📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym usunąć kamień z baterii umywalkowej?

2023-08-11
Czym usunąć kamień z baterii umywalkowej?

Kolejny raz zastanawiasz się, czym usunąć kamień z baterii umywalkowej? Ten osad, pojawiający się na bateriach łazienkowych może bardzo negatywnie wpływać na estetykę pomieszczeń. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod na to, by pozbyć się kamienia na dłuższy czas i zapobiegać jego powstaniu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest i skąd bierze się kamień na bateriach?

Kamień, zwany też osadem wodnym, to minerały takie jak węglany wapnia i magnezu, które rozpuszczone w wodzie, odkładają się na powierzchni baterii i tworzą charakterystyczne białe lub brązowe osady. Kamień jest szczególnie częsty w miejscach z twardą wodą, zawierającą duże ilości minerałów. Pojawia się na zarówno na bateriach umywalkowych, kranach, prysznicach, jak i innych powierzchniach w łazience, które mają kontakt z wodą.

Czym usunąć kamień z baterii?

Jeśli na baterii umywalkowej pojawił się kamień, możesz wypróbować kilka metod. Jednym ze skutecznych sposobów jest użycie domowych środków, takich jak ocet lub sok z cytryny. Możesz nasączyć miękką szmatkę w occie lub soku z cytryny i przetrzeć nim kamień. Następnie wystarczy dokładnie spłukać baterię wodą. Pamiętaj jednak, aby nie używać tych metod na powierzchniach, które mogą być wrażliwe na kwasy.

Innym sposobem na to, jak wyczyścić baterię łazienkową z kamienia, są dostępne na rynku profesjonalne środki do usuwania kamienia z baterii. Możesz znaleźć je w sklepach z artykułami do domu lub w sklepach internetowych. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy producenci baterii oferują własne środki do usuwania kamienia, które są przystosowane do konkretnych powłok baterii. Przed użyciem takiego produktu zawsze zapoznaj się z instrukcjami producenta i postępuj zgodnie z zaleceniami.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia na bateriach?

Regularne czyszczenie baterii natryskowych czy umywalkowych może być uciążliwe. Czy da się zrobić coś, by zapobiec powstawaniu kamienia? 

Jedną z metod jest zastosowanie powłoki hydrofobowej na powierzchni baterii. Powłoka hydrofobowa tworzy ochronną warstwę, która odpycha wodę, utrudnia przyleganie znajdujących się w niej minerałów, zapobiega powstawaniu osadów i zacieków nie tylko z wody, ale również z mydła. W taki sposób można chronić baterie zlewozmywakowe, umywalkowe czy zestawy prysznicowe wykonane z chromu, aluminium czy stali nierdzewnej. Preparaty z nanopowłoką impregnującą znajdziesz w naszym sklepie w dziale ze środkami czystości. Oprócz nich dostępne są również specjalne preparaty do pielęgnacji w formie mleczka lub sprayu, koncentraty do odkamieniania kuchni i łazienek, czy specjalne pasty do czyszczenia umywalek i zlewów.

Bardziej kosztownym, ale za to dającym długofalowe efekty rozwiązaniem jest zainstalowanie filtrów zmiękczających wodę. Filtry te usuwają nadmiar minerałów z wody, zmniejszając ryzyko osadzania się kamienia. Efekt jest szczególnie zauważalny na bateriach natryskowych, które codziennie mają kontakt z dużą ilością wody, ale również na płytkach wokół prysznica i wanny. Na rynku jest wiele filtrów zmiękczających, w tym takie, które nie wymagają skomplikowanej instalacji, więc na pewno będziesz w stanie dobrać taki, który okaże się odpowiedni dla Twoich potrzeb. 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na trwałe pozbycie się kamienia będzie zakup i montaż stacji zmiękczania wody. Stacja zmiękczania wody to urządzenie uzdatniające wodę, które usuwa z niej nadmiar jonów wapnia i magnezu. Nowoczesne stacje zmiękczające wody to inteligentne, bezobsługowe urządzenia przeznaczone do automatycznego przygotowania miękkiej wody. Nie tylko likwidują powstawanie rdzawych plam w łazience, ale również poprawiają stan prania i smak wody pitnej.

Podsumowanie

Kamień i osad w łazience może być uciążliwy. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić baterie łazienkowe z kamienia, możesz wypróbować domowe metody, takie jak ocet lub sok z cytryny, lub skorzystać z profesjonalnych środków do usuwania kamienia dostępnych w sklepach. Zwróć uwagę na środki oferowane przez producentów baterii, dedykowane do konkretnych materiałów. Najlepszą strategią jest jednak zapobieganie powstawaniu kamienia: regularne czyszczenie baterii, zastosowanie powłoki hydrofobowej, instalacja filtrów lub stacji zmiękczania wody.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą sklepu Łazienki Online!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszystko zgodnie z ofertą, szybka realizacja zamówienia.
2024-06-11
Zamontowane i działa, polecam
pixel