📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bufor a wymiennik — poznaj różnice

2023-05-26
Bufor a wymiennik — poznaj różnice

Poszukiwanie optymalnych rozwiązań w ogrzewaniu domu i podgrzewaniu wody to szansa na wypracowanie niemałych oszczędności. Bufor ciepła oraz wymiennik c.w.u. to urządzenia, które mogą to zagwarantować. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mają takie same funkcje i zadania, jednak po zgłębieniu tematu łatwo można wskazać różnice. W dzisiejszym wpisie omówimy, czym jest zbiornik buforowy oraz wymiennik ciepła. Przedstawimy ich budowę, zasadę działania oraz różnice. Dowiesz się, czy kotłownia z buforem lub wymiennikiem to dobre rozwiązanie. Zapraszamy do lektury!

Co to jest i jak działa bufor ciepła?

Co to jest bufor ciepła? To zbiorniki najczęściej w kształcie walca, montowane do kotła pompy ciepła lub innego źródła ciepła. Bufor centralnego ogrzewania to skuteczny i sprawdzony sposób na przechowywanie ciepła z niewielkimi stratami. Magazynowana w zbiorniku energia jest dostarczana do instalacji wtedy, gdy jest potrzebna. Co to oznacza? Jeśli na wyjściu z bufora zamontowany jest automatyczny termostat, to ciepło dawkowane jest tak, by utrzymywać w budynku stałą temperaturę.  

Co ważne bufor ciepła to rozwiązanie do wielu źródeł energii. Nie tylko w nowoczesnych instalacjach elektrycznych, czy gazowych, lecz także z pompą ciepła, a nawet tradycyjnymi kotłami CO. Bufor do pieca to możliwość oszczędnego gospodarowania ogrzewaniem i znacząca redukcja kosztów z tego tytułu. 

Budowa i działanie bufora ciepła

Jak zbudowany jest bufor ciepła? To zbiornik wypełniony wodą podłączony do źródła energii, czyli np. kotła gazowego, a z drugiej strony z instalacją grzewczą. Bufor ciepła schematem przypomina tradycyjny bojler. Najważniejszą cechą jest warstwowy układ wody — w górnej części jest ciepła, a w dolnej części chłodna. Mimo że się stykają, to nie dojdzie do ich wymieszania, gdyż ciepła woda jest lżejsza od zimnej.

Źródło energii pracując na pełnej mocy, nagrzewa zbiornik do wysokiej temperatury. Dzięki temu, że bufor ciepła pozwala zachować nagrzaną wodę z niewielkimi stratami temperatury, w zależności od pogody i pojemności, zapas energii może wyczerpać się dopiero po kilku dniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając bufor ciepła?

Bufor ciepła w instalacji grzewczej centralnego ogrzewania to bez wątpienia możliwość optymalnego działania całego układu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rozwiązania i jakie parametry są istotne? Decydując się na magazynowanie ciepła, mając kotłownię z buforem, zwróć uwagę na:

 • zapotrzebowanie budynku na moc — im większe zapotrzebowanie, tym większą pojemność w litrach powinien mieć zbiornik. Zazwyczaj stawia się na bufor o pojemności od 200-300 litrów, a dużych instalacji i dużego zapotrzebowania nawet 1000 litrów i więcej.
 • zastosowany system ogrzewania — w zależności od mocy kotła elektrycznego, gazowego, czy układu z pompą ciepła, czas nagrzania wody w buforze może się różnić.
 • miejsce w kotłowni — zbiornik na bufor ciepła jest dość duży, więc musisz zadbać o zorganizowanie miejsca na montaż instalacji.

Zastosowanie bufora ciepła to świetne rozwiązanie zwłaszcza w okresach przejściowych. Zamiast uruchamiać kocioł, ogrzejesz pomieszczenia energią powracającą z instalacji, a pochodzącą z ciepłej wody znajdującej się w zbiorniku.

