📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy deszczownica zużywa więcej wody?

2024-04-17
Czy deszczownica zużywa więcej wody?

Woda – to niezastąpiony zasób, którym każdego dnia posługujemy się w naszych domach. Jednak coraz częściej zastanawiamy się, czy nasze codzienne nawyki nie przyczyniają się do nadmiernego zużycia tego cennego surowca. Deszczownice, popularne rozwiązanie w łazienkach, budzą w nas pytanie – czy ich używanie faktycznie prowadzi do większego zużycia wody? Czy korzystając z tego wygodnego urządzenia, nie marnujemy jej więcej niż przy tradycyjnym prysznicu? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby świadomie zarządzać naszymi zasobami wodnymi.

Deszczownica - co to za urządzenie?

Deszczownica, zwana również prysznicem deszczowym, to rodzaj natrysku, który charakteryzuje się szerokim rozpylaniem wody z góry, na sposób przypominający opady deszczu. Zwykle montowana jest na suficie lub na specjalnym ramieniu prysznicowym, umożliwiając użytkownikowi komfortowe i relaksujące doznania podczas kąpieli. Deszczownice są coraz popularniejsze w łazienkach, oferując luksusowy sposób korzystania z prysznica oraz dodając elegancji i nowoczesności wnętrzu.

Jak zbudowana jest deszczownica?

Budowa deszczownicy jest stosunkowo prosta, - to urządzenie składa się z kilku kluczowych elementów, których wspólnym mianownikiem jest to, że tworzą nam przyjemne doznania podczas kąpieli.

Najważniejszym jest głowica deszczownicy, która jest odpowiedzialna za rozpylanie wody. Zazwyczaj ma ona większą średnicę niż standardowa głowica prysznicowa, co pozwala na równomierne pokrycie ciała strumieniem wody. Montowana jest na specjalnym ramieniu prysznicowym lub bezpośrednio na suficie.

Pod głowicą deszczownicy znajduje się często wkład filtrujący, który może być zbudowany z różnych materiałów, takich jak ceramika, węgiel aktywny czy włókno. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z wody, zapewniając czysty i zdrowy strumień.

Deszczownice mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja strumienia i temperatury wody. Niektóre modele oferują również możliwość zmiany rodzaju strumienia - od delikatnego deszczu po mocniejszy strumień masujący.

Ostatnim, ale ważnym elementem budowy deszczownicy jest system montażowy. Może to być tradycyjne ramię prysznicowe, które umożliwia regulację wysokości i kąta strumienia wody, lub inne, bardziej zaawansowane systemy montażu sufitowego.

Jak działa deszczownica?

Deszczownica działa na zasadzie równomiernego rozpylania strumienia wody z góry, na sposób przypominający naturalne opady deszczu. Proces ten jest możliwy dzięki specjalnej konstrukcji głowicy deszczownicy oraz odpowiedniemu ułożeniu otworów, z których woda wypływa. 

Woda do deszczownicy dociera poprzez standardową instalację wodną i jest rozprowadzana do głowicy deszczownicy przez rurę lub wewnętrzny system przewodów. Głowica deszczownicy posiada otwory, z których wypływa woda, tworząc delikatny i równomierny strumień.

W zależności od modelu deszczownica może być wyposażona w różne funkcje, takie jak regulacja strumienia i temperatury wody, zmiana rodzaju strumienia (np. deszczowy lub masujący), oraz dodatkowe opcje, takie jak oświetlenie czy głośniki Bluetooth.

Deszczownice mogą być montowane na suficie lub na specjalnym ramieniu prysznicowym, co pozwala na dostosowanie wysokości i kąta strumienia wody do preferencji użytkownika.Czy deszczownica zużywa więcej wody niż tradycyjny prysznic?

Najszybsza odpowiedź na to pytanie - to zależy. Dlaczego? Pytanie o to, czy deszczownica zużywa więcej wody niż tradycyjny prysznic, jest dyskusyjne, a odpowiedź zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj deszczownicy, jej wydajność, nawyki użytkownika i czas kąpieli.

Na ogół deszczownice mają większą głowicę niż standardowe prysznice, co może sugerować, że zużywają więcej wody. Jednakże wiele nowoczesnych deszczownic jest wyposażonych w mechanizmy oszczędzające wodę, takie jak limitatory przepływu wody (ograniczniki, często spotykane np. na siłowniach, basenach) lub aeratory, które mieszają wodę z powietrzem, aby stworzyć wrażenie obfitości strumienia przy mniejszym zużyciu wody.

