Wentylacja łazienki - co warto wiedzieć?
Wentylacja łazienki niezbędnym elementem w każdym typie wnętrza. To właśnie dzięki niej unikniesz pleśni oraz grzybów, które szkodzą nie tylko Tobie, ale również wszystkim domownikom. W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o najważniejszych zagadnieniach dotyczących wentylacji łazienki. Podpowiemy, w jakie elementy łazienki należy koniecznie się wyposażyć, a także co warto o tym wiedzieć. Miłej lektury!
Wentylacja w łazienkach - najważniejsze informacje
W łazience zbiera się bardzo dużo pary wodnej, która na skutek nieprawidłowego odprowadzenia osiada na m.in.:
- ścianach,
- sufitach,
- płytkach.
Konsekwentnie, po pewnym czasie skroplona woda powoduje rozwój grzybów i pleśni. Warto również wspomnieć, iż brak wentylacji w łazience sprawia, że jest tam ciepło i parno, co obniża komfort mieszkańców, przyczyniając się do różnych chorób związanych ze wdychaniem powietrza zmieszanego z substancjami wydzielanymi przez pleśń oraz grzyby.
Wentylacja w łazienkach jest wyjątkowo ważna, ponieważ ciągła obecność wody na ścianach okazuje się bardzo niebezpieczna również dla budynku.
Jak zadbać o wentylację w łazience?
Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi, bowiem o wentylację w łazience zadbamy na kilka sposobów, inwestując w m.in.:
- odpowiedni model drzwi łazienkowych,
- wentylator wyciągowy,
- wentylację grawitacyjną.
Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Wentylacja w łazience - wycięcie w drzwiach lub odpowiedni model drzwi łazienkowych
Podstawowy punkt dot. wentylacji w łazience. Warto nad nim pomyśleć już na etapie projektowania pomieszczenia. Jeżeli zależy Ci na typowych, bardzo standardowych rozwiązaniach, powinieneś zdecydować się na tzw. tradycyjną kratę wentylacyjną w drzwiach. Wyróżnia się ona natomiast mało estetycznym wyglądem i trzeba ją często czyścić (głównie z brudu i osadzonego kurzu).
Możesz także wykonać specjalne wycięcie - sprawdzi się to szczególnie wtedy, gdy nie masz w domu psa lub kota. W innym wypadku czworonóg może próbować dostać się do łazienki, wkładając łapki w kratkę wentylacyjną. Istnieje wiele zalet omawianego rozwiązania, a mianowicie:
- swobodna cyrkulacja powietrza,
- minimalistyczny i elegancki wygląd drzwi,
- relatywnie niski koszt wdrożenia.
Warto również wspomnieć, iż taka wentylacja w łazience pozwala uniknąć nieprzyjemnego obowiązku pielęgnacji kratki wentylacyjnej (specjalne wycięcie wygląda dobrze i nie jest podatne na zabrudzenia).
Wentylacja w łazience - wentylator wyciągowy
Nie tylko wycięcia w drzwiach stanowią aktualne trendy. Biorąc pod uwagę preferencje konsumentów z ostatnich kilku lat, możemy jednoznacznie stwierdzić, że wentylator wyciągowy okaże się absolutnym „strzałem w dziesiątkę". Należy go zamontować obok kratki wentylacyjnej. Pamiętaj jednak, że jeżeli w Twojej łazience znajduje się kocioł gazowy z tzw. otwartą komorą spalania - nie można wówczas zamontować wentylatora wyciągowego ze względów bezpieczeństwa.
Zapamiętaj!
Wentylacja w łazience za pomocą wentylatora wyciągowego jest dobrym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych. W blokach wentylację podłącza się niestety do zbiorczego kanału wywiewnego, co oznacza, że wilgotne powietrze zostanie przetransportowane do innego sąsiada (pozbędziesz się go wyłącznie ze swojego mieszkania).
Wentylacja w łazience - wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku nieruchomości jednorodzinnych, jak i mieszkań w blokach. Działa ona bardzo prosto - na zasadzie siły wyporu, gwarantując wypływ wilgotnego powietrza i przypływ tego świeżego.
Decydując się na wentylację grawitacyjną, nie montuj dodatkowych zabezpieczeń (np. siatek zabezpieczających przed dostaniem się owadów do środka). W większości przypadków zdecydowanie utrudnia to wpływ gorącego powietrza.
Wentylacja łazienki - jak prawidłowo wybrać wentylację do łazienki w suficie lub w ścianie?
Decydując się na wybór wentylacji do łazienki, wybierz kompleksową ofertę jednego z najbardziej renomowanych dystrybutorów na rynku. W tym celu przeanalizuj dokładnie opinie o danym sklepie internetowym (np. w Google lub na tematycznych forach branżowych), a następnie sprawdź dostępne propozycje. Warto, żeby oferta była zróżnicowana - nie tylko klimatyzacja i wentylacja, ale także m.in.:
- akcesoria,
- kurtyny,
- nagrzewnice,
- rekuperacja,
- klimatyzacja domowa.
Jeżeli interesuje Cię wysokiej jakości armatura łazienkowa - sprawdź ofertę Łazienki Online. Proponujemy Państwu stelaże Geberit, pompy ciepła Kospel, zestawy prysznicowe Ferro i wiele innych. Niepowtarzalna oferta tylko u nas!
Podsumowanie
Zastanawiając się nad wentylacją do łazienki, rozważ w szczególności wycięcie odpowiedniego otworu w drzwiach lub wymianę drzwi na odpowiedni, nowoczesny model. Istotne jest także zamontowanie w wybranym pomieszczeniu sanitarnym wentylatora wyciągowego lub wentylacji grawitacyjnej. Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i życzymy powodzenia w wyborze wentylacji do łazienki!
Sprawdź całą ofertę Łazienki Online!
FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat wentylacji do łazienki?
#1 Ile kosztuje wentylacja łazienki?
Wentylacja łazienki wiąże się z kosztami rzędu ok. 4000 zł za jeden komin. W zależności od konkretnego typu wentylacji oraz indywidualnych założeń i preferencji, ceny mogą być zdecydowanie wyższe lub nieco niższe.
#2 Dlaczego warto zainwestować w wentylację łazienkową?
Właściwie zamontowana wentylacja łazienkowa skutecznie odprowadza wilgoć, co pozwala uniknąć powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni, które powodują m.in. choroby płuc wpływające negatywnie na stan zdrowia domowników oraz komfort użytkowania łazienki (w pomieszczeniach sanitarnych jest wówczas bardzo gorąco).