Instalacja bufora ciepła — wady i zalety

Bufor ciepła to rozwiązanie, którego instalacja jest w wielu przypadkach uzasadniona. Można wskazać takie zalety, jak:

 • mniejsza częstotliwość uruchamiania się źródła energii — bufor do pieca sprawia, że kocioł trzeba będzie włączyć, dopiero gdy zostanie wykorzystany cały zapas ciepła ze zbiornika,
 • równa temperatura w pomieszczeniach — zbiornik wody umożliwia dostarczanie ciepła z bufora w miarę zapotrzebowania,
 • możliwość zastosowania różnych źródeł ciepła i odbiorników — można wykorzystać bufor do pompy ciepła, kotła elektrycznego, gazowego czy zasypowych. Sprawdzi się zarówno przy grzejnikach, jak i ogrzewaniu podłogowym,
 • wielofunkcyjność — to nie tylko sposób na ogrzewanie i przechowywanie energii w korzystnej taryfie, lecz także bufor ciepłej wody użytkowej, czy zbiornik dla paneli solarnych.

Można wskazać dużo zalet tego rozwiązania, jednak nie należy zapominać o aspektach negatywnych, wśród których wymienia się:

 • miejsce — niezależnie od pojemności bufora trzeba znaleźć na niego przestrzeń. W nowoczesnych domach na piece przeznacza się coraz mniej miejsca. Dlatego też specjalne miejsce jak kotłownia, w której znajduje się bufor to najlepsza opcja.
 • cena — sam bufor ciepła z zasobnikiem cwu o pojemności to ceny zaczynające się od 1000 zł. Niezbędne części zbiornika to dodatkowe koszty, które mogą zamknąć się w kilku tysiącach. 

W ogólnym rozrachunku jest to jednak korzystne rozwiązanie, które we współpracy z pompami ciepła, czy innymi źródłami energii przyniesie wymierne efekty i oszczędności.

Wymiennik ciepła – czym jest i jak jest zbudowany?

Co to jest wymiennik ciepła? Kształtem mogą przypominać omówiony już bufor, jednak ich zadanie jest nieco inne. Przede wszystkim służą do magazynowania i przechowywania ciepłej wody użytkowej. Jak działa wymiennik ciepła? Najłatwiej będzie to omówić przy okazji wskazania elementów, które ma każde tego typu urządzenie. Budowa wymiennika ciepła wygląda następująco:

 • zbiornik — może być o różnych pojemnościach dopasowanych do ilości użytkowników wody,
 • element grzewczy — znajduje się w zbiorniku i może to być wężownica lub płaszcz grzewczy,
 • izolacja — najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa,
 • otwory do przepływu wody — wlot łączący zbiornik ze źródłem energii i wylot prowadzący wodę do ujścia.

W górnej części zbiornika znajduje się wymiennik z wężownicą, która odpowiada za grzanie wody. Izolacja, którą jest on obudowany, zapewnia utrzymanie wysokiej temperatury. Wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania to efektywny sposób na optymalizację czasu podgrzewania wody i obniżenie rachunków.

Wymienniki ciepła — podgrzewanie wody, a powierzchnia grzewcza

Dostęp do ciepłej wody użytkowej to absolutna podstawa życia w XXI wieku. Coraz częściej wymienniki ciepła CO stają się nieodłącznym elementem instalacji wodnych. Korzysta się z nich nie tylko w domach, lecz także w przestrzeniach biurowych i w miejscach użyteczności publicznej. 

Rodzaje wymienników ciepła

Można wyróżnić dwa rodzaje wymienników ciepła, które różnią się między sobą elementem grzewczym. Można tu wskazać:

 • płaszcz grzewczy — zapewnia większą powierzchnię wymiany ciepła i bardziej efektywne nagrzewanie wody. Wymaga źródła energii o dużej mocy. Wymienniki dwupłaszczowe, dzięki dużej powierzchni grzewczej generują dużą ilość energii cieplnej, która bardzo szybko podgrzewa wodę.
 • wężownice — doskonale sprawdzają się w większości instalacji i możliwe jest dopasowanie powierzchni wężownic do najczęściej spotykanych mocy kotłów. Można wskazać zbiornik wyposażony w podwójną wężownicę, co usprawnia jego działanie i daje możliwość podłączenia dwóch źródeł ogrzewania.

Instalacja grzewcza mająca odpowiednio dobrany zbiornik wody, z pewnością będzie efektywna i doskonale będzie podgrzewać cwu.

Wymienniki ciepła — jakie parametry są ważne?