Dodatkowo czas spędzony pod deszczownicą może być różny w porównaniu do tradycyjnego prysznica. Ludzie często opowiadają się za dłuższymi kąpielami pod deszczownicą, co może prowadzić do większego zużycia wody. Jednakże, jeśli użytkownik reguluje czas kąpieli i korzysta z funkcji oszczędzania wody, deszczownica może być równie ekonomiczna, jak tradycyjny prysznic.

Czy deszczownica może pomóc w oszczędzaniu wody?

Pytanie z nagłówka stanowi nieco rozwinięcie treści wyżej omawianej i łączy się równocześnie z zaletami deszczownicy. Niewątpliwie deszczownica może pomóc w procesie oszczędzania wody, ale ważny jest tu nie tylko sprzęt i jego funkcjonalność, ale także świadome podejście człowieka.

Praktyczne wskazówki pozwalające oszczędzać wodę z użyciem deszczownicy:

 1. Stosuj krótkie kąpiele
  Choć deszczownica może sprawić, że kąpiel będzie bardziej relaksująca, staraj się ograniczać czas spędzony pod prysznicem.

 2. Korzystaj z funkcji oszczędzania wody
  Upewnij się, że Twoja deszczownica jest wyposażona w funkcje oszczędzania wody, takie jak limitatory przepływu wody lub aeratory, które pomagają zmniejszyć zużycie wody bez utraty komfortu kąpieli.

 3. Włączaj wodę tylko wtedy, gdy jest to potrzebne
  Nie pozwalaj wodzie lać się bez celu. Podczas mycia ciała lub włosów wyłączaj wodę, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia.

 4. Staraj się regulować ciśnienie i temperaturę wody
  Ustawienie niższego ciśnienia wody oraz niższej temperatury pozwala zmniejszyć zużycie wody podczas kąpieli.

 5. Zbieraj wodę do ponownego wykorzystania
  Jeśli używasz deszczownicy w celu nawadniania roślin lub czyszczenia łazienki, pamiętaj o zbieraniu zużytej wody do ponownego wykorzystania. Możesz wykorzystać ją np. do podlewania roślin.

 6. Regularnie konserwuj deszczownicę Regularne czyszczenie i konserwacja deszczownicy może pomóc w utrzymaniu jej efektywności i oszczędności wody.

Zalety korzystania z deszczownicy:

 • rozpylana woda powoduje uczucie kąpieli w deszczu, komfortowe doznania;
 • regulują czas kąpieli;
 • budują świadomość sytuacyjną użytkownika w zakresie oszczędzania wody;
 • posiadają funkcje pozwalające oszczędzać wodę.

Czy deszczownica jest odpowiednia do każdej łazienki?

Deszczownica może być odpowiednia dla wielu łazienek, ale istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o jej instalacji.

Przede wszystkim warto rozważyć wielkość łazienki - deszczownice zazwyczaj są większe niż tradycyjne słuchawki prysznicowe z wężem, więc należy upewnić się, że pomieszczenie ma wystarczającą przestrzeń na ich zamontowanie bez utrudniania ruchu. Ponadto wysokość sufitu ma znaczenie - deszczownice montuje się zazwyczaj na suficie lub na specjalnym ramieniu prysznicowym, dlatego wysoki sufit umożliwia swobodne zamontowanie, podczas gdy niski sufit może ograniczać wybór odpowiedniego modelu.

Kolejnym istotnym aspektem jest ciśnienie wody - niektóre deszczownice wymagają wyższego ciśnienia, aby zapewnić odpowiedni strumień, dlatego w łazienkach z niskim ciśnieniem wody trzeba wybrać deszczownicę kompatybilną z takimi warunkami.

Styl łazienki również ma znaczenie - deszczownice są dostępne w różnych stylach i wykończeniach, dlatego ważne jest dopasowanie ich do wystroju i designu łazienki, aby zapewnić spójność wizualną

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą sklepu Łazienki Online!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bardzo sprawny kontakt i ultra szybka wysyłka.
2024-05-19
Szybko, sprawnie, żadnych problemów. Polecam :).
pixel