Zabudowa WC - najważniejsze porady
Nowoczesne aranżacje wymagają zabudowania WC - żeby łazienka była estetyczna, schludna i dostosowana do aktualnych trendów wnętrzarskich. Możemy to zrobić, wykorzystując stelaże podtynkowe umożliwiające schowanie większości elementów podłączeniowych. Dzisiejszy artykuł poświęcimy w całości tej tematyce. Podpowiemy, o czym pamiętać, decydując się na konkretną zabudowę WC. Najważniejsze porady!
Montaż WC podtynkowego - jak zacząć?
Jak zacząć montaż WC podtynkowego? W pierwszej kolejności należy zdecydować się na wybór odpowiedniego stelaża. Warto również pamiętać o inwestycji w rurę odpływową do WC.
Stelaże WC podtynkowe
Stelaże podtynkowe są zbudowane z tzw. ramy z metalowych kształtowników. Zostały one wyposażone także w podejścia wodno-kanalizacyjne. Ich główną część stanowi zbiornik spłuczki oraz mocowania do miski sedesowej.
Stelaże WC podtynkowe dostępne w ofercie większości producentów na rynku stosuje się również do zainstalowania podwieszanej miski ustępowej oraz do zamocowania bidetów i umywalek.
Jaki stelaż podtynkowy do łazienki wybrać?
W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na stelaże do zabudowy ciężkiej lub lekkiej. Jeżeli toaletę podtynkową mocujemy we wnęce lub dostawiamy ją do ściany murowanej (np. z cegieł) - powinniśmy wybrać stelaż do zabudowy ciężkiej.
Biorąc jednak pod uwagę obecne trendy największą popularnością, cieszą się toalety podtynkowe ze stelażem do zabudowy lekkiej. Rozwiązanie to jest zdecydowanie prostsze. Doskonale sprawdza się w przypadku ścian tj.:
- murowana,
- kartonowo-gipsowa.
Proces montażu jest bardzo prosty - przystawiamy konstrukcję do ściany oraz podłogi stelaża i całość obudowujemy płytami kartonowo-gipsowymi.
Zabudowa WC - nowoczesne rozwiązania dedykowane dla zwolenników minimalizmu
Zabudowa WC to przede wszystkim nowoczesne rozwiązanie. Głównie dedykuje się je miłośnikom estetycznych, schludnych, minimalistycznych i luksusowych wnętrz. Stelaż podtynkowy rekomendujemy zamontować w łazienkach bazujących na stylach tj.:
- nowoczesny,
- klasyczny,
- glamour,
- industrialny,
- minimalistyczny.
Poprawny montaż stelaża pozwoli ukryć większość elementów konstrukcyjnych i podłączenie. Wszystko wówczas zostaje schowane w ścianie - razem ze spłuczką. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości rozwiązaniach, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy lazienkionline.pl. Oprócz stelaży podtynkowych oferujemy wiele użytecznych i praktycznych akcesoriów, m.in.:
- zawór napełniający,
- mata wygłuszająca,
- ramka montażowa,
- złącze,
- wsporniki,
- pojemnik,
- mocowanie,
- redukcja,
- spłuczka podtynkowa,
- wkład odświeżający,
- przyłącze kątowe,
- membrana,
- i wiele innych.
Możesz wybierać spośród renomowanych, światowej klasy producentów: Geberit, Tece, Koło, KK-POL czy też Cersanit.
Świadczymy również darmowe porady związane z doborem armatury łazienkowej do Twojej łazienki lub innych pomieszczeń sanitarnych. Pomagamy wybrać baterie łazienkowe, przyciski spłukujące, akcesoria, zestawy łazienkowe oraz stelaże podtynkowe. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji mailowo oraz telefonicznie.
Zabudowa WC z płyt gipsowo-kartonowych - jak ją wykonać?
Zabudowę WC z płyt gipsowo-kartonowych możemy wykonać, bazując na 7 prostych krokach, a mianowicie:
- wymierz wszystkie elementy - szczegółowo określ ich szerokość (dzięki temu przy wykładaniu płytek nie będziesz musiał ich przycinać);
- zamontuj je w odpowiednich miejscach - wykorzystaj do tego kołki szybkiego montażu (w pierwszej kolejności zadbaj o wytłumienie hałasów pochodzących z elementów metalowych za pomocą instalacji specjalnej taśmy z pianki poliuretanowej pomiędzy profil podłogowy a posadzkę);
- wykorzystaj płyty gipsowo-kartonowe, które są odporne na wilgoć - wówczas montaż obudowy będzie bardzo wytrzymały;
- wytnij odpowiednie otwory - w tym celu odrysuj je od konkretnego wzornika dostarczonego do Ciebie wraz ze stelażem podtynkowym;
- ułóż płytki - pamiętaj również o ich zafugowaniu;
- zamontuj muszlę - szpilki, które otrzymałeś w zestawie są prawdopodobnie za długie, dlatego przytnij je (pamiętaj, żeby nie robić tego obok muszli, ponieważ drobinki powstałe podczas cięcia mają wysoką temperaturę, przez co mogą wtopić się w warstwę wierzchnią szkliwa);
- zamontuj deskę oraz przycisk - dodatkowo zasilikonuj połączenie między muszlą a kafelkami.
