📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy ogrzewania podłogowe może się zapowietrzyć?

2023-11-03
Czy ogrzewania podłogowe może się zapowietrzyć?

Czy ogrzewanie podłogowe może się zapowietrzyć? To pytanie może wywołać niepokój wśród właścicieli domów, którzy zastanawiają się nad instalacją tego rodzaju ogrzewania. W przypadku grzejników rozwiązanie problemu zapowietrzenia jest bardzo proste. A co, kiedy zapowietrzy się podłogówka? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co to jest ogrzewanie podłogowe i dlaczego jest tak popularne?

Ogrzewanie podłogowe to najczęściej wybierana metoda ogrzewania wnętrz domów i mieszkań. Znane również jako podłogówka, zapewnia wydajne i równomiernie rozłożone ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Jest wyjątkowo popularne ze względu na efektywność, komfort użytkowania oraz estetykę.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy podłogówka może się zapowietrzyć. Czy jest to problem, który może dotknąć tę nowoczesną formę ogrzewania? Czy istnieje sposób na zapobieganie temu? W tym wpisie postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest zapowietrzenie w systemach grzewczych?

Zapowietrzenie jest zjawiskiem, które występuje, gdy powietrze dostaje się do systemu grzewczego, a konkretnie do układu rur. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy instalacja nie jest odpowiednio szczelna lub kiedy do systemu dostaje się zbyt duża ilość wody.

Skutki zapowietrzenia mogą być różne. Mogą to być problemy z efektywnością grzewczą, hałas dochodzący z rur do mieszkania (charakterystyczne stukanie lub syczenie w rurach), czy nawet awaria całego systemu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapowietrzenie wykryć i zlikwidować jak najszybciej.

Jak rozpoznać zapowietrzenie w ogrzewaniu podłogowym?

Główne symptomy zapowietrzenia to przede wszystkim różnice w temperaturze pomiędzy poszczególnymi segmentami podłogi. W praktyce oznacza to, że podłoga w jednym miejscu jest ciepła, a w innym zimna. Inne objawy to niespodziewany hałas pochodzący z systemu grzewczego oraz spadki ciśnienia w układzie.

Jeśli masz zainstalowane ogrzewanie podłogowe, jednym z najcieplejszych miejsc w domu powinna być podłoga. Jeżeli zauważysz, że jest ona zimna tam, gdzie powinna być ciepła, możesz podejrzewać zapowietrzenie. Podłoże jest zimne między innymi dlatego, że powietrze, które dostało się do systemu, ogranicza przepływ ciepłej wody.

Takie różnice temperatur są nie tylko niewygodne, ale mogą prowadzić do różnych problemów. Przede wszystkim zapowietrzenie ogrzewania podłogowego może prowadzić do nieefektywnego zużywania energii, co skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Poza tym nieprawidłowo działające ogrzewanie podłogowe nie będzie w stanie w pełni ogrzać pomieszczenia, co może utrudniać komfortowe korzystanie z domu w chłodniejsze dni.Czy podłogówka rzeczywiście może się zapowietrzyć?

Wbrew pewnym mitom, które krążą na ten temat, odpowiedź na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe może się zapowietrzyć, brzmi: tak, może. Wszystko zależy od konkretnej instalacji, sposobu jej użytkowania, jakości montażu oraz częstotliwości przeglądów i konserwacji.

Oczywiście, nie każda instalacja ogrzewania podłogowego jest tak samo podatna na zapowietrzenie. Generalnie, problem ten dotyczy przede wszystkim starszych systemów, które nie były odpowiednio konserwowane. Dodatkowo zapowietrzenie może występować w długich pętlach podłogowych. W nowoczesnych systemach, dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz materiałów, ryzyko zapowietrzenia jest znacznie zredukowane.

Ale nawet w nowych systemach zapowietrzenie może się zdarzyć. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczne ciśnienie wody w układzie. Innym częstym problemem jest niewłaściwe użytkowanie systemu, na przykład zbyt częste włączanie i wyłączanie ogrzewania.

Zapobieganie zapowietrzeniu podłogówki

Regularne przeglądy techniczne są jednym z najważniejszych elementów utrzymania systemu w dobrej kondycji. Są to momenty, gdy specjaliści mogą dokładnie sprawdzić cały układ i zidentyfikować potencjalne problemy, zanim staną się one poważnymi zagrożeniami.

Dobrej jakości materiały oraz ich prawidłowy montaż również mają znaczenie. Wybierając materiały najwyższej jakości, zyskujesz pewność, że system będzie odporny na różne formy uszkodzeń, w tym zapowietrzenie.

Odpowiednie użytkowanie systemu, czyli unikanie częstych zmian temperatury i ciśnienia pomaga w zachowaniu stałej wydajności systemu i minimalizuje ryzyko różnych problemów, w tym zapowietrzenia. Od razu przy zakupie warto dowiedzieć się więcej o prawidłowej eksploatacji systemu i zrozumieć jego działanie.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie systemów ogrzewania, co sprawia, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i dla Twojego portfela w dłuższej perspektywie. Komfort użytkowania to kolejny niewątpliwy atut ogrzewania podłogowego. Zaletą tego systemu jest równomierne rozprowadzanie ciepła – nigdy więcej zimnych stóp w mroźne dni! Estetyka również gra dużą rolę – brak widocznych grzejników czy innych elementów ogrzewania wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia, oszczędzając miejsce i dając większą swobodę w aranżacji wnętrz.

Mimo licznych zalet ogrzewania podłogowego, wady, o których warto pamiętać to m.in. koszt instalacji. Jest on zwykle wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. To inwestycja, która się zwraca, ale wymaga początkowego wkładu finansowego. Istnieje także ryzyko zapowietrzenia systemu, o którym była mowa wcześniej w artykule. To problem, który może wpłynąć na efektywność systemu i wymagać interwencji specjalistów, co generuje dodatkowe koszty. W niektórych, zwłaszcza starszych budynkach mogą też wystąpić potencjalne problemy z montażem. Czasem zdarza się, że są konieczne dodatkowe prace adaptacyjne, co również wpływa na koszt całego przedsięwzięcia.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe może być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują komfortu i efektywności. Choć nie jest wolne od pewnych wad, takich jak ryzyko zapowietrzenia, z pewnością wiele z nich można zminimalizować przez odpowiednie działania prewencyjne. Korzyści płynące z tego rodzaju ogrzewania przeważają nad potencjalnymi problemami, co sprawia, że jest to opcja zdecydowanie warta rozważenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Naszego sklepu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszystko zgodnie z ofertą, szybka realizacja zamówienia.
2024-06-10
Wszystko super. Polecam
pixel