📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co warto wiedzieć o regulatorach temperatury?

2023-09-11
Co warto wiedzieć o regulatorach temperatury?

Jesteś w trakcie budowy domu i chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości precyzyjnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach? Dostępne na rynku rozwiązania, takie jak regulatory temperatury umożliwiają łatwe sterowanie temperaturą ogrzewania w taki sposób, by zagwarantować mieszkańcom pełen komfort cieplny. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkich kluczowych informacji o regulatorach.

Czym jest i do czego służy regulator temperatury?

Regulator temperatury to urządzenie o małych wymiarach, które montuje się najczęściej na ścianie. Jego zadaniem jest przesłanie sygnału do sterowników kotła, dzięki czemu zmianie ulegają parametry jego pracy. To z kolei skutkuje podgrzaniem wody, gdy temperatura jest za niska lub zakończeniem procesu grzania, gdy temperatura jest na odpowiednim poziomie. Regulator temperatury można podłączyć do następujących urządzeń grzewczych:

Jak działa regulator temperatury?

Regulator temperatury pokojowej to urządzenie, które składa się z trzech elementów:

 • czujnika temperatury, którego zadaniem jest pomiar temperatury w pomieszczeniu,
 • cyfrowego termoregulatora, który porównuje zmierzoną wartość do parametrów przez nas ustawionych i wysyła sygnał sterujący do elementu wykonawczego,
 • elementu wykonawczego, którym najczęściej jest stycznik elektromagnetyczny lub falownik, którego zadaniem jest włączenie, lub wyłączenie napięcia sterującego urządzeniem grzewczym.

Włączenie lub wyłączenie urządzenia grzewczego przez element wykonawczy skutkuje podniesieniem, lub obniżeniem temperatury aż do uzyskania wartości zadanej przez użytkownika.

Rodzaje regulatorów temperatury

Możemy wyróżnić następujące kryteria podziału regulatorów temperatury:

 • programowalność: regulatory programowalne lub nieprogramowalne,
 • sposób sterowania: regulatory cyfrowe lub analogowe,
 • zasilanie: sieciowe lub z wykorzystaniem baterii.

Wybór konkretnego rodzaju regulatora zależy głównie od preferencji użytkownika dotyczących oczekiwanej funkcjonalności, estetyki rozwiązania oraz budżetu.

Programowalność regulatorów temperatury

Wyróżniamy programowalne i nieprogramowalne regulatory temperatury. Pierwsze z nich dają możliwość ustawienia precyzyjnego dobowego planu, zgodnie z którym ogrzewany jest dom. Regulatory programowalne zazwyczaj występują w postaci urządzeń w cyfrowym wyświetlaczem umożliwiającym łatwy podgląd bieżących ustawień oraz szybką i intuicyjną ich modyfikację, oraz ustawienie temperatury w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia.

Drugie rozwiązanie, czyli nieprogramowalne regulatory temperatury umożliwiają jedynie ustawienie temperatury w danym momencie. Jest to rozwiązanie tańsze w zakupie, lecz umożliwiające mniejszą kontrolę wydatków związanych z ogrzewaniem. W związku z powyższym zakup regulatora temperatury warto rozważyć, uwzględniając nie tylko początkowy koszt samego urządzenia, lecz także późniejsze wydatki związane z ogrzewaniem.

Sposób sterowania regulatorów

Regulatory temperatury możemy również podzielić ze względu na sposób ich sterowania. Analogowe regulatory to najprostsze urządzenia, do których ustawienia używa się pokrętła lub przycisków.

Z kolei cyfrowe regulatory temperatury umożliwiają zdalne sterowanie temperaturą przy użyciu pilota lub poprzez sieć wifi za pośrednictwem smartfona, lub komputera. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania regulatora.

Zasilanie

Regulatory temperatury zasilane z sieci są zdecydowanie częściej spotykanym rozwiązaniem ze względu na brak konieczności wymiany baterii i nieprzerwaną pracę (poza przypadkami awarii sieci).

Gdzie warto zamontować regulator temperatury?

Miejsce, w którym warto zamontować regulator temperatury pokojowej, powinno być dobrane pod kątem temperatury, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniach. Należy je wybrać tak, aby temperatura pomieszczenia była najbardziej zbliżona do tej, którą chcemy uzyskać w reszcie pokojów. Co ważne, nie zawsze jest to salon - dużo częściej regulator temperatury montowany jest w pokoju przeznaczonym do pracy lub w sypialni. Te pomieszczenia lepiej nadają się na montaż regulatora ze względu na brak dodatkowych źródeł ciepła, takich jak kominek, telewizor czy lodówka, które mogą zaburzać pracę urządzenia.

Warto pamiętać również o tym, że regulator temperatury należy montować w miejscu, gdzie cyrkulacja powietrza nie jest zaburzona, co w praktyce oznacza, że urządzenie nie może być zasłonięte meblami, uchylonymi drzwiami lub zasłonami. Najbardziej adekwatne miejsce montażu powinno znajdować się na wysokości ok. 1,5 metra nad podłogą w pomieszczeniu, które nie ma zbyt dużej wilgotności oraz wahań temperatur. Miejsce to powinno również znajdować się w cieniu oraz poza zasięgiem dzieci.Jak ustawić regulator, by uzyskać komfort cieplny?

Komfortowa temperatura mieści się w przedziale między 16 a 24 °C w zależności od pory dnia oraz pomieszczenia:

 • w salonie, pokoju dziecka: 20-22 °C,
 • w sypialni: 18-20 °C,
 • w kuchni: 18-20 °C,
 • w łazience: 22-24 °C.

Regulator temperatury umożliwi łatwe dostosowanie temperatury. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają dobowe programowanie temperatury tak, by zmieniała się ona w zależności od tego, czy przebywamy w danym momencie w domu, czy nie. Istnieją również modele, które posiadają czujnik pogodowy, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach dostosowywana jest w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru regulatora temperatury?

Wybór odpowiedniego regulatora skutkować będzie prawidłowym funkcjonowaniem instalacji grzewczej, co w konsekwencji przełoży się na odpowiednią regulację temperatury w pomieszczeniach. Poniższe wskazówki będą pomocne w procesie zakupowym.

Dobór regulatora do rodzaju instalacji grzewczej

Regulator temperatury należy wybrać w zależności od posiadanego rodzaju instalacji grzewczej. Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego modelu regulatora i zweryfikować, czy model, który nas interesuje, będzie dobrze współpracował z posiadanym przez nas kotłem, pompą ciepła lub innym urządzeniem grzewczym.

Miejsce montażu - zasięg nadajnika

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać przed zakupem, jest miejsce, w którym ma być zamontowany regulator temperatury. W przypadku, gdy instalowany regulator jest bezprzewodowy, konieczne jest upewnienie się, czy odległość między nadajnikiem a odbiornikiem nie będzie zbyt duża.

Sposób montażu

Równie istotny jest sposób montażu, który bezpośrednio przekłada się na estetykę rozwiązania. Regulatory temperatury występują w różnych wariantach:

 • do zabudowy,
 • montażu natynkowego,
 • wolnostojące.

Często wybieraną metodą jest montaż natynkowy. Jest to rozwiązanie proste, szybkie i tanie, gdyż nie wymaga specjalnego przygotowania ścian, jak to ma miejsce w przypadku urządzeń przeznaczonych do zabudowy. Jest również zazwyczaj bardziej estetyczne w porównaniu z urządzeniami wolnostojącymi.

Zakres pracy regulatora

Regulatory temperatury najczęściej można ustawić w zakresie od 10 do 30°C, co pokrywa cały zakres temperatur konieczny do osiągnięcia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru urządzenia. W najlepszych modelach sięga ona nawet 0,1°C.

Regulator programowalny czy nie?

Kolejnym równie istotnym aspektem wpływającym na komfort użytkowania regulatora temperatury jest funkcja programowania urządzenia w zależności od dnia tygodnia oraz pory dnia. Zaawansowane modele umożliwiają precyzyjne ustalenie pór, w których temperatura w pomieszczeniach wzrasta (np. tuż po przebudzeniu lub przed powrotem z pracy) oraz się obniża (np. w nocy lub podczas naszej nieobecności w domu). Ta funkcjonalność zdecydowanie zwiększa komfort cieplny domowników oraz gwarantuje większe oszczędności w porównaniu z manualnym ustawianiem temperatury.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Towar wysłany szybko, pompa zamontowana pracuje sprawnie. Polecam
2024-07-10
Jestem bardzo zadowolona. Trafione zakupy, błyskawiczna dostawa. Polecam.
pixel