📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy głowica termostatyczna może być montowana pionowo?

2023-07-03
Czy głowica termostatyczna może być montowana pionowo?

Zastanawiasz się, czy głowica termostatyczna może być montowana pionowo?
Z nami znajdziesz odpowiedź na to nurtujące Cię pytanie.

Czym jest głowica termostatyczna?

Głowica termostatyczna to jeden z elementów wyposażenia grzejnika. Jest ona coraz częściej spotykana i dziś praktycznie każdy grzejnik zostaje w nią wyposażone. Wynika to z dość prostej rzeczy. Zastosowanie głowicy termostatycznej pozwala na sporą oszczędność, gdyż wedle szacunków, umożliwia ona ograniczenie zużycia paliwa grzewczego nawet o 20%. To w dzisiejszych czasach, gdy koszty ogrzewania regularnie rosną, może mieć spore znaczenie i niemały wpływ na domowy budżet.
Czasem głowica termostatyczna bywa określana jako regulator dopływu ciepła. Jej zadaniem jest reagowanie na zmiany temperatury otoczenia. Gdy ta spada, głowica zwiększa dopływ ciepłej wody do grzejnika. Jednocześnie spowalnia go w momencie, gdy wyczuje, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura. Dzięki temu można wyraźnie zmniejszyć zużycie paliwa grzewczego. Elementem odpowiedzialnym za działanie głowicy może być np. mieszanina gazów. To właśnie ona pod wpływem temperatury zwiększa i zmniejsza swoją objętość, tym samym sterując dopływem wody do grzejnika.

Czy głowica termostatyczna może być montowana pionowo?

W większości domów i mieszkań głowice termostatyczne są montowane poziomo. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy możliwy jest jej pionowy montaż. Odpowiedź jest prosta. Głowice termostatyczne zawsze powinny być montowane poziomo. Tylko taki sposób gwarantuje, że w trakcie pracy urządzenie odczyta prawidłowo temperaturę powietrza w pomieszczeniu. W przypadku montażu pionowego wynik może być zaburzony przez ciepło pochodzące z grzejnika. Dlatego eksperci stanowczo odradzają pionowy montaż głowic termostatycznych. W ten sposób można osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Temperatura w pomieszczeniu może być przez to za niska, co negatywnie wpłynie na komfort przebywania w nim.

Istnieją jednak specjalne rozwiązania, które eliminują problemy powstające przy pionowym montażu głowicy termostatycznej. Są to adaptery, które w razie braku możliwości poziomego zamontowania głowicy, sprawiają, że montaż pionowy nie spowoduje problemów z pracą grzejnika oraz samej głowicy termostatycznej.

Czy warto wyposażyć się w głowicę termostatyczną?

Wiemy już, że pionowy montaż głowicy termostatycznej po prostu nie wchodzi w grę. Czy jednak warto w ogóle w nie inwestować? Jak najbardziej, nie bez powodu tego typu urządzenia są coraz częściej spotykane przy grzejnikach w polskich domach. Dzięki nim w pomieszczeniu zawsze będzie panować wcześniej ustawiona, przyjemna temperatura. Jest to o tyle ważne, że wbrew pozorom zbyt mocne grzanie jest równie szkodliwe, co zbyt niskie temperatury. Za pomocą głowicy termostatycznej można jednak zadbać o to, by w pomieszczeniu było zawsze od 20 do 23 stopni w skali Celsjusza. Utrzymanie temperatury w takim zakresie pomaga też wyraźnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Jeśli chcesz wyposażyć się w dobrą głowicę termostatyczną, sprawdź sklep łazienki online. Znajdziesz w nim wiele elementów wyposażenia łazienek, takich jak baterie łazienkowe, pisuary, miski WC, kabiny i brodziki prysznicowe, czy bidety. Dostępne są również wanny, grzejniki łazienkowe, umywalki, czy nawet całe zestawy przeznaczone do tego pomieszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Jestem bardzo zadowolona. Trafione zakupy, błyskawiczna dostawa. Polecam.
2024-07-08
Błyskawiczna realizacja.Towar zabezpieczony, dotarł bez uszkodzeń
pixel