Zabudowa WC z płyt gipsowo-kartonowych powinna zostać wykonana precyzyjnie, z uwagą na każdy detal. Jeżeli nie dasz rady tego zrobić - poproś o pomoc fachowca.
Jak dobrać właściwy stelaż WC i kompleksową armaturę łazienkową?
Wybór stelaża WC i kompleksowej armatury łazienkowej jest często dosyć wymagającym zadaniem. Przy decyzji odnośnie zakupu stelaża pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj ścian.
W przypadku, gdy decydujemy się na armaturę łazienkową (np. baterie lub grzejniki łazienkowe), powinniśmy uwzględnić styl panujący w naszym domu oraz indywidualne preferencje.
Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z doborem stelaża WC i kompleksowej armatury łazienkowej - po prostu napisz do nas maila lub zadzwoń. Bezpłatnie pomagamy wybierać rozwiązania dopasowane do potrzeb naszych klientów. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni.
Zabudowa WC - podsumowanie
Z obecnie panujących trendów wynika, że najlepszym rozwiązaniem są stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej. W przypadku, gdy zależy Ci na ekonomicznej instalacji do ściany murowanej - zdecyduj się na modele do zabudowy ciężkiej.
Do stelaża zazwyczaj należy dobrać pasujący przycisk spłukujący - pamiętaj, aby w tej kwestii zweryfikować metodę wykonania zbiornika wodnego. To bardzo istotne, ponieważ jeżeli poszczególne elementy były klejone - istnieje duże prawdopodobieństwo na powstanie szczeliny, a w konsekwencji zalanie łazienki (np. po 8-12 miesiącach od kompletnej instalacji). Konstrukcja zbiornika na wodę powinna być wykonana na bazie metody rozdmuchiwania.
Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego wpisu i życzymy powodzenia w instalacji zabudowy WC!
FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce zabudowy WC?
#1 Czy przycisk spłukiwania dostępny w zestawie można zastąpić innym modelem?
Przycisk spłukiwania bezproblemowo można zastąpić innym modelem. Rekomendujemy jednak, żeby kupić artykuł od tego samego producenta i sprawdzić, czy posiada identyczne parametry - inaczej nie będzie pasował.
#2 Ile kosztuje zabudowa WC?
Zabudowa WC to koszt rzędu kilkuset złotych. W zależności od wyboru konkretnego stelaża ceny mogą windować nawet powyżej 1 000 zł.
#3 Nowoczesny stelaż podtynkowy - dlaczego warto w niego zainwestować?
W nowoczesny stelaż podtynkowy powinniśmy zainwestować, jeżeli zależy nam na ukryciu większości elementów podłączeniowych. Dzięki temu nasza łazienka będzie estetyczna, schludna i luksusowa. Decydując się na stelaż ze sklepu internetowego Łazienki Online, otrzymasz również niezbędne akcesoria monterskie, m.in. zaślepki instalacyjne czy też wspornik.
#4 Jaki stelaż podtynkowy wybrać?
Wybór stelaża podtynkowego zależy od naszych preferencji oraz założeń projektowych. Jeżeli chcemy zainwestować w ekonomiczną instalację do ściany murowanej - zdecydujmy się na modele przeznaczone do zabudowy ciężkiej. W innym przypadku stelaże do zabudowy lekkiej będą „strzałem w dziesiątkę” (np. jeżeli dysponujemy ścianą kartonowo-gipsową).
#5 Jakie akcesoria do stelaży warto posiadać?
Akcesoria do stelaży, w który warto zainwestować to m.in. mata wygłuszająca pod WC i bidet, kolano przyłączeniowe, zawór spustowy, zawór napełniający boczny, zasilacz zestawu uruchamiającego WC oraz zawór przyłączeniowo-mocujący do WC do spłuczki. W ofercie Łazienki Online posiadamy nie tylko stelaże do WC, ale także stelaże do umywalek, stelaże do bidetów i stelaże do pisuarów. Jeżeli jesteś zainteresowany stelażami Geberit lub stelażami Tece - również zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji.