Zawór SAMEE QS
Zawór SAMEE QS jako alternatywne zabezpieczenie pomp ciepła typu monoblok przed skutkami zaniku prądu
Od kilku lat na rynku polskim, jak i europejskim, popularność zyskują pompy ciepła typu powietrze – woda jako źródło centralnego ogrzewania naszych domostw oraz biur, hoteli i innych obiektów użyteczności publicznej.
W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze – woda zwiększył się o 140% do analogicznego okresy w roku 2021, a cały rynek pomp ciepła wzrósł w tym czasie o 121%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 133%.
Pompy ciepła powietrze - woda
Pompy ciepła powietrze – woda możemy podzielić na dwa typy: split oraz monoblok. W przypadku pierwszego typu - układ składa się z jednostki zewnętrznej (chłodniczej) oraz wewnętrznej, która oddaje ciepło do instalacji poprzez wbudowany wymiennik (skraplacz). Monoblok – to urządzenie, na które składa się jedna jednostka, w której znajduje się cały układ chłodniczy, a wyprowadzone są z niej tylko rury dystrybuujące ciepło do budynku. Z instalacyjnej praktyki wynika, iż w naszym sektorze, firmy instalacyjne skłaniają się z wielu aspektów bardziej w kierunku pomp ciepła typu monoblok.
I tutaj powstaje pytanie – jak zabezpieczyć pompy ciepła typu monoblok przed skutkami braku zasilania energii elektrycznej przy temperaturach ujemnych.
Rozwiązanie, jakie proponuje firma SAMEE w przypadku zastosowania w układzie czynnika, jakim jest woda- jest zastosowanie zaworów antyzamarzaniowych Samee serii QS.
Zasada działania zaworu
Zasada zadziałania zaworu jest bardzo prosta. Zawór wyposażony jest w zawór termostatyczny skalibrowany tak, by nastąpiło jego otwarcie w przypadku spadku temperatury czynnika poniżej 3 stopni Celsjusza. Zawór będzie otwierał się do momentu, kiedy temperatura czynnika nie wzrośnie do 4 stopni Celsjusza – co spowoduje zamknięcie zaworu. Maksymalne otwarcie zaworu jest przy temperaturze czynnika równej 1 stopień Celsjusza i w tym wypadku wypływ jest rzędu 1,9 l/minutę - co gwarantuje nam szybkie opróżnienie układu z wody – czyli zabezpieczy Nam instalację przed skutkami zwiększenia objętości wody w przypadku zamarzania. Wypływ o tak dużym natężeniu gwarantuje też wykroplenie czynnika z układu pompy niezależnie od wysokości ciśnienia statycznego (m/słupa wody) w instalacji znajdującej się w budynku.
Ważnym aspektem przy montażu zaworów Samee serii QS jest zastosowanie ich w parach - jeden montujemy na zasilaniu, a drugi na powrocie z instalacji, zawsze mijankowo – by ciecz wykraplana z górnego zaworu nie oddziaływała na zawór umieszczony poniżej. Zawór dolny nie może być zamontowany bezpośrednio nad gruntem/fundamentem pompy.
Pamiętajmy - iż brak prądu nie oznacza od razu spadku temperatury wody w odcinku zewnętrznym instalacji do 3 stopni – jest to proces długotrwały - zależny od kilku czynników: temperatury wody w instalacji, temperatury zewnętrznej oraz jakości i grubości izolacji chroniącej odcinki zewnętrzne przed wychłodzeniem. Jednakże, przy dłuższych okresach braku zasilania w energię elektryczną oraz ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych należy zabezpieczyć pompę ciepła typu Monoblok przed zamarzaniem czynnika, jakim jest woda – a taką najprostszą formą jest zastosowanie zaworów SAMEE serii QS.
Sprawdź wszystkie oferty Łazienki Online.