułatwią Ci wybór. Jeśli jednak masz z tym problem, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę i wskażą dostępne u nas głowice lub zestawy termostatyczne, które będą pasować do Twojego grzejnika. 

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie online!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Wszystko zgodnie z opisem
2024-05-16
Szybka i bezproblemowa wysyłka, dobra cena produktu, polecam:)
pixel