Przede wszystkim wymienniki ciepła muszą być dostosowane do ilości zużywanej wody, a to z kolei uwarunkowane jest liczbą domowników. Szacuje się, że jedna osoba zużywa ok. 30-40 litrów wody dziennie, więc pojemność przy 4 osobach powinna wynieść ok. 120-150 litrów, by wystarczyło ciepłej wody na dobę. Ważna tu jest także moc kotła i rodzaj samego wymiennika ciepła w instalacji CO. W przypadku wyboru tych z płaszczem grzewczym z reguły wymagane jest stosunkowo mocne źródło energii. Natomiast jeśli w obszarze Twoich zainteresowań znajduje się wymiennik z wężownicą, to warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie dość uniwersalne.

Czy warto inwestować w wymiennik ciepła?

Komfort kąpieli w gorącej wodzie dla wielu osób jest nie do zastąpienia. Dlatego też, jeśli borykasz się w swoim domu z brakiem wystarczającej ilości ciepłej wody użytkowej, lub masz duży dom, a odległość od pieca jest spora, to zdecydowanie warto rozważyć wymiennik ciepła c.o do ciepłej wody. Wymiennik stojący o pojemności 120-200 litrów powinien wystarczyć 4-osobowej rodzinie (zwłaszcza, kiedy łazienka wyposażona jest w wannę, a domownicy gustują w długich wannowych kąpielach). Zbiornik doskonale nadaje się także wtedy, gdy jednocześnie czerpie się wodę z kilku źródeł. Inwestycja w wymiennik ciepła to dobry pomysł, który pozwoli na obniżenie rachunku za ogrzewanie, gdyż kocioł nie będzie musiał załączać się za każdym razem, gdy odkręcisz kran. Oprócz tego znacząco zmniejszysz czas oczekiwania, aż z kranu popłynie ciepła woda, w związku z czym zredukujesz jej zużycie.

Bufor, a wymiennik ciepła w instalacji grzewczej – czym się różnią?

Znając już charakterystykę buforu i wymiennika ciepła można wskazać, czym różnią się te dwa elementy.

Wymienniki ciepła CO są zasilane przez kocioł i są wyposażone w wężownicę lub płaszcz grzewczy, które odpowiadają za podgrzewanie wody. Dochodzi do wymiany ciepła między płaszczem grzewczym lub wężownicą a wodą użytkową. 

Bufor centralnego ogrzewania służy z kolei do gromadzenia energii cieplnej, umożliwia obniżenie kosztów i ogranicza straty ciepła. 

Jak widać, między buforem i wymiennikiem ciepła największe są różnice w budowie i zastosowaniu urządzeń. Bufor doskonale sprawdza się w domach i ma za zadanie gromadzić wodę w zbiorniku, by ogrzewać pomieszczenie. Wymiennik z kolei zapewnia odpowiednie parametry ciepłej wody użytkowej. Dobrym pomysłem będzie także ich połączenie, by jeszcze lepiej zoptymalizować instalację w swoim domu.

Sposoby zoptymalizowania pracy pompy ciepła i innych źródeł energii

Bufor ciepła z zasobnikiem cwu w formie wymiennika to świetny pomysł, by jeszcze lepiej zoptymalizować pracę kotła i zmaksymalizować efekty produkowanej energii. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. w przypadku pomp ciepła połączonych z panelami słonecznymi pozwoli znacząco zredukować koszty produkcji prądu i ogrzewania.

Warto wiedzieć, że do instalacji zasilanych pompą ciepła wykorzystywane są mniejsze bufory, nawet o pojemności 100 litrów. Co ważne w tym wypadku, bufor centralnego ogrzewania różnie sprawdzi się w zależności od rodzaju pompy. Jest niezbędny przy gruntowych pompach ciepła, a w tym powietrze-woda także znakomicie zda egzamin.

Połączenie wymiennika z buforem to ciekawe rozwiązanie, które może występować także w formie zbiorników kombinowanych do pompy ciepła. Bufor zapewni płynną i ekonomiczną pracę w systemie ogrzewania, a wymiennik zapewni ciepłą wodę użytkową wszystkim domownikom.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Szybko,, zgodnie z opisem!
2024-04-11
Jestem bardzo zadowolona z obsługi Jest fachowo, szybko, solidnie i do tego bardzo sympatycznie
pixel